https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-prosi-lidi-aby-19.rijna-pomohli-vysazet-lesy-nove-generace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR prosí lidi, aby 19. října pomohli vysázet lesy nové generace

5.9.2019 08:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Už tím, že zasadíte třeba jedinou sazeničku, vyjádříte svou podporu a zájem o obnovu lesů v České republice,“ vzkazuje Josef Vojáček.
„Už tím, že zasadíte třeba jedinou sazeničku, vyjádříte svou podporu a zájem o obnovu lesů v České republice,“ vzkazuje Josef Vojáček.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Lesy ČR přichystaly na 19. října největší sázení stromů, do kterého se může zapojit každý. Podle Lesů ČR jde o největší takovou akci v historii podniku. Do sázení ve všech krajích na dvanácti místech se může zapojit každý.
 

„Už tím, že zasadíte třeba jedinou sazeničku, vyjádříte svou podporu a zájem o obnovu lesů v České republice,“ vzkazuje Josef Vojáček, generální ředitel Lesů České republiky. Celostátní akce “Den za obnovu lesa“ se koná od 10 do 16 hodin za každého počasí. Podrobnosti a lokality naleznete na www.sazimelesynovegenerace.cz.

„Už několik let se potýkáme s kalamitou, jakou lesnictví nepamatuje. Krajinu obnovujeme v nebývalém rozsahu. Proto je akce zásadní pro celou společnost a potřebuje podporu veřejnosti,“ uvádí Miroslav Toman, ministr zemědělství.

Státní podnik představí na všech místech les, který už dnes sází místo uhynulých porostů. Je smíšený z několika desítek původních druhů českých dřevin, přizpůsobený měnícímu se klimatu, schopný zadržet vodu, odolnější vůči škůdcům.

Akce má široký záběr a je určena všem, kteří mají k vztah k přírodě a kterým není lhostejné, jaký les poroste příštím generacím. „Věříme, že oslovíme každého, rodiny s dětmi i ochránce přírody, studenty, turisty i sportovce. Proto jsme dali této unikátní akci podtitul Den, který nás spojí,“ dodává Vojáček.

Lidé 19. října vysadí pod vedením lesníků a studentů lesnictví tisíce dřevin, uklidí vytěžené plochy a postaví oplocenky, které sazenice ochrání před zvěří. Nářadí bude k dispozici. Účastníky čekají autogramiády známých osobností, ukázky lesní techniky i práce v lese, lesní pedagogika a půjčovny kol.

Dorazí i zástupci místních samospráv, sportovci a osobnosti kulturního a společenského života. Lesy ČR do akce zapojí všechny své tradiční partnery, Klub českých turistů, Svaz lyžařů, Junák, dobrovolné hasiče, ale i Český svaz ochránců přírody nebo Český olympijský výbor a další.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

5.9.2019 17:19
Tak, to by mě nenapadlo ani ve snu. Lesy ČR vyhlašují akci "Z" = zadarmo, jako to bylo za komunistů před 30 lety. Taky jsem se v této akci kdysi zúčastnil několika občanských staveb. A ty byly po 89. roce pak jaksi podivně zprivatizovny do těch "správných" rukou skoro za hubičku díky tomu politickému chaosu v té kvasící době plné změn. Takže lidé budou sadit zase smrčky zadara, aby vyjádřili svou podporu obnově lesů, jež nám konkrétní zaměstnanci svým diletantstvím zničili a nikdo pohnán k zodpovědnosti přesto nebyl. No, to je teda krása.
Odpovědět

Jan Škrdla

5.9.2019 20:27 Reaguje na
Spíš než na akci Z, to vypadá na napravování pošramocené reputace LČR v očích veřejnosti.

Pokud rozkliknete ten odkaz, tak se dozvíte, že nově vysazované lesy mají být druhově pestré, a že se mají vysazovat stromy vhodné pro danou lokalitu. Ta ilustrační fotka je trochu nešťastně zvolená.
Odpovědět
KS

Kateřina Svobodová

5.9.2019 20:29 Reaguje na
Nerozumím vašemu remcani - já v 16 letech, tj. 7let po revoluci, byla sázet stromky s Brontosaury. Bylo to jen za ubytování a jídlo. Děje se to pořád, jen teď se to dává vědět pres internet a dosah k lidem,kteří se zúčastní bude větší. Hurá!
Odpovědět
Anyr

Anyr

5.9.2019 21:20 Reaguje na Kateřina Svobodová
No, osobně bych raději pomohl soukromým majitelům lesů. Jasně, i oni jedou na smrk, i oni to tu povětšinou likvidovali stejně jako "Lesy ČR" - ale státu věřím mnohem méně, co se týče náprav a jejich udržení.
Nehledě na mnoho článků třeba tu na ekolistu, které poukazují na... nevím jak to nazvat slušně... pitomé, podvodné a neprofesionální řízení oné espéčkové společnosti.

Jen na akci stačí dát nálepku "eko" a "pomoc přírodě", a hned se sbíhá prostý lid. :P

A nakonec, státu už tak platíme dost. A teď chce ještě práci zadarmo, ve jménu "většího blaha všech".
Nejdřív to tu se ziskem posrali, a teď chtějí práci zdarma. Nehledě pak na to, že ve finále staví a postaví ještě víc dálnic, ještě víc dolů, ještě víc parkovišť a obchoďáků, takže celá tahle "ekoakce" bude ve finále jen zdarma vysazené, ekozabalené produkční dříví, bez "skutečného efektu" pro krajinu, podle hesla co metr lesa, to metr silnic, dálnic a parkovišť! :D Hlavně ale že to budou buky. To stačí, aby to bylo legitimní. :/

Nechápejte mne však špatně - já bych stromy sázel dnes a denně, všude, kde je to vhodné a možné. Ale trpím silnou alergií na Lesy ČR s.p. - je to banda diletantů, pitomů, neprofíků a nepoctivců, a je úplně jedno, že teď zvolili moderní reklamu podle aktuálního nastavení společnosti.
Odpovědět
TZ

Tomáš Zděblo

6.9.2019 06:58 Reaguje na Kateřina Svobodová
Jo já taky, pár desítek tisíc to bylo. Povětšinou smrky :D...
Odpovědět
mr

6.9.2019 23:06 Reaguje na Kateřina Svobodová
Vaše nadšení v 16 letech bych vyjádřil stručně: Když jsem byl malej a blbej, hrál jsem si s kámoši na vojáky. Když jsme už měli rozum a byli velcí na vojně, tak jsme si tam hráli všichni na blbce.
Po všech těch zlodějinách bych šel určitě sázet stromky. Jste snad spadla s Měsíce ...
Odpovědět
JM

Jiří Malík

6.9.2019 00:40
Proboha proč je tam fotka smrků, navíc s naprosto nefunkční barvou vůči vytloukání. Prosím, dejte tam foto listnáčů - jinak nikam nejdu.
Odpovědět
Hu

Hunter

6.9.2019 10:16 Reaguje na Jiří Malík
Vidím, že jste odborník v dané problematice :-) a máte jasno ohledně řešení :-) a zaujala mě ta "nefunkční barva proti vytloukání" :-), mohl byste to prosím blíže specifikovat? Já tomu sice vůbec nerozumím, ale není to náhodou nátěr Cervacol extra proti okusu :-) :-).
Odpovědět
JM

Jiří Malík

6.9.2019 00:42
A ještě zásadní poznámka. Kdyby myslivci dělali to, co mají, to je udržovat zvěř nepřemnoženou, nemuseli bychom jako šílenci sázet a ochraňovat stromky, ale les by se zmlazoval sám, i když pomoci výsadbou je dobré.

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.9.2019 21:52 Reaguje na Jiří Malík
Kdyby se hloupě a stále dokola nepapouškovalo o přemnožené zvěří bránící přirozenému zmlazení a šlo se někdy do toho lesa podívat, tak se zjistí, že to s tím "neexistujícím" zmlazením není zas až tak zlé. Na druhou stranu ano. V šedesátiletých smrkových monokultůrách ve 400 m.n.m,kde ani tráva neroste se z pochopitelných příčin ( a působením zvěře to není) nic nezmlazuje a bohužel ani do budoucna nic zmlazovat nebude.
Odpovědět

Jan Škrdla

6.9.2019 22:30 Reaguje na Jarek Schindler
Jenže tyto porosty (SM monokultury) zakládali hospodáři před převratem i po něm, státními lesy a následně pak LČR počínaje a drobnými vlastníky konče.
Odpovědět
ČM

Čech M.

6.9.2019 22:45 Reaguje na Jarek Schindler
Se zmlazením to není vúbec zlé, to je pravda, horší je to s jeho pozdějším růstem:))
Odpovědět

Jan Škrdla

6.9.2019 23:10 Reaguje na Čech M.
Záleží, jestli jsou v dosahu SM plodného věku - pak máte smrkové zmlazení, a pokud se v okolí vyskytují pionýrské dřeviny (např. BR nebo OS), které přežily genocidu ve jménu přehnané péče o SM, tak tam nalítnou i ony.

Co se týká odrůstání, pokud je všude v okolí SM, tak jeho zmlazení nemá zas tak velký problém se zvěří, ta si raději kousne do listnáče, JD nebo MD.
Taky pokud máte na pasece nebo pod porostem "bordel", tzn. dostatek okusových dřevin, tak se zvěř napase na nich a nějaký ten stromek díky tomu ujde její pozornosti.
Pokud máte opačný extrém, vše uklizeno nebo zmulčováno, popř. buřeň poroundupována a na této ploše vysazeny jiné stromky než SM, tak to musíte zákonitě oplotit, nebo obalit každý stromek zvlášť, u SM stačí nátěr terminálu, tak jako je na ilustrační fotce.
Odpovědět
mr

6.9.2019 23:11 Reaguje na Jarek Schindler
Běžte říct lesníkům, ať se jdou někdy podívat do lesa, že to tam nemají tak zlé. A jestli to mají sežrané, tak to není od přemnožené zvěře. Jo?
Odpovědět
JM

Jiří Malík

6.9.2019 00:45
A kdyby MZe nemohlo za tuto kůrovcovou kalamitu, nemuseli dnes prosit o pomoc, protože v tomto stát zcela selhal. Kdyby poslouchali lesnicko-ekologickou veřejnost, vůbec k takové kalamitě nemuselo dojít!
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

6.9.2019 08:05 Reaguje na Jiří Malík
Svatá pravda...
Odpovědět
ČM

Čech M.

6.9.2019 22:58
Ještě mi tam chybí akce "Pojďte si zastřelit srnku"
Lesům by to pomohlo stejně, ne-li lépe.
Odpovědět
PH

Pavel Hucl

7.9.2019 09:40
Proč Lesy ČR vyhlásily akci na sobotu 19. října a ne na pátek 18. října? Lidé protestující v rámci Fridays for Future by mohli pomoci sázet stromky. Nebo akci vyhlásit na oba dny, na 18. i 19 října.
Odpovědět
dm

david matoušek

7.9.2019 10:39 Reaguje na Pavel Hucl
A proč se ptáš tady? Čekáš že ti tu někdo odpoví? Tady se můžeš zeptat, případně poradit. 956 999 111, lesycr@lesycr.cz
Odpovědět
PH

Petra Horská

19.9.2019 13:19
Hezký nápad, škoda že s tím přišli až s křížkem po funuse doslova. Asi před 15-ti lety jsem byla na procházce na něměcké straně Krušných Hor s místním myslivcem, který mi už v té době ukazoval, že stát zcela cíleně sází smíšené lesy jako prevenci před škůdci, větrolamy, vrací přírodě svoji původní tvář. Ale u nás se ještě dalších 15 let vesele težilo a sázelo jednodruhově.
Odpovědět
TZ

Tomáš Zaoral

7.10.2019 07:25
A co tak sázet stromy ze semen rovnou na místo, zvládne to každý. Jde jich vysázet mnoho, mají dobré kořeny. Zvěř je nepokouše v takové míře aby to škodilo....
Odpovědět
TZ

Tomáš Zaoral

7.10.2019 07:32
Je to jednoduché, stačí chodit s dětmi do přírody, svírat semena stromů, žaludy, kaštany, bukvice, ginka.... A pak je rozsévat (rozhazovat) na určena místa, je to zábava
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist