https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-planovanemu-nelegalnimu-lovu-tygru-na-uzemi-ceska-obvinila-policie-12-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli plánovanému nelegálnímu lovu tygrů a rysů na území Česka obvinila policie 12 lidí

14.9.2021 13:03 | PRAHA (ČTK)
Podle vyšetřovatelů skupina organizovala pro zájemce ze Slovenska lov nelegálně dovezených tygrů. Ilustrační foto
Podle vyšetřovatelů skupina organizovala pro zájemce ze Slovenska lov nelegálně dovezených tygrů. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V souvislosti s nelegálním lovem chráněných zvířat na území České republiky obvinila policie 12 lidí. Na tiskové konferenci Generálního ředitelství cel to uvedl vedoucí oddělení koordinace celních podvodů Pavel Kuchynka. Podle vyšetřovatelů skupina organizovala pro zájemce ze Slovenska lov nelegálně dovezených tygrů. Plánovaný lov se ale neuskutečnil, protože dodavatel se rozhodl tygry vyvézt legálně. Případ se také týká lovu chráněných rysů.
 

Na případu skupiny lovců, kteří působili na území Česka i Slovenska, pracovali celníci spolu se slovenskými policisty od srpna 2017. Vycházeli z informací, že v České republice se na konec roku 2017 plánuje lov tří tygrů. Na nespecifikovaném místě je měli lovit zájemci ze Slovenska, kteří za možnost lovu předem zaplatili. Honitba přitom podle vyšetřovatelů neměla být ohraničená ani nijak zabezpečená.

Vyšetřovatelé při prověřování zjistili totožnost jednotlivých lidí, kteří plánovali také další akce. Spolu s lovci patří k podezřelým zprostředkovatel, který lovcům domluvil kontakt s organizátorem a zároveň měl podle vyšetřovatelů ulovené šelmy preparovat. Organizátor, který měl zprostředkovat získání tygrů a zajistit bezproblémový průběh lovu, inkasoval zálohu 30 000 eur (zhruba 760 000 Kč), uvedli celníci. Dodavatel, který měl tygra obstarat, podle nich dostal zálohu 100 000 eur.

V případu bylo v dubnu 2019 provedeno devět domovních prohlídek, při nichž vyšetřovatelé zajistili 204 exemplářů chráněných živočichů, mezi nimi například medvědy, vlky, rysy nebo tetřevy. V jednom domě také nalezli 13 mrazáků plných mrtvých zvířat. Při další akci loni v červenci byly zajištěny další preparáty zvířat. Hodnotu živočichů stanovili pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zhruba na 7,6 milionu korun.

Při prověřování celníci a policisté také zjistili, že v České republice se nelegálně loví volně žijící chránění živočichové. Podle vyšetřovatelů byla na Prachaticku v listopadu 2018 usmrcena samice rysa ostrovida Michelle, která v té době vodila mládě. To bez matky podle Terezy Minárkové z organizace ALKA Wildlife nemělo šanci na přežití.

Letos celníci odhalili, že loni byl na Šumavě usmrcen další rys. Při dvou domovních prohlídkách na konci června zajistili několik exemplářů chráněných druhů včetně jednoho rysa. Nebyl to však jedinec, o jehož usmrcení věděli. Společenská a kulturní škoda byla podle celníků v tomto případě vyčíslena na téměř 800 000 korun. V tomto případu dosud nebyl nikdo obviněn, nadále je ve fázi prověřování.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

14.9.2021 14:56
on si fakt někdo nechá dovézt tygra do ČR, aby ho pak trefil -))) co to je za klauni ? tak doufám, že půjdou natvrdo 10 let a více
Odpovědět
ig

14.9.2021 21:41 Reaguje na Robert Jirman
Tygry si namnoží sami. Tuhle nějaký majitel cirkusu říkal, že se množí jak kočky, že už neví co s nima.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.9.2021 22:13 Reaguje na
Sehnat ty velké šelmy není zase až takový problém. Neustále je někdo nabízí (IFauna). Další zdroj jsou cirkusy, které se někdy takového zvířete rády zbaví třeba i zadarmo. Je známý případ jednoho staršího pána, který se zbláznil do myšlenky, že bude mít doma lva, tak si ho objednal z cirkusu. Aniž měl vyhovující chovatelské zařízení, domluvil si předání. Cirkusáci přijeli, lva vyhnali do nějaké provizorní klece a odjeli. Pán za týden zemřel a vdova měla problém, protože měla doma nelegálně umístěného lva a nevěděla, co s ním.
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.9.2021 08:13 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
neshledávám žádný principiální rozdíl mezi odchovem bažantů a jejich následným vypuštěním před honem (krajinou bloudí zmatení hladoví opeřenci hledající korýtko se zobem) a vypuštěním cirkusově namnoženého tygra z klece před posedem se střelcem. chovatelsky bezcenných velkých šelem je všude spousty (cirkusy, zoologické, soukromé zájmové chovy...). to, že by to konkrétně mě osobně nelákalo neznamená, že by se nenašel někdo, kdo by za picnutí na bažanta nebo tygra ochotně zaplatil.
Odpovědět
Sl

Slovan

15.9.2021 08:28 Reaguje na
Tak proč je množil? IQ houpajícího koně?
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.9.2021 08:43 Reaguje na Slovan
IQ má normálni cirkusácké, množil je pro peníze. Nechtěla bych potkat ty lovené tygry na procházce:)
Odpovědět
Sl

Slovan

14.9.2021 16:58
Žádní lovci, pouze zasr**ý pytláci a ubožáci v jednom. Dobrá práce všech, kteří se na dopadení podíleli. Snad si půjdou na pár let sednout.
Odpovědět
AS

Alena Sýkorová

15.9.2021 08:54
Je mi z toho nanic. Navíc na kopci nad naším domkem chovají taky myslivci u bývalého kravína bažanty, které pak vypouští, aby je mohli postřílet. Můj manžel osobně viděl, jak takoví taky myslivci do těch bažantů kopali, aby bažanti vůbec vzlétli a myslivci mohli je zastřelit letící nikoliv chodící. Ti bažanti jsou totiž odchovávaní v nízkých voliérách, či spíše klecích a NEUMĚJÍ ANI LÉTAT, NEMAJÍ SE TO KDE ZA SVŮJ KRÁTKÝ, NĚKOLIKAMĚSÍČNÍ ŽIVOT NAUČIT. Navíc se o ně při odchovu ti taky myslivci ani pořádně nestarají, mají tam jen staré špinavé prázdné kastroly a převrácené kýblové napáječky naprosto bez vody, o čisté vodě ani nemluvě.
A to ještě není od našich myslivců to nejhorší. S největščí pravděpodobností jsou to oni, kteří nastražují desetiletí zákony zákázané kovové pasti, do kterých chytají a mrzačí domácí kočky, které, po té, co se chytí za tlapku, ještě napůl utlučou. Přišla jsem tak o našeho domácího polomainského bílorezavého kocourka a o dva vesnické kocoury, o které jsem se starala. S jedním jsme jezdili na veterinu, ale bohužel stejně pošel. Taky náš nový rezavý polomainský kocourek se přibelhal se stejně poškozenou tlapkou a dotlučený, ten se s naším přispěním z ran vylízal, ale od té doby se bojí chodit ven. Jenže když ty myslivce nechytíte při činu, nic jim nedokážete. Rozhodně jim ti kocourci nechodili na ty jejich domácí nelétavé bažanty, všechny kočky dobře krmíme, padne na to celý můj a část manželova poříjmu.
Celý ten pochybný jako myslivecký spolek bych zakázala zákonem. Je to z 95% sebranka, která střílí po všem, co se hne, klidně na honu zastřelí sami sebe a své kolegy. Hrají si na novodobou šlechtu, mají za desetitisíce pronajaté honitby, kde se chovají hůř, jak feudálové při středověkých honech. Mnoho lidí už pomalu nemá co a za co jíst a z čeho naskrmit své děti a tito rozcapenci nevědí co by.
Už jim jsou u nás běžná zvířata málo a kšeftují se životy a smrtí velkých kočkovitých šelem a dalších zvířat, která u nás vůbec nemají co dělat.
V první řadě bych tedy zakázala, pokud by to bylo v mé pravomoci, cirkusy se zvířaty, ať si cirkusáci proskakují ohnivými kruhy sami.
Následně jsou na likvidaci zoologické, ve kterých sedí dravci na bidýlkách, připoutáni za nohu, aby nemohli uletět ani se proletět.
Všechna zvířata mají být ve světadílech a státech kam patří a jedině snad mohou být ve velkých národních parcích, kde mohou žít stejně, jako v přírodě, kam pouze opravdu patří.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.9.2021 09:15 Reaguje na Alena Sýkorová
Hrozné, co píšete. Takové konce koček jsem taky zažila. Skoro souhlasím, ale cirkus se zvířaty a zoo bych nechala, ale s přísnými pravidly a kontrolami. Možná je menších cirkusů a soukromých zoo v Evropě až moc a nedají se všechny kontrolovat.
Odpovědět

Jirka Černý

15.9.2021 10:38 Reaguje na Alena Sýkorová
Ne že být neměl k njaké činnosti myslivců výhrady, ale pustila jste se do nich extrémně nenávistně, znám jich spoustu co to dělají srdcem a rozhodně se nechovají jak popisujete. Paušalizovaní je vždy na škodu. Navíc je to těžké, podle jedněch střílejí moc a je třeba s tím něco udělat, podle druhých málo a opět je potřeba dát jim za to čočku.
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.9.2021 11:25 Reaguje na Alena Sýkorová
no, jestli padne celý Váš a část manželova příjmu na krmení pro kočky, potom pánbůh s námi a zlý pryč, kolik těch domácích strojů na zabíjení proboha máte? nebo je krmíte pravou svíčkovou?
Odpovědět
DA

DAG

16.9.2021 07:49 Reaguje na Alena Sýkorová
Nejdřív jsem se musel těm myšlenkovým výlevům smát. Teď je mi paní spíš líto.
Jinak nášlapové pasti, které by kočce poškodily jen nohu, jsou tak maximálně na potkany. Pasti na kuny jsou větší a pasti na návnadu, by kočku zabily.
Nicméně kočky jsou největšími predátory drobného ptactva a nají jich ročně na svědomí miliony. Chudák paní si myslí, že když je bude poctivě krmit, tak nebudou lovit.
Proti kočkám by měla vystupovat Česká společnost ornitologická, ale mají strach, řeší nesmysly a věcí které by jim snížili popularitu se bojí.
Nechci se paní nijak dotknout, ale podle příspěvku má zjevně svůj svět. Tak snad je v něm šťastná.
Odpovědět
LB

Lukas B.

17.9.2021 07:58 Reaguje na DAG
přesně tak, past na krysy (nejjednodušší pružinová na prkénku za pár desítek korun, zvětšený model tradiční pastičky) dokáže velmi solidně zhmoždit prst dospělého muže.

jinak skoro souhlasím s tím, že kočky (fakticky jedny z nejkrásnějších zvířat) jsou vraždící bestie a neměly by být chovány než v uzavřených prostorách a v malém počtu a v hospodářstvích selsky (na lov myší) téměř bez přikrmování.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist