https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/letosni-kveten-byl-druhy-nejteplejsi-v-historii-mereni-uvedl-copernicus
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letošní květen byl druhý nejteplejší v historii měření, uvedl Copernicus

8.6.2023 01:48 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Letošní květen byl celosvětově druhý nejteplejší v historii měření. Rekordních hodnot dosahuje teplota vzduchu nad oceány, oznámila agentura Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus. Podle agentury zaostala průměrná teplota za dosavadním květnovým rekordem o méně než 0,1 stupně Celsia. V Evropě se sice průměrné teploty blížily normálu, v některých částech Kanady, Afriky a jihovýchodní Asie však bylo výrazně tepleji, než je obvyklé.
 

"Květen 2023 byl celosvětově druhým nejteplejším v historii měření, protože v rovníkovém Pacifiku se stále objevuje signál El Niňo," řekla zástupkyně ředitele unijní služby Samantha Burgessová. "Teploty nad oceánem již dosahují rekordních hodnot a naše údaje ukazují, že průměrná teplota nad všemi moři bez ledu byla v květnu 2023 vyšší než v kterémkoli jiném květnu," dodala.

Nadprůměrně vlhké podmínky panovaly v květnu na jihovýchodě Spojených států, v oblastech východní Asie, severozápadní Austrálie, Tanzanie a také většině jižní Evropy a na Islandu. Vydatné srážky vedly k záplavám v Itálii a na západním Balkáně.

Naopak nadprůměrné sucho bylo zaznamenáno na většině Pyrenejského poloostrova, v Dánsku, Pobaltí, jižní Skandinávii a ve velké části západního Ruska. Mimo Evropu to bylo v rozsáhlých oblastech Severní Ameriky, ve středním Rusku, ve východní a jihovýchodní Asii, v oblasti Afrického rohu, na většině území jižní Afriky, v Austrálii a Jižní Americe.

Služba, která využívá vysoký počet naměřených údajů ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě, také sdělila, že v roce 2023 dosáhl rozsah mořského ledu v Antarktidě již potřetí rekordně nízké měsíční hodnoty pro dané roční období, a to 17 procent pod průměrem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mara polasek

mara polasek

8.6.2023 05:25
https://echo24.cz/a/HCGTC/komentar-kaiser-klima-ledni-medveddi-nevymiraji-antarktida-netaje
???
Odpovědět
va

vaber

8.6.2023 08:32
tak kde je chyba soudruzi v Bruselu, vždyť máme plán na boj s CO2 ,
vypadá to ,že záchrana nefunguje a na vině jsou obyčejní lidé,
lidi neposlouchají a stále tancují kolem zlatého telete ,místo aby uctívali jediného správného boha a tak musí přijít náprava shora, něco jako morové rány,hladomor,potopa světa, kobylky ,zničení sírou a ohněm atd. ,
to se psalo už ve Starém Zákoně
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.6.2023 17:44 Reaguje na vaber
Vy sem chodíte už dost dlouho a počítám s tím, že taky něco čtete, ale je zajímavé, že jste nepochopil za tu dobu ani ťok.
Odpovědět
va

vaber

10.6.2023 09:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl ,tys to pochopil, já vím,
máš svoji Bibli a zprávu EU, tam je vše,
jen svět se tím neřídí, jinak už by tu bylo
Království Nebeské,
že jo Hanzl a neříkej ,že ne, to by jsi popřel sám sebe,
jo jestě jsem zapomněl, taky Rusko a Čína musí zmizet z planety, ti nám to Království Nebeské taky bourají,
vídíš Hanzl ,že se snažím chápat tvoje ,, myšlení,,
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2023 10:33 Reaguje na vaber
Pokud někdo nechápe rozdíl mezi biblí a šestou zprávou IPCC, tak nemůže pochopit vůbec nic. Holínky a hodinky fakt nejsou to samé.
Odpovědět
va

vaber

12.6.2023 07:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl, co to meleš já psal o nějakém rozdílu
Odpovědět
pk

pepa knotek

8.6.2023 10:50
A co je na tom divného - jak dlouho měří Copernicus ? Doby ledové a meziledové se střídají neúprosně s periodicitou cca 40 tis. let, rozptyl teplot glaciálu a interglaciálu se zvětšuje, nezbývá než se přizpůsobit. Vikingové osídlili jih Gronska když bylo tepleji a pak zase odešli, když se ochladilo, žádný brusel ani copernicus nepotřebovali. Člověk snad stovky milionů let zpátky kolísající teplotu planety ovlivňoval ? Jak, vždyť byl ještě na houbách.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.6.2023 17:43 Reaguje na pepa knotek
Ten problém je jen v tom, že se otepluje 100x rychleji než normálně a hlavně to nemá konce. tenkrát to byl přirozený proces, který dnes známe jak probíhá a jak končí a kdy se obrací, o tomhle se to neví.
Jenom se ví, že spálit veškeré fosilní palivo, vyhyne většina života na Zemi, jaký známe.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

8.6.2023 12:27
ani si nedokazu predstavit tu paniku ekoneandrtalcu jak bili na poplach:
ledovec ustupuje od suchdola nad odrou jeste 1,5stupne a ustoupi az k ostrave a jeste 3,5stupne ustoupi ke gdansku a voda v mori stoupne o 50 metru a do anglie a aljasku nedojdete suchou nohou!!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.6.2023 17:39 Reaguje na mara polasek
Jenže ekoneandertálec na to měl asi tak 10 tisíc let, kdežto my 100 let, to naše oteplování jde 100x rychleli. V tom je ten problém, kdyby to šlo jak tenkrát, nikdo se nečílí.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

10.6.2023 16:26 Reaguje na Pavel Hanzl
chcete mi tvrdit ze ustup ledovcu trval 10000 let? ne pane narust teplot byl podstatne rychlejsi spis jako obleva na jare.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.6.2023 10:34 Reaguje na mara polasek
Podívejte se na jakýkoliv graf vývoje globální teploty za posledních třeba 15 - 20 tisíc let. Jsou všude.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist