https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-riziku-padu-stromu-je-v-rezervaci-polom-pozmenena-trasa-turisticke-stezky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli riziku pádů stromů je v rezervaci Polom pozměněná trasa turistické stezky

16.7.2023 00:05 | HORNÍ BRADLO (ČTK)
Turistické značení
Turistické značení
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V přírodní rezervaci Polom v Železných horách na Chrudimsku je od května až na deset let pozměněná trasa turistické zelené stezky. Na původní cestě hrozí pád stromů a větví, jsou zničené kůrovcem, uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
 

Na změně se dohodli ochranáři z agentury, Klub českých turistů a Lesy ČR. Nově zvolená trasa vede po lesní cestě, která prochází ochranným pásmem přírodní rezervace. Přírodní památka Polom je nedaleko Horního Bradla a zabírá přes 18 hektarů. Skládá se ze dvou částí, Malý a Velký Polom, kterému se říká Prales.

"Kůrovec se nevyhnul ani lesu v přírodní rezervaci Polom. Jsou tu desítky suchých stromů, které mohou padnout přímo na stezku, a představují tak pro návštěvníky značné riziko. Jejich těžba by způsobila vznik souvislých holých ploch, a významně by tak změnila přírodní stav lesa. Je proto lepší počkat, až se tyto suché stromy samy rozpadnou," řekl Aleš Kopecký z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Rozpad stromů může trvat sedm až deset let. Potom ochranáři vrátí stezku do původní trasy. Les se bude obnovovat bez zásahu člověka. Návštěvníci o pohled na les, který se obnovuje sám, ale ochuzeni nebudou, z náhradní trasy totiž vede odbočka k části rezervace Malý Polom, dodal Kopecký.

"Uvidí tam, jak byly dříve lesy Železných hor rozmanité, se stromy různých druhů i stáří. Takové porosty se tu zachovaly už jen v některých maloplošných chráněných územích. Na většině míst jinde byly původní lesy nahrazeny smrkovými monokulturami. Kvůli přemnožené spárkaté zvěři, která mladé listnaté stromy a jedle okusuje, ale musí být taková místa oplocena, včetně Malého Polomu," řekl Kopecký.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

16.7.2023 02:42
myslím, že je kolem toho všeho moc humbuku. někde se párají s 1 stromem snad 11 hodin. na kolik pak takové "kácení" cca asi příjde ? pěkně se ty "speciální" firmy, napakujou ! to snad řežou po větvičkách, nebo co.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.7.2023 08:13 Reaguje na radim buffalo tobias
1*
Odpovědět
Pe

Petr

16.7.2023 12:17 Reaguje na radim buffalo tobias
Není vše jen na rovině. Někam se musíte slanit, před kácením zajistit kameny proti pádu a pak pomalu odřezávat strom po kouskách, aby to nespadlo kam nemá. Jsou to souvislosti, které nejsou vidět, a často bývají náročnější a delší, než vlastní práce. A někdo pak řekne pokácet strom? Co je na tom. To dělám na zahradě před snídaní a jednou rukou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist