https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-zacaly-podepisovat-smlouvy-z-petimiliardoveho-lesnickeho-tendru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR začaly podepisovat smlouvy z pětimiliardového lesnického tendru

10.12.2021 15:26 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Úspěšní zájemci budou pro podnik pracovat od ledna 2022 podle pětileté smlouvy. V tendru 2022+ je odhadovaná hodnota lesnických prací pět miliard korun a objem dřeva k těžbě je pět milionů metrů krychlových.
Úspěšní zájemci budou pro podnik pracovat od ledna 2022 podle pětileté smlouvy. V tendru 2022+ je odhadovaná hodnota lesnických prací pět miliard korun a objem dřeva k těžbě je pět milionů metrů krychlových.
Licence | Volné dílo (public domain)
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) začal v minulých dnech podepisovat smlouvy z pětimiliardového lesnického tendru na roky 2022 až 2026. Ze 46 soutěžených jednotek podnik zatím uzavřel kontrakty na 19 jednotkách, tedy na 41 procentech. "S uzavřením zbylých smluv počítáme během prosince, nejpozději počátkem ledna 2022," řekla mluvčí podniku Eva Jouklová.
 

Kontrakty z tendru 2022+ již se státním podnikem uzavřely například lesnické společnosti Agroforest, Europroland, Kloboucká lesní, Florstyl, LDF Rožnov či Jihozápadní dřevařská . "Smlouvy uzavíráme po splnění všech podmínek a obratem je publikujeme v registru smluv," uvedla mluvčí.

Úspěšní zájemci budou pro podnik pracovat od ledna 2022 podle pětileté smlouvy. V tendru 2022+ je odhadovaná hodnota lesnických prací pět miliard korun a objem dřeva k těžbě je pět milionů metrů krychlových. Tendr se týká v souhrnu území o rozloze asi 200 000 hektarů, jde tedy o necelou pětinu lesů spravovaných státním podnikem. Ročně by firmy vzešlé z tendru měly zalesnit asi 15 000 hektarů lesa.

Z přehledu nabídek zveřejněného v říjnu vyplynulo, že nejvíce nejlepších cenových nabídek podaly společnosti Uniles a LDF Rožnov. Ze 46 soutěžených jednotek má každá z nich šanci uspět na sedmi jednotkách, a získat tak sedm kontraktů. Získat alespoň jednu zakázku má naději 14 firem ze 40, které se do tendru přihlásily. Celkem firmy podaly 403 nabídek.

Soutěže jsou dvojího typu. Na 34 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, tedy zalesňovat a těžit dřevo, které budou samy i prodávat. Na 12 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce, půjde o lokality na Moravě, kde je třeba obnovit porosty po kůrovcové kalamitě. U 12 pěstebních zakázek Lesy ČR zatím uzavřely kontrakt na devíti a u 34 komplexních zakázek na desíti jednotkách.

Tendr 2022+ zapadá do pětiletého systému soutěží, v němž se každý rok takzvaným senátním způsobem rozhoduje o hospodaření na zhruba pětině území. V tendrech nejsou zahrnuta území spravovaná lesními závody LČR.

Vítězem loňského tendru 2021+ pro léta 2021 až 2025 se stala těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Z 29 soutěžených jednotek získala 12. Na druhém místě skončila s pěti podepsanými smlouvami firma Kloboucká lesní a na třetím se čtyřmi kontrakty firma Aclesia.


reklama

 
Zdeněk Rychtera
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

11.12.2021 06:52
No. Lesy České republiky pod vedením Moniky a Andreje vypadají jak zbytek republiky. Někomu to vyhovuje. Hlavně že to sype.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist