https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesni-pozary-v-chile-si-vyzadaly-nejmene-24-obeti-na-ceste-je-zahranicni-pomoc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesní požáry v Chile si vyžádaly nejméně 24 obětí, na cestě je zahraniční pomoc

6.2.2023 01:14 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Scott L / Flickr
Lesní požáry ve středním Chile, které sužuje vlna veder, si už vyžádaly nejméně 24 obětí, napsala agentura Reuters. Počet raněných se blíží tisícovce, u 26 z nich místní nemocnice uvádí vážný stav. Do země má dorazit pomoc několika zemí, které posílají mimo jiné letadla a specializované týmy hasičů. Dosud oheň sežehl 270 000 hektarů půdy, Liberecký kraj se pro srovnání rozkládá na 316 300 hektarech.
 

Požáry sužují regiony Ňuble, Bío-Bío a Araucanía, které leží zhruba ve středu země. V těchto třech regionech se nachází mnoho lesů a farem, kde se pěstuje vinná réva a další ovoce na vývoz. Vláda prezidenta Gabriela Borice ve jmenovaných regionech vyhlásila stav nouze, který umožňuje omezit volný pohyb osob a povolat armádu.

V sobotu úřady uvedly, že brzy dorazí pomoc ze zemí včetně Spojených států, Argentiny, Ekvádoru, Brazílie a Venezuely. Na cestě je i specializovaný tým ze Španělska.

Třináct z 24 obětí přišlo o život ve městě Santa Juana v regionu Bío-Bío, které se nachází asi 500 kilometrů jižně od metropole Santiago de Chile. Do azylových přístřešků se kvůli živlu uchýlilo téměř 1500 lidí.

Hašení požárů komplikuje vlna veder, která přinesla teploty přesahující 40 stupňů. Ve vyprahlé oblasti je podle dnešních dat ministerstva vnitra aktivních 260 požárů, přičemž 28 z nich resort považuje za zvlášť nebezpečné.

V roce 2017 obrovský lesní požár v Chile zničil 1500 domů a spálil 467 000 hektarů půdy. Zahynulo tehdy 11 lidí a životy dalších 6000 lidí živel zásadně ovlivnil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist