https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvalita-vzduchu-ve-skolach-na-vysocine-je-horsi-v-zakladnich-nez-materskych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvalita vzduchu ve školách na Vysočině je horší v základních než mateřských

31.10.2023 10:24 (ČTK)
Výkon žáků i učitelů ovlivňuje úroveň CO2 v koncentraci nad 1000 ppm (částic na jeden milion). V mateřských školách byla koncentrace většinou od 400 do 900 ppm, u základních škol až o 300 ppm vyšší.
Výkon žáků i učitelů ovlivňuje úroveň CO2 v koncentraci nad 1000 ppm (částic na jeden milion). V mateřských školách byla koncentrace většinou od 400 do 900 ppm, u základních škol až o 300 ppm vyšší.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvalita vzduchu ovlivněná četností větrání je na Vysočině horší v základních školách než v mateřských. Vyplývá to z letošních kontrol krajské hygienické stanice (KHS). Zatím byly v 16 základních školách a 29 mateřských. Hodnoty naměřená v mateřských školách byly v průměru lepší, v jedné ale koncentrace CO2 překročila maximální povolenou koncentraci, informovala mluvčí KHS kraje Vysočina Jana Böhmová. Vyšší koncentrace kysličníku uhličitého přitom zvyšuje únavu a nesoustředěnost, podle některých studií i výskyt Parkinsonovy choroby.
 

„Ovzduší ve vnitřním prostředí škol ovlivňuje zdraví dětí i dospělých, kteří ve škole tráví velkou část dne. Proto se této problematice věnujeme i v rámci krajského prioritního úkolu. Sledujeme stavebně-technický stav budov, vybavení, četnost prováděného úklidu, používání čistících a dezinfekčních prostředků. Ve třídách měříme teplotu vzduchu, vlhkost a koncentraci CO2. Školským pracovníkům vysvětlujeme nutnost pravidelného a intenzivního větrání tříd,“ řekla Kamila Hodačová, ředitelka Odboru hygieny dětí a mladistvých.

Optimální teplota ve třídách by měla být 20 až 22 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu v rozpětí 45 až 55 procent. Výkon žáků i učitelů ovlivňuje úroveň CO2 v koncentraci nad 1000 ppm (částic na jeden milion). V mateřských školách byla koncentrace většinou od 400 do 900 ppm, u základních škol až o 300 ppm vyšší.

Vedle CO2 se v učebnách bez čerstvého vzduchu zvyšuje prach a škodlivé chemické látky, bez větrání se také snáz šíří respirační nemoci. Jejich výskyt se na Vysočině v posledním týdnu mírně snížil. V přepočtu na 100 000 obyvatel kraje připadá 1108 nemocných, před týdnem jich bylo 1129. Podle hygieniků mohly pokles ovlivnit i podzimní prázdniny, který byly minulý týden.

Podmínky ve školních třídách ovlivňuje snaha šetřit provozní náklady na vytápění včetně zateplování budov. "Zateplování škol má nepříjemný vedlejší efekt: v dokonale utěsněných budovách není čerstvý vzduch. Při nedostatku kyslíku začíná mozek automaticky filtrovat veškeré vjemy a nepodstatné nepouští dál ke zpracování. Může se proto stát, že vnímání se zužuje pouze na pohled na učitelku a tabuli. U žáků nastupuje malátnost a lenost, neschopnost soustředění – tělo šetří kyslíkem. Některé studie dávají do souvislosti vliv vyšší koncentrace CO2 v budovách na rychlejší odumírání mozkových buněk a stále vyšší výskyt Parkinsonovy nemoci," uvedli hygienici na svém webu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

31.10.2023 11:32
pokud bychom měli jít do detailu o čerstvosti vzduchu v uzavřených budovách, místnostech s vyšší koncentrací lidí, museli bychom ty budovy stavět bez oken.

Odpovědět
pk

pepa knotek

1.11.2023 07:39
Tak proč si ty učebny nevyvětrají, za starých dobrých časů se větralo a absolventi škol se i něco naučili. Od čeho tam ti ředitelé jsou, když nedokážou zajistit ani řádné větrání ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.11.2023 19:25 Reaguje na pepa knotek
Dříve byly okenní rámy dřevěné. Teď jsou plastová a hermeticky uzavřené. Za 20 minut se už zvyšují koncentrace CO2
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist