https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecka-nadace-s-obcemi-vysadi-pres-13-000-jedli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecká nadace s obcemi vysadí přes 13.000 jedlí

23.8.2018 00:12 | LIBEREC (ČTK)
Lesy na území osmi obcí na Liberecku a na Jablonecku obohatí letos přes 13.000 jedlí.
Lesy na území osmi obcí na Liberecku a na Jablonecku obohatí letos přes 13.000 jedlí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody
Lesy na území osmi obcí na Liberecku a na Jablonecku obohatí letos přes 13.000 jedlí. Jde o pokračování dlouhodobého projektu, jehož cílem je zvýšit druhovou rozmanitost místních lesů. V tiskové zprávě o tom včera informoval ředitel liberecké Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody Ondřej Petrovský. Nadace projekt zaštiťuje.
 

"Podíl jedle v místních lesích je dlouhodobě zcela minimální a naší snahou je ji vrátit zpět do přírody. Vnímáme důležitost druhově i věkově pestrých lesů, a proto jim tímto způsobem pomáháme," uvedl Petrovský. Přirozený a zdravý les má podle něj pozitivní dopad například na zadržování vody v krajině. Letos se bude stejně jako v minulých letech sázet v obcích Rádlo, Rychnov u Jablonce nad Nisou, Dlouhý Most, Šimonovice, Kryštofovo Údolí, Bílý Kostel, Hrádek nad Nisou a Rynoltice.

Projekt pokračuje čtvrtým rokem. Díky němu bylo dosud v regionu vysazeno 127.350 sazenic buků, dubů a jedlí za více než 5,7 milionu korun. Letos náklady na sazenice, výsadbu a následnou ochranu vyjdou na bezmála 700.000 korun. "Náš finanční podíl se každoročně navyšuje o nějakých 50.000 až 70.000 korun," uvedl Petrovský.

Peníze na projekt získává nadace převážně od firemních dárců. Obce se na něm podílí zhruba ze 40 procent, letos na něj vydají dohromady 300.000 korun. Z jejich peněz se bude hradit vybudování oplocenek, které malé stromky chrání před spárkatou zvěří po dobu přibližně 15 let. "Spárkatá zvěř je v lesích přemnožená, a opatření na ochranu nových sazenic jsou proto nezbytná. I přes jejich finanční náročnost jsou však z pohledu úspěšného vývoje lesního porostu ze stádia sazenic až do fáze zajištěné lesní kultury zcela klíčová," dodal Petrovský.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist