https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvalitu-vody-v-rybnicich-podle-odbornika-snizuje-i-fosfor-z-cisticek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvalitu vody v rybnících podle odborníka snižuje i fosfor z čističek

14.6.2022 11:38 | BRNO (ČTK)
Kvalita vody v českých rybnících se zhoršuje, příčinou je zejména sucho a klimatická změna. Dílčí negativní dopady však má podle odborníků také budování čistíren odpadních vod u menších sídel. Snižují organické znečištění, produkují ale více fosforu, který je zdrojem živin pro sinice. Některé rybníky vlivem kombinace jevů vysychají, informovala Mendelova univerzita Brno.
 

"Roční úhrn dešťových srážek je přibližně stále stejný, ale často nerovnoměrně rozdělený, s dlouhými obdobími sucha a nárazovými, často i přívalovými srážkami. Svůj díl sebou nese i způsob zemědělského hospodaření na polích, utužení půdy, velké půdní celky, orba až po okraj vodní plochy rybníka. To vše zvyšuje erozi ornice, která končí v sedimentech rybníků a snižuje jejich vodní kapacitu,“ uvedl Radovan Kopp z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství.

Zatímco množství srážek zůstalo stejné, výpar vody se zvýšil. Z jednoho hektaru vodní plochy se za slunných letních dnů odpaří třeba tři litry vody za vteřinu. Objem vody se tak snižuje a celý ekosystém rybníka se stává značně nestabilním.

Na jižní Moravě, která dlouhodobě patří k nejsušším oblastem Česka, jsou v poslední době poměrně běžné záchranné výlovy rybníků v létě. Rybáři vyhodnotí kritické parametry a ryby raději preventivně odloví, aby jim neuhynuly.

Problém vidí odborníci také v budování čističek u menších územních celků pod 2000 obyvatel. Legislativa je nelimituje z hlediska odstraňování fosforu na odtoku. Čistička sice zlepší kvalitu vody z hlediska organického znečištění, ale naopak přidá množství fosforu. "Stav před vybudováním čistírny byl tak paradoxně pro kvalitu vody v rybníku často lepší," uvedl Kopp.

Pokud se zacházení s odpadními vodami nezmění, bude podle Koppa jakost vody v rybnících za vysokých teplot klesat. "Představy o průzračných vodních plochách vhodných ke koupání jsou tak v současných podmínkách iluzorní, a to i při úplném vyloučení rybářského hospodaření,“ dodal Kopp.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

14.6.2022 13:13
Na vině je z velké míry i zacházení s rybníky. Kolik rybníků dnes jejich majitelé nechají odbahnit a vyletnit? Samozřejmě to stojí nemalé peníze a tak se raději rybníky nechají totálně zanést bahnem, se všemi z toho vyplývajícími důsledky. A on ten splach z polí není zas tak dramatický, navíc před rybníky bývaly i sedimenťáky, které se vybíraly a do rybníka tekla čistší voda. Co se fosforu týká, daleko víc ho je z domácností, než ze zemědělské výroby, to je nepopiratelné.
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.6.2022 13:50 Reaguje na pavel peregrin
dokud se drhlo na valše a používala se soda a mýdlo z jelenem a necky se vylévaly na dvůr, nebyl problém. jak se začalo čtyřikrát týdně prát v pračkách a splachovat a to teklo do (v lepším případě) senkrouny a v horším případě strouhou do rybníka, tak ty rybníčky na vsích bez kanalizace jsou odporné fosforové jámy.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.6.2022 13:59 Reaguje na Lukas B.
Kolik lidí však odolá té vlezlé reklamě na kde co v domácnosti ? !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.6.2022 14:00 Reaguje na smějící se bestie
Ale " házet " to na zemědělce, má větší úspěch !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.6.2022 14:56

Pamatuji potok, do kterého tekly odpady z otevřených kanálů z několika vesnic a byli v něm ve pstruzi, mřenky, střevle.. Pak se v 70 letech začaly šířit automatické pračky a prací prášky. A bylo po rybách.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.6.2022 15:51 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
va

vaber

15.6.2022 09:00
vždy když vidím reklamu na skvělý čistící nebo prací prostředek ,říkám si, co to ještě níčí kromě špíny ,
pečlivé hospodyňky dnes čistí a perou o sto šest ,protože s těmito prostředky je to hračka,
co ještě ničí ty tuny dezinfekčních prostředků, kromě bakterií, které jsou pro život naprosto nezbytné,
a všechny tyto látky které se nerozloží ve vzduchu, skončí ve vodě,
pro jeden malý čistý kousíček něčeho, lidé zašpiní a ničí mnohem větší kus něčeho jiného,
i v chemii jde o velké peníze a tak konzumenti konzumují a vypouštějí
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.6.2022 09:10
To je to, o čem zde opakovaně píšu. Senzoricky vyčištěný voda z čistíren
odpadních vod je sajrajt a ekologové tleskají tomuto hnusu nazývaného
odkanalizováni do čističek. Taková kořenová čistírna vodu zbaví i fosforu
a její rostliny do sebe s vodou dostanou i jiné škodlivé látky. Pak stačí
odumřelou rostlinnou hmotu spálit ve spalovně a je po znečištění vod. No
a co se z ní vypaří je destilovaná voda a spadne někde jinde jako déšť.
Chce to pouze předčištěnou vodu dočistit a nemíchat a neředit s dešťovou. Samozřejmě pak výtok z čistírny opatřit nádrží s rybami, aby bylo vidět
jakou vodu vracíme do řek. Pochybuji, že by to delší dobu vydržely. Máme
tak dnes průzračné mrtvé potoky a divíme se proč? Bez organiky nepřežijí
ani mikroorganizmy, ale po chemii umírají. Vulgárně povím, že lejno v
potoce ryba přežije, ale chemie , která přitekla s průzračnou vodou z čističky ji spolehlivě zahubí.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.6.2022 10:12 Reaguje na Břetislav Machaček
Nezbývá mi než souhlasit. Kdysi se krmil plankton v rybnících tak, že se tam navezla vlečka chlévské mrvy. Myslíte si, že by si to někdo dneska dovolil? Na druhé straně posedlost vyběleným prádlem mlátí s většinou populace. A tak sice máme průzračné vody, v kterých je ale spousta chemie od fosforu až po hormony a drogy, takže se rybám mění pohlaví a lehce se "sjíždějí".
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist