https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesni-pozary-v-kalirornii-znicily-i-vice-nez-2000-let-stare-sekvoje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesní požáry v Kalifornii zničily i více než 2000 let staré sekvoje

23.8.2020 20:38 | SAN FRANCISCO (ČTK)
Ač je Kalifornie na lesní požáry v tomto období zvyklá, ty nynější označil její guvernér za něco, co "tento stát ještě nezažil". Vinu připsal i klimatickým změnám.
Ač je Kalifornie na lesní požáry v tomto období zvyklá, ty nynější označil její guvernér za něco, co "tento stát ještě nezažil". Vinu připsal i klimatickým změnám.
V americké Kalifornii bojuje s téměř šesti stovkami lesních požárů přes 14 000 hasičů, plameny zničily už téměř 400 000 hektarů porostu, včetně vzácných sekvojí ve státním parku Big Basin. Vyžádaly si také už nejméně šest obětí a přes čtyři desítky zraněných. Boj s ohnivým živlem ztěžuje silný vítr, uvedl server BBC. Americký prezident Donald Trump označil požáry v Kalifornii za velkou katastrofu, vyhlásil stav nouze a uvolnil federální pomoc.
 

Nejrozsáhlejší jsou v Kalifornii nyní tři skupiny požárů v hornatých a zalesněných venkovských oblastech. Jeden z nich jižně a východně od San Franciska, kde se nachází i proslulé vinařské oblasti Napa a Sonoma, je podle guvernéra Gavina Newsoma třetí nejrozsáhlejší v historii Kalifornie.

V kalifornském státním parku Big Basin v okrese Santa Cruz plameny podle serveru BBC zničily i více než 2000 let staré sekvoje, z nichž některé byly až 100 metrů vysoké. Porost hoří i nedaleko kampusu Kalifornské univerzity v Santa Cruz.

Místní úřady vyzývají obyvatele, aby zůstávali doma, protože venku je kvůli kouři špatná kvalita ovzduší i v místech vzdálenějších od ohnisek požárů. Mnohé oblasti se potýkají také s nedostatkem elektřiny.

"Odešel jsem jen s tím, co mám na sobě, dvěma kytarami a psem," citoval server BBC jednoho z evakuovaných v okrese Santa Cruz, kde oheň poničil nejméně 115 domů. Někteří lidé ale mají podle BBC strach se přemístit do evakuačních středisek. Kalifornie je totiž nejpostiženějším americkým státem v nynější pandemii covidu-19, dosud se tam potvrdilo na 650 000 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. V evakuačních střediscích jsou lidé nabádáni k nošení roušek a dodržování bezpečné vzdálenosti. Rodiny dostávají stany, aby se mohly izolovat od ostatních.

Požárníci bojující s ohnivým živlem v Kalifornii se potýkají i s nedostatkem personálu a materiálu. Guvernér Newsom už požádal o pomoc okolní americké státy, ale i Austrálii či Kanadu.

A ač je Kalifornie na lesní požáry v tomto období zvyklá, ty nynější označil její guvernér za něco, co "tento stát ještě nezažil". Vinu připsal i klimatickým změnám. "Pokud někdo popírá klimatické změny, ať přijede do Kalifornie," uvedl v pátek na videu pro sjezd Demokratické strany.

Předpokládá se, že příčinou nynějších rozsáhlých požárů je vlna veder v kombinaci s 12 000 údery blesku, které Kalifornii zasáhly v posledních dnech. V neděli byla v kalifornském Údolí smrti zaznamenána teplota 54,4 stupně Celsia, což by byla nejvyšší hodnota naměřená kdekoli na Zemi za posledních více než 100 let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.8.2020 11:25
Guvernér Newsom chybně označuje katastrofu způsobenou člověkem za důsledek klimatické změny. Měl by nejdřív myslet a potom mluvit.
Kaliforňané sklízí to, co sami zaseli - negativní antropogenní ovlivnění krajiny - jehož důsledkem je i místní -regionální - změna klimatu.
Ne naopak ,jak blábolí demokratický guvernér.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist