https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lekem-na-nemoci-vcel-muze-byt-zmena-lidskeho-chovani-rika-vcelar-a-vedec-robert-owen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lékem na nemoci včel může být změna lidského chování, říká včelař a vědec Robert Owen

12.4.2017 04:43 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nevozit včely a jejich produkty po celé planetě. Podle Owena se tím omezí přenos nemocí. Ilustrační obrázek.
Nevozit včely a jejich produkty po celé planetě. Podle Owena se tím omezí přenos nemocí. Ilustrační obrázek.
Foto | CarbonNYC / Flickr
Lidská činnost je klíčový faktor, který stojí za zdravotními problémy včel medonosných, míní včelař a vědec Robert Owen v článku pro Journal of Economic Entomology. Podle něho je na čase, aby profesionálové i amatérští včelaři změnili svou běžnou praxi.
 

Včelám medonosným vděčíme za většinu opylovací práce a produkci medu po celém světě, připomíná Owen. Sám vlastní společnost, která včelařům dodává pomůcky, je autorem knihy The Australian Beekeeping Handbook a studuje doktorát na australském Centre of Excellence for Biosecurity Risk Analysis na University of Melbourne.

Owen ve svém textu vypočítává, co všechno by bylo dobré změnit. „Nemá smysl čekat na zázračnou pilulku, která pomůže včelařům vyřešit kolapsy kolonií,“ říká Owen. „Řada problémů je způsobena lidskou činností. Řešení spočívá ve změně lidského chování.“


Je vcelku běžné, že se včelstva ve velkém přemisťují. Jako příklad uvádí Owen přesun včelstev v USA. Ve Spojených státech amerických je evidováno na 2,66 milionu včelstev. Jen v únoru 2016 jich včelaři do Kalifornie svezli 1,8 milionu – pro zajištění úrody.

Jako další bolest zmiňuje Owen bezstarostné nadužívání pesticidů a antibiotik, které u parazitů vede k vytvoření resistence.

Problém je i mezinárodní obchod se včelami a jejich produkty, který usnadňuje šíření patogenů a včelích nemocí po celém světě.

Nedostatkem je, že amatérští včelaři nemají dostatek zkušeností či oddanosti, aby svá včelstva dostatečně kontrolovali a chránili před nemocemi.

Co by se podle Roberta Owena mělo změnit? V zájmu ochrany včelího zdraví po celém světě by se podle něho měla silně omezit přeprava včelstev a jejich produktů z jednoho konce světa na druhý. Omezit by se mělo i kočovné včelaření pro komerční účely.

Amatérští i profesionální včelaři by měli více věnovat doporučeným postupům při ochraně včelstev před škůdci. S tím souvisí doporučení větší osvěty včelařů ohledně práce s patogeny. Owen navrhuje podmínit registraci včelaře absolvováním vhodného školení.

„Současný problém včel je komplexní a nebude jednoduché ho vyřešit,“ říká Owen. „Ale stále rostoucí čísla o kolapsech včelích kolonií a dalších nemocech by nás měla přimět k promyšlení změn a rozhodnutí. Zejména pokud chceme ona čísla udržet na přijatelné úrovni.“

Přečtěte si článek Městské včelaření: Chovat včely je možné i mezi paneláky


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KL

Katka Linke

12.4.2017 06:05
Jsem ráda, že věci v článku zmíněné neplatí pro ČR. U nás se s kolapsy příliš nesetkáváme, antibiotika se v chovech nesmí používat, léčit se smí i Thymolem (mimochodem, pro včely i nebezpečnější, záleží na způsobu použití, přitom přírodní látka). Jen člověk ty své včely dřít.
3 spodní nástavky jsou včel, dva horní včelařovy. A ostatní nechte na včelách.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

15.4.2017 09:44 Reaguje na Katka Linke
I u nás už jsou kolapsy celých včelnic docela běžná záležitost.
Odpovědět
ni

4.12.2018 14:05
v teto dobe chce vcelarit kazdy druhy
ale nic o tom nevi a nepocitaji i s temi neprijemnymi veci
tu https://vcelimor.cz/serial-dil-11-mozne-nemoci-vcel-tomu-predejit/ je priklad ruznych nemoci a jak jim predchazet
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist