https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesany-trapi-sucho-uvazuji-o-vyuziti-vody-z-cisticky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lešany trápí sucho, uvažují o využití vody z čističky

29.4.2020 00:13 | LEŠANY (ČTK)
O možném posílení vodních zdrojů využitím vody z čističek se hovořilo na loňském setkání středočeských starostů v Praze. / Ilustrační foto
O možném posílení vodních zdrojů využitím vody z čističek se hovořilo na loňském setkání středočeských starostů v Praze. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lešany na Benešovsku uvažují o využití vody z čistírny odpadních vod. Obec, která má potíže se zdroji pitné vody, by chtěla postavit retenční nádrž, z níž by si lidé vyčištěnou vodu brali k zalévání zahrad. Vše je ale ještě potřeba konzultovat s vodoprávním úřadem, řekl včera starosta František Ludvík (nez.).
 

Poukázal na to, že denní výtok z čistírny je 100 metrů krychlových a tato voda přitom odejde do přírody. "Chtěli bychom vybudovat retenční nádrž, z níž by lidé mohli čerpat vodu na zalévání nebo by jim mohl tuto vodu dovézt sbor dobrovolných hasičů," uvedl starosta.

Obec s 800 obyvateli trápí sucho, podle starosty leží ve srážkovém stínu. Letos od května do konce září kvůli tomu opět omezí vyhláškou používání pitné vody z veřejného vodovodu. Šetření vodou je podle starosty nutné. Zatímco ještě před sedmi lety obec získávala z tehdejších čtyř vrtů 100 metrů krychlových vody denně, což byl dvojnásobek denní potřeby, nynějších sedm vrtů vydá jen 45 metrů krychlových. K veřejnému vodovodu je připojeno 80 procent domácností.

O možném posílení vodních zdrojů využitím vody z čističek se hovořilo na loňském setkání středočeských starostů v Praze. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odpovídal na dotaz, proč nejsou dotace na využití vody z čističek pro zalévání a hašení. Brabec tehdy uvedl, že o takový dotační program nikdo nežádal, ale do budoucna by ČR touto cestou měla jít a učit se hospodařit s vodou od Izraelců.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pa

PavelA

29.4.2020 12:37
A těch 100kubíků denně ve vodoteči chybět nebude?
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

29.4.2020 21:05 Reaguje na PavelA
Paradoxně bez nich té vodoteči bude za sucha nejspíš líp.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist