https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-zvazovane-spalovne-v-chomutove-vznikne-pracovni-skupina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli zvažované spalovně v Chomutově vznikne pracovní skupina

14.2.2023 00:06 | CHOMUTOV (ČTK)
Zařízení na energetické využití odpadu, pražská spalovna odpadů.
Zařízení na energetické využití odpadu, pražská spalovna odpadů.
Foto | Josef Mašek / Ekolist.cz
Kvůli zvažované spalovně v Chomutově vznikne pracovní skupina. Protinávrh opozičního hnutí Chomutovská koalice na mimořádném jednání schválili zastupitelé. K hlasování o návrhu opozičního uskupení PRO Chomutov, které jednání k zamýšlené spalovně vyvolalo, se zastupitelé nedostali. Uskupení PRO Chomutov chtělo, aby se zastupitelé vyjádřili, zda se spalovnou ve městě souhlasí. Opoziční zastupitel Jiří Richter (Chomutovská koalice) ČTK řekl, že si nepřál, aby byla komise zatížena rozhodnutím zastupitelstva.
 

"Součástí našeho usnesení je, že se zastupitelstvo bude moci opět k tomuto tématu vyjadřovat, ale už bude opřeno o výsledky jednání té pracovní skupiny," řekl ke schválenému usnesení Richter. Skupina má být zřízena do konce března, jejími členy budou zástupci všech stran v zastupitelstvu i zástupci odborné veřejnosti.

Zástupci hnutí PRO Chomutov usilovali o to, aby zastupitelé hlasovali o tom, zda spalovnu ve městě chtějí či nikoli. Opoziční zastupitel Marian Bystroň (PRO Chomutov) ČTK řekl, že s jednáním není spokojený. "Procesně to bylo uděláno tak, aby nebyla příležitost, aby zastupitelé mohli říct, že souhlasí, nesouhlasí, nebo neví. I odpověď nevím je samozřejmě v pořádku. Každý potřebuje jiný čas na nastudování materiálů, ale možnost říct ano, já nesouhlasím, považuji za důležitou," uvedl Bystroň. Podle něj není férové, že zastupitelé možnost vyjádřit svůj názor nedostali.

Teplárna Actherm, ve které se o vzniku spalovny uvažuje, by měla ročně zpracovat asi 60.000 tun odpadu. Proti vzniku spalovny se ohradilo právě hnutí PRO Chomutov. Primátor města Marek Hrabáč (ANO) už dřív ČTK řekl, že je celý projekt na začátku a vedení města k němu zatím ani nemá potřebné dokumenty, aby mohlo sdělit své stanovisko.

Bystroň naopak míní, že se k záměru rada už vyjádřit mohla. Vedoucí odboru životního prostředí Dagmar Mutinská řekla, že radní pouze informovala o zahájení zjišťovacího řízení a zveřejnění projektu, který ještě absolvuje celý proces zjišťování vlivu na životní prostředí (EIA). Součástí EIA bude i veřejné projednání. Mutinská dodala, že se odbor vyjádřil především ke kapacitě spalovny, která je pravděpodobně nadhodnocená. Chomutov a okolní obce podle koaličního zastupitele Karla Lipmanna (Nový Sever) vytvoří okolo 20.000 tun odpadu. Doplnil, že zbytek se bude muset dovážet, což bude znamenat zátěž pro silnice. "Budeme je muset opravovat. Z toho důvodu jsem proti," řekl.

Podle závěru zjišťovacího řízení ministerstva životního prostředí se odpad bude svážet z Ústeckého i Karlovarského kraje. Ve spalovně se bude likvidovat jak komunální odpad, tak například i odpad, který je ukládán na skládky, ale není nijak využíván. Vedlejším produktem spalování má být škvára a železný šrot.

Pokud záměr úspěšně zvládne posouzení vlivu na životní prostředí a získá potřebná povolení, měla by stavba spalovny začít v roce 2024. O něco větší spalovna má vzniknout v Komořanech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

14.2.2023 05:24
A nakonec budou spalovníci za surovinu lidem platit, aby měli co spalovat. V horizontu 10 let realita.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.2.2023 08:12 Reaguje na Katka Pazderů
Za vývoz do kolonií se platí. Proč ne od spalovny? Spalování je jediné inteligentní využití vytříděného odpadu.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

14.2.2023 10:50 Reaguje na Katka Pazderů
To by okamžitě zkrachovala. Problém přebytku kapacit spalovny přirozeně řeší tlakem na povolení dovozu směsného komunálního odpadu z jiných zemí. Jejich lobby v EU i u nás o umožnění dovozu usiluje už mnoho let. Můžeme se tak snadno stát popelnicí Evropy.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist