https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesnici-se-dohodli-s-ochranci-jak-budou-hospodarit-v-soutoku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesníci se dohodli s ochránci, jak budou hospodařit v Soutoku

27.11.2020 13:59 | BŘECLAV (ČTK)
Takzvaná Moravská Amazonie je největším zachovalým lužním komplexem v České republice.
Takzvaná Moravská Amazonie je největším zachovalým lužním komplexem v České republice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy ČR
Lesy ČR se po sporech dohodly s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, jak budou v letech 2020 až 2029 hospodařit v evropsky významné lokalitě Soutok na Břeclavsku. Zástupci obou institucí to sdělili ve společné tiskové zprávě. Lokalitě soutoku Moravy a Dyje se přezdívá Moravská Amazonie, podle některých odborných společností ji stát spravuje především jako zdroj dřeva. Podnik Lesy ČR v lesích u Dyje hospodaří.
 

Státní podnik se dohodl s ekology na způsobu obnovy porostů, kdy velmi staré lesy s vysokým zastoupením dubu letního lesníci přednostně prosvětlí a v následující přirozené obnově podpoří opět dub letní. Zbývající porosty se do roku 2029 obnovovat nebudou.

"Naše závěry jsou kompromisem postupu, který zohledňuje přírodní podmínky místa, legislativu i praktické lesnické možnosti," uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Takzvaná Moravská Amazonie je největším zachovalým lužním komplexem v České republice. Mimo jiné se vyznačuje i mohutnými starými duby, kterých ale podle vědců rychle ubývá. Podle nich mezi lety 1990 až 2009 ubyla v této oblasti více než polovina starých porostů. Lesy ČR kritiku odmítaly. Dnešní lužní lesy v oblasti jsou podle nich výsledkem více než třísetletého lesnického hospodaření.

"Dohodnutý systém obnovy porostů skýtá naději, že péče o evropsky významné lokality i existující a navrhovaná maloplošná chráněná území uchová zdejší jedinečnou přírodní rozmanitost i do budoucna. Jednání byla složitá, ale korektní," uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

27.11.2020 18:12
Pro pana Jakuba Graňáka.
Vy jste o dohodě mezi LČR a ochranáři v diskusi pod článkem ze 7.10 2020
o diskusi LČR a ochranáři pochyboval. Já zastával názor, že vyčkám, jak
dopadne. Dopadla dohodou a vaše emoce byly zcela zbytečné. To je ten
rozdíl mezi námi staršími a vámi, že máme více trpělivosti a neděláme ukvapené závěry. Doufám, že s dohodou budete spokojen, tak jak je s ní
spokojena AOPK, která ji vyjednala a podepsala.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

27.11.2020 18:51 Reaguje na Břetislav Machaček
Jsem založením skeptik, tudíž očekávat nejhorší je pro mě typické. Ostatně empyrie (zkušenost) posledních 40ti let, příliš nadějí na změnu neskýtala. To však nikak neztenčuje mou radost z toho, že se ledy konečně pohnuly, teď jen zbývá věřit, že to vydrží:-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.11.2020 19:40 Reaguje na Jakub Graňák
Pokud vyjde restituční soud Lichtenštejnům, tak se možná
dočkáte i vašeho snu, ale já bych byl opět opatrnější ve
svých snech a byl spokojen s vrabcem v hrsti, než s holubem
na střeše. Podle pamětníků tam oni mrtvé a přestárlé stromy
netrpěli. Možná ale změnili pohled na parkovou úpravu ve prospěch "divočiny".
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

27.11.2020 20:08 Reaguje na Břetislav Machaček
Za jejich časů šlo především o prosvětlené rozvolněné porosty, to slibují i lesočeši, tak uvidíme.
Přestárlé stromy zjevně trpěli, jinak by tam po nich žádné nezbyly. Někde na netu se dají dohledat staré fotky z třicátých let, zkusím dohledat a poslat odkaz
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.11.2020 18:50
Alespoň jedna dobrá zpráva pro dnešní den.
Přeji ekologům, AOPK a LČR ať se to povede.
Odpovědět
Sl

Slovan

28.11.2020 09:11
Děkuji místním lesníků za ochotu s ochránci jednat a věřím, že je to začátek k vyhlášení CHKO. Je evidentní, že ústupky udělala každá strana a budiž toto příkladem pro jiné spory nejenom mezi lesníky a ochránci, ale i třeba chovateli a ochránci na Broumovsku. Aneb “když se chce, tak to jde” :)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

28.11.2020 16:02
Jedna z mála dobrých zpráv, ani se mně tomu věřit nechce.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist