https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-odmitly-kritiku-akademiku-a-stuz-ze-nevhodne-hospodari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR odmítly kritiku akademiků a STUŽ, že nevhodně hospodaří

8.4.2022 02:04 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) odmítl názor Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR a Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ), že současná kritická situace českého lesního hospodářství je také výsledkem nevhodného způsobu hospodaření Lesů ČR. "Lesy ČR hospodaří v souladu se zákony České republiky a zadáním ministerstva zemědělství a tomu odpovídá i hospodářský model podniku," řekla ČTK mluvčí podniku Eva Jouklová. Prioritou je podle podniku zvládnutí kůrovcové kalamity a obměna lesů.
 

Kritiku akademici a STUŽ vyjádřili na konci března ve společném stanovisku pro vládu, ministerstva a správní a výkonné složky sektoru lesního hospodářství. Za špatným stavem lesů podle nich stojí i změny klimatu a nevhodný způsob hospodaření i dalších subjektů spravujících lesy.

Podle komise a STUŽ je třeba přijmout rozhodnutí, která změní současnou koncepci nakládání s lesy. Zmiňují například to, že je nutné nově zpracovat cíle lesnické politiky, protože cílem hospodaření nemůže nadále být pouze ekonomický profit. Státní lesy by se také měly vrátit k hospodaření ve vlastní režii a najít jeho rovnováhu s modelem činnosti na zakázku. Změny si podle jejich stanoviska vyžádají změny v organizační struktuře výkonných složek Lesů ČR.

K návratu k hospodaření ve vlastní režii, jak navrhují akademici, Lesy ČR uvedly, že je nutné vzít ohled na současné provozní problémy sektoru. "Jde zejména o dlouhodobý nedostatek dělnických pracovních sil v lesnictví, ale i v zemědělství, mzdy, které nemohou konkurovat lehkému průmyslu a obchodu, a také dlouhodobé závazky podniku plynoucí z uzavřených smluv," uvedla mluvčí.

Kritika hospodaření podniku podle ní není na místě. "Podnik se řídí zákony a pokyny ministerstva a stejně jako další vlastníci lesů v Evropě se snaží vypořádat s klimatickou změnou, což v případě lesa není otázkou jednotek ani desítek let," řekla mluvčí. Zásadní je podle Lesů ČR úplné zastavení kůrovcové kalamity a pokračování v obměně druhové skladby lesů, aby byly odolnější vůči škůdcům i klimatickým změnám. "V tomto trendu budeme pokračovat," uvedla mluvčí.

Ministerstvo zemědělství ke stanovisku akademiků a STUŽ uvedlo, že pracuje s velmi podobně pojatými tematickými okruhy a formuluje jejich řešení v principiálně podobném duchu. "S předními lesnickými odborníky z lesnické praxe, výzkumu i vysokého školství pravidelně spolupracujeme, jsou součástí našich pracovních týmů, tato spolupráce je pro nás nezbytná," uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Úřad podle něj vítá, že i autoři stanoviska vnímají potřebu adaptace lesnického hospodaření na změnu klimatu.

Z programového prohlášení vlády podle komise a STUŽ vyplývá, že v současnosti je hlavním úkolem vedení ministerstva zemědělství a lesnického sektoru definovat novou lesnickou politiku a zpracovat novou koncepci činnosti státního podniku Lesy ČR. "S ohledem na dosavadní nedostatky řešení je žádoucí, aby koncepce byla zpracována transparentním způsobem a za účasti povolaných odborníků, akademiků a veřejnost,“ stojí v jejich stanovisku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

8.4.2022 07:54
"Lesy ČR hospodaří v souladu se zákony České republiky a zadáním ministerstva zemědělství a tomu odpovídá i hospodářský model podniku," No to je asi pravda, Odpověz je úkrokem vpravo. Neboť opakem pravdy je pravda jiná.
Tedy nález akademiků, že LČR hospodaří špatně neříká, že nehospodaří dle zadání MZ. Říkají ale, že hospodaří špatně z pohledu zdraví lesa. Zničili lesy dle zákona no. Není koho zavřít, jen poslance. 😢
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.4.2022 17:19
Se divím, že akademici a STUŽ, nemají kus lesa, aby nám předváděli, jak se to má dělat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.4.2022 18:28 Reaguje na smějící se bestie
Ale mají. Mendelu má polesí Křtiny. Co mají ostatní nevím.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

11.4.2022 11:36
I kdyby měli pravdu, co se stane.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist