Kvůli smogu vyjela v Dillí do ulic jen auta se sudými značkami
Znečištění ve dvacetimilionovém Dillí způsobují především automobily a průmyslové emise, ale i prach ze stavenišť a dým vznikající při spalování odpadků a zbytků zemědělských plodin na polích. V loňském roce OSN uvedla, že 14 z 15 nejvíce znečištěných měst se nacházelo v Indii.
S cílem snížit exhalace výfukových plynů včera úřady vpustily do ulic pouze auta se sudými poznávacími značkami. Podle agentury Reuters byly ráno ulice výrazně prázdnější a většina řidičů nařízení uposlechla. Reportér Reuters žádné vozy s lichými poznávacími značkami ve městě nezaregistroval. Podle úřadů, citovaných agenturou AP, mělo být díky nařízení včera v ulicích metropole o 1,2 milionu vozidel méně. Opatření má platit do 15. listopadu.
Koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, včera v několika čtvrtích Dillí přesahovala 500 mikrogramů na metr krychlový. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za bezpečnou hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) 100 mikrogramů na metr krychlový - to se ale týká pouze rozmezí několika hodin. Bezpečná průměrná roční hustota PM 2,5 je deset mikrogramů na metr krychlový.
Omezování dopravy na základě poznávacích značek uplatňuje příležitostně například čínská metropole Peking. Dillí k tomuto opatření přistoupilo dvakrát v roce 2016, bylo ale podle agentury AP přijato rozporuplně, přičemž kritici zpochybňovali jeho úspěšnost.
reklama