https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-vytvori-v-boubinskem-pralese-nahradni-trasu-k-boubinskemu-jezirku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR vytvoří v Boubínském pralese náhradní trasu k Boubínskému jezírku

24.4.2023 15:45 (ČTK)
Náhradní trasa k Boubínskému jezírku vyznačena černou barvou.
Náhradní trasa k Boubínskému jezírku vyznačena černou barvou.
Zdroj | Lesy ČR
Lesy ČR vytvoří v šumavském Boubínském pralese náhradní trasu k Boubínskému jezírku, k němuž se turisté už více než rok nemohou dostat. Původní cesta je zavřená, protože hrozí pády suchých stromů. Lesy ČR vyrobí a instalují povalové chodníky, mostek i schody, které návštěvníky k jezírku dovedou. Náklady činí přibližně půl milionu korun.
 

Nová trasa povede po značené zelené z parkoviště Na Kaplici pod Boubínem kolem Stromu duší, což je památník zemřelých při práci v lese, a informačního střediska na Idině pile až na rozcestí. Odtud bude pokračovat po cestě Amortovka směrem k Boubínskému jezírku. "Asi 70 metrů před ním trasu odkloníme vpravo do porostu na první povalový chodník. Přes Kaplický potok návštěvníky převedeme po novém mostku a dále půjdou po nezpevněné cestě, kde se po dalším povalovém chodníku dostanou po dřevěných schodech až na hráz Boubínského jezírka. Tam trasa končí, zpět se musí vrátit stejnou cestou," řekl ředitel boubínského lesního závodu Lesů ČR Miloš Juha.

Uschlé stromy, jejichž pád hrozí, stojí v bezzásahové zóně, v níž se nesmí kácet. Samovolný rozpad suchých stromů může trvat až deset let. Stromy uschly po kůrovcové kalamitě, která byla v Boubínském pralese na vrcholu v roce 2019. Podle loňského monitoringu jde o čtyři stovky uschlých stromů. Na žádost Lesů ČR, které jsou správcem území, vydal loni zákaz vstupu do určených míst vimperský městský úřad.

Nová trasa k Boubínskému jezírku bude pro turisty otevřena v polovině června. Juha dodal, že jde jen o provizorní řešení. "Vše odstraníme poté, co se návštěvníci vrátí na původní trasu, tedy až souše samy spadnou," řekl.

Boubínský prales je třetí nejstarší přírodní rezervace v České republice. Vyhlášena byla v roce 1858. Boubínský prales tvoří kombinace buku, smrku a jedlí a je nejzachovalejším zbytkem původních rozsáhlých šumavských smíšených horských lesů. Rozkládá se na území 666 hektarů. Bezzásahová plocha v jádrové oblasti pralesa se v roce 2020 rozšířila zhruba o 55 hektarů. Dosáhla tak výměry 139 hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

24.4.2023 18:38
No nevím, zda je to tunel Vybudovat a odstranit, kvůli položení vršků několika desítek sucharů.
Není ten chodník postavit a odstranit podstatně větší zásah? Vždyť jde nechat kmen a shodit vršek.
Ty stromy uschly jen kolem cesty, že biodiverzita uschlých stromů by zmizela???
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist