https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/levandule-na-breclavsku-letos-kvetou-pozdeji-lide-je-vsak-uz-nosi-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Levandule na Břeclavsku letos kvetou později, lidé je však už nosí domů

24.6.2021 17:38 | STAROVIČKY (ČTK)
Malý kousek francouzské Provence roste za Starovičkami na třech hektarech už osmým rokem. Letošní novinkou mezi výrobky farmy jsou tvrdé levandulové bonbony nebo látky na polštáře z recyklované bavlny.
Malý kousek francouzské Provence roste za Starovičkami na třech hektarech už osmým rokem. Letošní novinkou mezi výrobky farmy jsou tvrdé levandulové bonbony nebo látky na polštáře z recyklované bavlny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Návštěvníci Staroviček na Břeclavsku si opět mohou domů přinést trsy aromatické levandule. V sobotu na farmě několik set metrů za vsí začal samosběr levandule lékařské a v příštích dnech si lidé nasbírají i odrůdu grosso. Zájem je zatím o něco menší než loni. Kvůli chladnějšímu jaru letos rostliny kvetou později, počasí jim však neuškodilo, řekl ČTK jeden z majitelů farmy Stanislav Bíza.
 

"Loňská sezona začala po zmírnění koronavirových opatření a zájem lidí byl velký. Letos je trochu vlažnější, což jsme nečekali. Zřejmě se to ale zlepší se začátkem prázdnin, samosběr potrvá minimálně do poloviny července. Levandule začaly vyrážet kvůli studenému jaru o něco později, ale zase dostaly hodně vláhy a daří se jim. Lékařská, která bývá nízká, je nyní zhruba metr vysoká," řekl Bíza.

Malý kousek francouzské Provence roste za Starovičkami na třech hektarech už osmým rokem. Letošní novinkou mezi výrobky farmy jsou tvrdé levandulové bonbony nebo látky na polštáře z recyklované bavlny. Farma by se v budoucnu mohla ještě rozrůst, a tak majitelé jednají o koupi dalších ploch, kde by mohly růst jiné bylinky. Momentálně je však nejvíce zaměstnává plánovaný přesun prodejny a výroby z centra obce blíž k farmě. To požaduje také vedení Staroviček.

"Příští zastupitelstvo snad projedná pořízení změny územního plánu, abychom se mohli přestěhovat. Jeden projekt jsme již měli připravený, ale před třemi lety jej zastupitelé neschválili. Našli jsme proto jinou lokalitu, blíž k poli, kam chceme naše zázemí přestěhovat, aby v obci nevznikaly žádné třecí plochy. Místní si stěžují, že je moc rušno, navíc naši návštěvníci musí parkovat za obcí, pak jít kilometr na pole a ještě další kilometr k prodejně," dodal Bíza.

Podle starosty Staroviček Vladimíra Drboly je přesun zázemí firmy dál za obec k oboustranné spokojenosti. "Žije tady 850 lidí a denně přijede 1500 turistů, kteří chodí po místní komunikaci a zůstává po nich nepořádek. Někdy parkují místním před vjezdem, a oni nemohou vyjet. Všechny výhody z farmy jdou za firmou, ale nevýhody za námi. Osvědčilo se nám docela placené parkoviště pro návštěvníky, kteří už tolik nezajíždí do obce," poznamenal Drbola.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist