https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-vypsaly-tendr-na-lesni-prace-a-tezbu-za-4-5-miliardy-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR vypsaly tendr na lesní práce a těžbu za 4,5 miliardy korun

17.8.2020 11:02 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Hospodaření LČR se loni kvůli kůrovcové kalamitě propadlo do ztráty 790 milionů korun ze zisku 70 milionů v roce 2018.
Hospodaření LČR se loni kvůli kůrovcové kalamitě propadlo do ztráty 790 milionů korun ze zisku 70 milionů v roce 2018.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vyhlásil pětiletý lesnický tendr 2021+. Odhadovaná hodnota prací je 4,5 miliardy korun bez DPH, objem dřeva k těžbě je šest milionů metrů krychlových. Uzávěrka pro podání nabídek je 15. září. Lesům ČR patří téměř polovina lesů a jejich nynějším hlavním úkolem je zvládnutí kůrovcové kalamity.
 

Podobně jako tendr 2020+ bere i vyhlášený tendr 2021+ ohled na kůrovcovou kalamitu a 29 soutěžených zakázek dělí do třech kategorií. "Podnik tak opět kombinuje vlastní i cizí zdroje, což umožňuje postupovat podle aktuální situace v daném regionu," uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Firmy by pro LČR měly začít pracovat od začátku ledna.

Takzvaných kalamitních jednotek, které pokrývají území nejvíce zasažené kůrovcem, je osm. Lesnické firmy budou na těchto jednotkách těžit dřevo a dělat pěstební práce. Vytěžené dřevo si prodají samy Lesy ČR. Na dvou postkalamitních jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce, těžbu i prodej dřeva si LČR zajistí například prostřednictvím aukcí nebo dynamického nákupního systému. Takzvaná klasická komplexní zakázka, kdy firmy dělají těžbu, pěstební práce i dřevo prodávají, se bude týkat 19 jednotek.

Předpokládaná těžba šesti milionů metrů krychlových dřeva by měla pocházet ze 188 012 hektarů lesa. "Ročně se počítá s těžbou 1,2 milionu metrů krychlových dřeva a zalesněním 1534 hektarů. Služby spojené s nákupem dříví představují částku 4,5 miliardy korun. Osmadvacet pětiletých a jednu roční smlouvu připravíme k podpisu do konce roku," uvedl generální ředitel LČR Josef Vojáček. LČR celkem hospodaří na 1,19 milionu hektarů lesů..

Vítězem loňského tendru 2020+ se stala těžařská skupina PETRA z Hodonína, která získala kontrakty na deseti z 54 soutěžených jednotek. Za skupinou PETRA se se ziskem pěti jednotek umístily Kloboucká lesní a firma UNILES, která patří do holdingu Agrofert. Po čtyřech jednotkách podepsaly RM FOREST lesní společnost, Stora Enso Wood Products Ždírec a firma LESCUS Cetkovice. Nabídky do tendru loni na konci října podalo 32 firem a alespoň jednu zakázku získalo 22 z nich.

Hospodaření LČR se loni kvůli kůrovcové kalamitě propadlo do ztráty 790 milionů korun ze zisku 70 milionů v roce 2018. V koncepci hospodaření Lesy ČR počítají letos se ztrátou 1,9 miliardy korun. Kůrovcová kalamita způsobuje přetlak nabídky dřeva na trhu a pád cen.

Těžbu dřeva Lesy ČR kvůli kůrovci loni zvedly o 30 procent na rekordních 13,9 milionu metrů krychlových. Těžba jen kůrovcového dřeva loni vzrostla o 62 procent na 9,7 milionu metrů krychlových.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

17.8.2020 12:33
Zločinecký systém správy státních lesů, který nese spoluvinu na současném stavu porostů v ČR!!!
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

17.8.2020 13:43 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nu otázkou je co je lepší pro udržitelnost a zdravý přírody pro člověka. Uvazování studentů pod taktovkou "vzdělance" Konvičky se v boji s kůrovcem nepovedl. A ochranu zdravých porostů pro potřebu člověka také nikdo nevymyslel.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

18.8.2020 06:44 Reaguje na Krejcar Stanislav
Není třeba spekulovat nad naprosto jasnou a už i stanovenou změnou lesnictví.... jde jen o to naplňovat lesnické programy a zadání od poslanecké sněmovny, včetně jejich odborných výborů.... ale jak přišla korona, tak se o tom co se musí změnit přestalo psát a lidi už zase zajímá jiné téma.... a toho ten šmejd Toman využívá.... a vesele se dál drancuje ČR.... vypisují se tendry pro premiérovy firmy a ty na tom drancování bohatnou.... "vše je jak má být".......
Odpovědět
va

vaber

17.8.2020 17:27
jak lesy vypočetly ztrátu 1,9miliardy korun, když těží dřevo jako nikdy dříve,
nebo dřevo nemohou prodat a proč vypisují takový tendr?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

18.8.2020 06:39 Reaguje na vaber
Protože je potřeba dát vydělat Agrofertu a podobně malým firmám.... náš úžasný systém lesnictví slouží takovým, aby si mohli vesele drancovat tuto zem a ještě tvrdit, že "bojují s kůrovcem".... zločinci...
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

18.8.2020 11:35 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Malé firmy jež pomáhají úspěšným čechům v pořízení si dřevostavby nebo srubu z masivu nezatíženého kůrovcovou kalamitou. Myslíte si, že drancování přírody se zmnění odchodem Babiše ??? Drancování zde pod taktovkou zahraničních firem a majitelů probíhalo už za Klause i Sobotky před rokem 2010 ! A nevím, že by kancléř Mynář byl stoupencem ANO v jeho počínání v Lánech.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

18.8.2020 11:56 Reaguje na Krejcar Stanislav
Nikdo neříká, že naše přírodní bohatství nedrancovali i jiní předtím... já mluvím o tom, že premiér ve střetu zájmů bude asi těžko nařizovat Tomanovi, že má dělat to, k čemu byl vyzván (kompletní reforma lesnictví), když jeho firma Uniles na současném drancování ČR výborně vydělává..... taková situace jako je dnes ještě nikdy nebyla....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist