https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lanska-lesni-sprava-hrozi-vybitim-tretiny-zvere-kvuli-poslaneckym-skrtum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lánská lesní správa hrozí vybitím třetiny zvěře kvůli poslaneckým škrtům

1.11.2022 18:16 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Lesní správa Lány bude muset kvůli snížení svého rozpočtu vybít třetinu zvěře, odložit některé investice nebo omezit výsadbu, varuje v dopise poslancům náměstkyně ředitele Lesní správy Lány Ivana Pokorná. Reaguje tak na rozpočtové změny, které Poslanecká sněmovna schválila v polovině října. Lánské lesní správě byl rozpočet snížen o 30 milionů korun. Návrh skupina koaličních poslanců zdůvodnila pravomocným odsouzením ředitele lesní správy Miloše Baláka, kterého prezident Miloš Zeman omilostnil. Balák v říjnu na místo ředitele rezignoval, z funkce odejde na konci roku. Dopis Pokorné zveřejnil na webu Pražského hradu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
 

Pokorná v dopise uvedla, že návrh na snížení rozpočtu lánské lesní správy byl předložen bez znalosti jejího hospodaření i bez znalosti problematiky lesního hospodářství. Označila ho za nesystémový. Správci obory, ve které žije přes 1300 kusů divoké zvěře včetně jelenů, daňků nebo divokých prasat, podle ní musí přistoupit k razantním krokům. "Zajistit takovému množství zvěře potravu na zimu je za současné situace nemožné. Početní stav chované zvěře proto musíme redukovat," napsala Pokorná. Odlov se podle ní bude týkat asi třetiny zvířat. Poznamenala, že v chovu jsou výhradně zdravé a silné kusy.

Škrty se podle ní dotknou i osazování holin vzniklých kvůli kůrovcové kalamitě a dlouhodobému suchu, protože správa nebude mít peníze na zajištění dostatku sazenic. Pokorná uvedla, že tak bude porušen zákon o lesích.

"Ztrácíme rozpočtové krytí pro řadu akcí, které byly odpovědně naplánovány s důrazem na skutečné provozní potřeby Lesní správy Lány," dodala. Omezení se podle ní týká rekonstrukce části krmného centra na Šancích v Lánské oboře, hájovny Šubrt, oborního plotu v lokalitě Píně – Brejl, cesty Pivovarská a rekonstrukce a revitalizace vodních nádrží. Uzavřena bude obůrka Lánské obory.

"V neposlední řadě dojde k ohrožení funkcí Lesní správy Lány při možných krizových situacích a živelních pohromách," poznamenala Pokorná. Na hospodaření lánské obory mají podle ní zásadní vliv klimatické podmínky a organizace musí na vzniklé situace reagovat bezprostředně, což bez dostatečné finanční rezervy nelze.

Podle Pokorné bude znehodnocena mnohaletá práce desítek zaměstnanců lesní správy a náprava vzniklých škod bude trvat léta. "O této věci jsem informovala zřizovatele s tím, že nikdo z našich zaměstnanců nesmí být v budoucnu činěn odpovědným za škody na státním majetku a hospodaření Lesní správy Lány, které vzniknou v důsledku rozhodnutí Poslanecké sněmovny," doplnila.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

1.11.2022 20:43
Vyvraždit zvěř, nechat sežrat broukem, nechat uschnout a vypálit do mrtě. Pak budou mít ekologisti v čele se 70 ti ideology nové Vánoce.
Odpovědět
JH

Jiří Hušek

1.11.2022 22:44
Neznám žádný větší lesní majetek ani oborní chov, který při zodpovědném vedení není za současné ekonomické situace schopen pokrýt vlastní provoz a vytvořit k tomu i solidní zisk.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.11.2022 07:28 Reaguje na Jiří Hušek
Právě to zodpovědné vedení. Hradní tuneláři dovedou do mizinu kždého.
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.11.2022 08:12 Reaguje na Jiří Hušek
to je otázka do pranice, čili započítáváme do toho cenu toho pozemku a nějakou časovou cenu peněz? on je totiž rozdíl mít hospodu a být ekonomicky v plusu, nebo koupit hospodu a být ekonomicky v plusu.
Odpovědět
JH

Jiří Hušek

2.11.2022 08:38 Reaguje na Lukas B.
Připouštím, ale v tomto případě je tahle úvaha naprosto irelevantní. Nejvíc to připomíná situaci, kdy jeden má hospodu a druhý mu ji provozuje, neplatí žádný nájem a ještě kňučí, že je v červených číslech. A ona to tedy opravdu není žádná hospoda Na Mýtince, že...
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.11.2022 12:22 Reaguje na Jiří Hušek
ano, moje poznámka je v tomto kontextu zcela irelevantní a tvůj příměr s provozováním cizí hospody bez placení nájmu sedí.

mimochodem, možná mi někdo vysvětlí, proč český erár má potřebu provozovat obory (ať už Lánská obora nebo třeba židlov a prosíčka, respektive proč vůbec existuje něco jako vojenské lesy)
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.11.2022 14:39 Reaguje na Lukas B.
čili zlé jazyky tvrdí:
lánská obora byla lacino koupená pro prezidentskou kancelář jako reprezentativní (aby si státní návštěva mohl po šlechticku bouchnout). samotná koupě v době pozemkové reformy by dala na samostatný příběh.
podobně další "státní" obory (třeba ty vojenských lesů v prostoru ralsko) byly vytvořeny s nějakou povídačkou o tom, jak si kadáfí bouchne a bude se s ním lépe obchodovati.

ale doba se změnila, a doufám, že jsme jinde a že už se naše poliická reprezentace nebude muset bratříčkovat s nějakými lidožrouty nebo byzantinci. domnívám se, že je na čase se tohoto anachronismu zbavit, respektive oboru někomu pronajmout a ten ať si tam dělá za svoje co chce (a co je v souladu se zákony).
Odpovědět
DA

DAG

2.11.2022 08:06
To je dobrá vydíračka. Kdo z nás by poslal peníze do organizace, která krade.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.11.2022 08:36
Tak ono by stačilo kdyby mumifikovaný Zemanhotep I. a jeho hradní banda neovlivňovali zakázky a jistě by měla obora peněz dostatek. ;)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.11.2022 13:58 Reaguje na Petr Eliáš
Tak Miloš to asi neřeší, ti ostatní to zvládnou za něj:-).
Mně to přijde lehce na hlavu ze dvou důvodů.
První je ten, že prezident žádnou oboru nepotřebuje tohle celé je podle mne prostě pakárna, kterou nastartoval TGM, když si hrám na starýho Procházku II. a tatíčka národa.
A když teda už, tak hlavně tohle je úplně mimo mísu, bo Miloš za chvíli balí a příští rok už bude tak akorát kvasit v tom svém bungáči ... takže ty prachy fakticky seberou budoucímu prezidentovi. Což jako pomsta Zemanovi poněkud nedává smysl.
Odpovědět
DA

DAG

2.11.2022 14:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Obora tam byla ještě před Masarykem a měla reprezentační význam. To víte telka a internet ještě nebyl ;)
No jenže Milda pokud se toho teda dožije končí příští rok v březnu. A jeho loutkovodiči by toho jistě ještě dost dokázali :)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.11.2022 15:54 Reaguje na DAG
No, v březnu jim ty peníze z Letenský rozhodně nepřijdou, resp. ne všechny:-). Mi to fakt přijde prostě mimo.
A jo, byla, ale že by ji pro dědu musel stát od Fürstenberků kupovat ... ale já jsem duší plebejec, uznávám:-)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.11.2022 16:41
Vcelku příhodný komentář ...

https://nazory.aktualne.cz/komentare/proc-ma-mit-prezident-bazantnici-a-oboru-aby-meli-jeho-podri/r~08082d5a5aa611edba5b0cc47ab5f122/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_term=position-2&utm_campaign=Aktualne

Jedinej problém je, co kdyžtak s tím, bo svěřit to LČR nebo třeba Úřadu vlády ... to jsme tam, kde jsme byli:-/.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist