https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberec-nebude-chemicky-cistit-chodniky-od-prorustajici-travy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberec nebude chemicky čistit chodníky od prorůstající trávy

13.4.2019 08:01 | LIBEREC (ČTK)
K odstraňování trávou prorostlých chodníků se v Liberci používá chemický prostředek Roundup, který obsahuje látku glyfosát.  Ilustrační snímek.
K odstraňování trávou prorostlých chodníků se v Liberci používá chemický prostředek Roundup, který obsahuje látku glyfosát. Ilustrační snímek.
Liberec nebude letos chemicky zbavovat chodníky prorůstající trávy. Důvody jsou podle náměstka primátora Jiřího Šolce (SLK) dva - ekologie a peníze. Město ušetří zhruba milion korun.
 

K odstraňování trávou prorostlých chodníků se v Liberci používá chemický prostředek Roundup, který obsahuje látku glyfosát. "Osobně si myslím, že bychom ho používat neměli a druhá věc, že to stojí spoustu peněz," uvedl Šolc na dotaz ČTK.

Soud v USA nedávno rozhodl, že herbicid Roundup je karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

O ručním odstraňování trávy z chodníků podle Šolce neuvažují. "Na to žádné kapacity nemáme, to by bylo extrémně drahé," řekl.

Podle náměstka si to letos chtějí vyzkoušet. Záležet bude i na reakcích obyvatel, zda si na trávu v chodnících budou stěžovat. "Mnohdy se tady chemicky čistily i třeba pozemky, které mají takovou klasickou libereckou dlažbu, kočičí hlavy. A je mnoho lidí, kteří vám řeknou, že když mezi kočičími hlavami prorůstá tráva, že je to ve skutečnosti hezké," dodal Šolc.

Liberec letos počítá s tím, že ho letní čištění města bude stát 27,5 milionu korun, na minulý rok bylo schváleno o 2,5 milionu korun více. Letní čištění mají na starost technické služby ve spolupráci s Komunitními pracemi Liberec a zahrnuje ruční i strojní úklid komunikací, čištění dešťových vpustí, odvoz odpadkových košů, kropení během horkých dnů i sběr psích exkrementů.

Nejdražší na letním čištění je strojní metení silnic, na které je vyčleněno 7,5 milionu korun. "V měsíci se bude dvakrát zametat na hlavních komunikacích města, na těch okrajových to bude s menší frekvencí," uvedl primátor města Jaroslav Zámečník (SLK). Za ruční úklid ulic a náměstí radnice zaplatí přes šest milionů korun. "Celkem bude pod dobu devíti měsíců pracovat 18 lidí permanentně v centru města," řekl primátor. Každý z pracovníků by měl za den uklidit asi pět kilometrů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

sv

13.4.2019 10:06
Jinými slovy, nechají růst trávu, aby ušetřili pár milionů, což je normální a prospěšné, avšak zároveň do toho radnice nebo ekolist musí zamotat ten tupý, ekologistický a z prstu vycucaný blábol o "rakovinotvornosti" glyfosátu.
Info pro lháře z ekolistu: soud v USA o žádné "rakovinotvornosti" glyfosátu nerozhodl. Soud v USA pouze rozhodl, že výrobce na etiketě řádně nepoučil uživatele o čistě hypotetické možnosti rakovinotvornosti, což je v zemi, kde soud je schopen přiznat mnohamilionové odškodnění, za to, že výrobce mikrovlnky nepoučil uživatele, že se do ní nestrká hlava, v podstatě banální záležitost.
Realita ohledně "rakovinotvornosti" glyfosátu je taková, že jak evropská tak americká agentura, které toto mají na starosti tvrdí, že glyfosát je bezpečný a IARC (agentura OSN pro výzkum rakoviny), jejíž označení glyfosátu jako tereticky rakovinotvorného vyvyolalo celou tuto z prstu vycucanou hysterii, zařadilo glyfosát do stejné kategorie nebezpečnosti jako volání mobilem.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

13.4.2019 16:45
A jak jste přišel na to, že je glyfosát bezpečný? A jak víte, že telefonování mobilem je bezpečné?
A pokud existuje jistá míra nejistoty, je lépe se zachovat podle principu předběžné opatrnosti.
A navíc, zelené chodníky jsou hezčí!
Odpovědět
sv

13.4.2019 18:39 Reaguje na Katka Pazderů
A jak jste prišla na to, že toaletní papír je bezpečný? Předpokládám, že bez důkazu bezpečnosti toaletního papíru budete chodit s podělaným zadkem.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist