https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-skudcum-se-zprisni-kontroly-dovazenych-drevenych-obalu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli škůdcům se zpřísní kontroly dovážených dřevěných obalů

24.8.2018 00:21 (ČTK)
Na snímku je kozlíček sosnový, který je významným přenašečem háďátka. Háďátko borovicové (Bursaphelenchus xylophilus) je dřevokazný hmyz, který se vyskytuje v Evropě, Severní Americe a v Asii.
Na snímku je kozlíček sosnový, který je významným přenašečem háďátka. Háďátko borovicové (Bursaphelenchus xylophilus) je dřevokazný hmyz, který se vyskytuje v Evropě, Severní Americe a v Asii.
Foto | L.D. Dwinell, USDA Forest Service, Bugwood.org / / Wikimedia Commons
Od října se rozšíří seznam kontrolovaného zboží, které se v dřevěných bednách či paletách do České republiky dováží z Číny a Běloruska. K přísnějším opatřením přistupují všechny státy Evropské unie s cílem omezit zavlečení škůdců v dřevěných obalech. V tiskové zprávě o tom včera informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).
 

Kontroly mají značně omezit možnost šíření škodlivých organismů, které jsou vázány na dřevěné obaly. Jde o dřevokazný hmyz jako je například Cerambicidae, Anoplophora glabripennis, A. chinensis, Aromia bungii či háďátko borovicové (Bursaphelenchus xylophilus).

"Důvodem zavedení těchto přísnějších opatření jsou neustálé záchyty škodlivých organismů v dováženém dřevěném obalovém materiálu.... Kontroly budou prováděny namátkově na základě průběžně vyhodnocovaného fytosanitárního rizika u jednotlivých komodit," uvedl ústav.

Prevencí nákazy je vhodné ošetření dřeva a dřevěných výrobků. Dřevěný obalový materiál využívaný k vývozu zboží je již několik let regulován mezinárodním standardem, který stanovuje požadavky na ošetřování dřevěného materiálu proti škodlivým organismům a na jeho označování mezinárodní značkou IPPC.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukáš Bartoň

24.8.2018 07:15
V popisku fotografie je chyba, na obrázku je kozlíček sosnový, který je významným přenašečem háďátka, háďátko patří mezi hlístice ;)
Odpovědět
reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist