https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-suchu-uz-nekteri-zemedelci-zaoravali-uschle-plodiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli suchu už někteří zemědělci zaorávali uschlé plodiny

20.5.2022 17:22 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvůli velkému suchu už někteří zemědělci zaorávali uschlé plodiny. V Česku nyní panují značné lokální rozdíly, protože v některých místech pršelo v posledních dvou týdnech vydatně a jsou místa, kde nepršelo a deficit vody v půdě je obrovský. Mnohde déšť sotva stačí na to, aby pokryl potřebu rostlin, do půdy se nemá co vsáknout. Uvedli provozovatelé webu Intersucho, kteří pracují s hlášeními jednotlivých zemědělců.
 

Jde o hlášení z konce minulého týdne. Úterní déšť, který byl na některých místech poměrně vydatný, mohl situaci změnit. Ne však natolik, aby problémy se suchem pominuly.

Ve 26 okresech, tedy třetině, očekávají zemědělci ztráty na úrodě mezi deseti a 30 procenty, v dalších osmi dokonce nad 30 procent. Přes 40 procent sedláků také hlásí za poslední tři měsíce velké sucho. "Na mnoha místech už mají porosty problémy a trpí suchem. O tom, jak velké budou ztráty, se nyní rozhoduje. Doufá se ve srážky, ale současná předpověď neposkytuje mnoho optimismu," konstatují provozovatelé webu ve shrnutí více než 200 zemědělských komentářů. Místy se podle nich už zaorávalo a plodiny živoří.

Nejhůř vidí situaci pěstitelé v některých okresech Podkrušnohoří, Břeclavsku, Vyškovsku a Prostějovsku. Například na Brněnsku musel jeden z pěstitelů vzdát snahu o mák, který zasel na konci února. Kvůli chladnému počasí špatně vzcházel, bylo sucho a nakonec nezbylo než jej zaorat. Z Královéhradecka zemědělec hlásil, že je "extrémní sucho, usychají porosty na písčitém podloží, řepky usychají v květu, pšenice ještě nemetají a už jsou suché, odumírají kořeny odnoží i na hlinitých půdách". Dobrý stav naopak hlásí díky srážkám například z Havlíčkobrodska, kde jsou obiloviny v optimální kondici.

Intersucho je projekt, za nímž stojí vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - Czechglobe a pomáhá zemědělcům v tom, že sleduje a předpovídá sucho. Postupně se k němu přidaly další aplikace, které předpovídají zemědělská rizika, rizika požárů či odhadují výnosy plodin na základě aktuální stavu a na základě předpovědi a pravděpodobnosti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

21.5.2022 07:06
asi by se zemědělci měli zamyslet nad tím, co dělají blbě, když musí zaorávat plodiny ze sucha...schopnost sebekritiky je zajímavá cesta ale oni spíš natahují ruce pro dotace, než aby se zastavili a zameditovali, proč jsou tak v řiti
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.5.2022 07:09
zemědělec, který nedokáže fungovat s podmínkama, které jsou by asi neměl být ani zemědělec...pro to aby nevysušovali svojí činností pole nedělají vůbec nic a pakjen brečí dokola jednou je moc vody, pak zase moc sucho....udržitelnosti tam není za mák
Odpovědět
Pája Žížala

Pája Žížala

21.5.2022 22:22 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Pane Řezáč, jste určitě velký odborník (udržitelný) přes sucho, zemědělství a neschopné zemědělce (proto to "pakjen"). Evidentně (krom nadšení) však o tom nevíte nic. To vám píše zemědělec hospodařící na statisticky a fakticky nejsušším místě ČR. Sucho zvládáme, amatérské a fanatické zásahy MZe jsou už ale nad naše síly. A k tomu takové výlevy aktivistických Neználků...
K článku - je to článek o ničem. A jako doprovodné je použito foto porostu hynoucího nikoliv suchem, ale dopady předchozího zamokření, či s fytotoxicitou reziduí v půdě po nevhodném použití herbicidu. Podobně vypadá třeba hrách po předchozím nevhodně opakovaném použití přípravků s aminopiralidem. Tato fotka není o suchu.
Patrně jde zase o předzvěst článků, které nás budou přesvědčovat, jak nás zachrání (před suchem, erozemi, ale určitě i třeba covidem - prostě univerzálně zachrání) zmrzačení našich polí rozdrobením pod 10 hektarů.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist