https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kyanidy-v-odpadech-by-mely-firmy-podle-navrhu-mzp-nahlasovat-od-50-kg-za-rok
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kyanidy v odpadech by měly firmy podle návrhu MŽP nahlašovat od 50 kg za rok

9.5.2023 01:35 | PRAHA (ČTK)
Kyanidy vypouštěné v odpadech by měly být pod větší kontrolou. Ve středu vláda projedná změnu seznamu znečišťujících látek, které musejí firmy nahlašovat do veřejného registru. Návrh počítá se snížením ohlašovacího prahu pro přenos kyanidů v odpadech z dosavadních 500 kilogramů na 50 kilogramů za rok. Snížení minima pro ohlašovací povinnost žádaly ekologické organizace v souvislosti s havárii na řece Bečvě v roce 2020, po které zahynuly desítky tun ryb. K otravě řeky podle organizace Arnika stačí několik desítek kilogramů kyanidů. Ke snížení prahu vyzvaly ministerstvo také příslušné sněmovní a senátní výbory.
 

Návrh nařízení vlády z dílny ministerstva životního prostředí vychází ze studie Vysoké školy chemicko-technologické, která doporučila snížení ohlašovacího prahu "na základě vyhodnocení reálných příkladů z neodpovědného zacházení s odpady s obsahem kyanidů, které měly za následek havárie s následkem úhynu ryb a dalších vodních organismů". Jmenuje přitom havárie na Ostravici v roce 1998, Labi v roce 2006 a Bečvě roku 2020. Zmiňuje také možné ohrožení vodních toků během sanací skládek a skladů kyanidů.

Kyanidy způsobily ekologickou havárii na Bečvě podle České inspekce životního prostředí. Havárie postihla řeku v neděli 20. září 2020, a to v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Toxické látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy přibližně na 40 kilometrech toku. Kauzou se od konce letošního ledna zabývá vsetínský okresní soud. V případu je obžalována společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Společnosti hrozí zákaz činnosti a peněžitý trest, Havelkovi až pětileté vězení.

Seznam látek, na které se vztahuje ohlašovací povinnost pro úniky do vody, navrhuje ministerstvo rozšířit také o takzvané věčné chemikálie - perfluorované a polyfluorované látky (PFAS). Jedná se o látky, které se používají při výrobě textilu, v potravinářství (obaly), dále se vyskytují v hasících přístrojích, při produkci pokovených předmětů, polovodičů, elektronického a fotografického vybavení, v mazivech, barvách a kosmetice. Podle expertů mohou způsobovat rakovinu, onemocnění jater, poruchy imunitního systému nebo pokles plodnosti u mužů. Věčné chemikálie se perfluorovaným sloučeninám přezdívá, protože se v přírodě v podstatě nerozkládají nebo se rozkládají jen velmi pomalu.

Úniky a přenosy znečišťujících látek ohlašují firmy jednou za rok. Návrh počítá pro skupinu PFAS s plněním až za rok 2024, takže v seznamu by se měla data objevit poprvé po konci března roku 2025. Ohledně přenosů kyanidů v odpadech mimo provozovnu, které už sledovány jsou, ministerstvo navrhuje sbírat informace dle nového prahu už za letošní rok, tedy s termínem plnění ohlašovací povinnosti do konce března 2024.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist