https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lezec-vysplhal-na-londynsky-mrakodrap-aby-upozornil-na-klimaticke-zmeny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lezec vyšplhal na londýnský mrakodrap, aby upozornil na klimatické změny

4.8.2021 01:08 | LONDÝN (ČTK)
Jedenadvacetiletý lezec George King-Thompson včera vyšplhal na 36patrovou výškovou budovu Stratosphere Tower v Londýně bez jištění nebo pomoci. Svým činem chtěl upozornit na klimatické změny a jejich následky, mezi něž řadí i nedávné záplavy v části Londýna. Cesta na vrchol budovy mu trvala necelou půlhodinu, informovala agentura AP.
 

"Chtěl jsem zvýšit povědomí o závažnosti změny klimatu, protože před pouhým týdnem zasáhla Londýn vlna veder," uvedl King-Thompson. Čtvrť, ve které šplhal, také postihly záplavy a nedaleká stanice metra Pudding Mill Lane musela být uzavřena. "Doufám, že vylezením na tuto budovu zvýším povědomí a pobídnu politické lídry k okamžité akci," dodal lezec.

Bývalý osobní trenér King-Thompson se na zdolání budovy přes týden zodpovědně připravoval, zkoumal její strukturu a v noci si několik pater cvičně vyšplhal. Přesto ho překvapilo, že od osmého patra nahoru jsou okna jinak vyrobená a ta horní na rozdíl od spodních nejsou přilnavá, ale velmi kluzká. I s tím si však podle AP lezec poradil. Jeho výkon nepřerušil ani policejní vrtulník, který na místo přiletěl prošetřit oznámení o "muži ve výšce", kterého volající mohla považovat za sebevraha. Průběh výstupu na videu zachytil list Daily Mail.

Mladý lezec už před dvěma lety zdolal nejvyšší britský mrakodrap The Shard, který měří 310 metrů. Majitelé budovy na něj ale tehdy podali trestní oznámení za vniknutí na cizí pozemek a King-Thompson byl odsouzen k šesti měsícům vězení, z čehož si tři odpykal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

4.8.2021 10:38
no to je jen jedna z variant ale všeobecně platí, že chtěl spíš upozornit na sebe. Lidi dělají nejrůznější " ptákoviny" které se snaží "prodat" jako něco víc než je, ale především prodávají svoje ego
Odpovědět
ig

4.8.2021 11:36
Vzpomínám na televizní záběry chlápka který vyšplhal už před mnoha lety na jakýsi mrakodrap. Vedla ho policie, ale on rozhazoval úsměvy na všechny strany, jako by mu dávali na krk zlatou medaili. Akorát u toho neměl žádné kecy o klimatu :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist