https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecka-zachranna-stanice-archa-loni-prijala-kriticky-ohrozenou-zelvu-bahenni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecká záchranná stanice Archa loni přijala kriticky ohroženou želvu bahenní

7.1.2022 01:14 | LIBEREC (ČTK)
Želva bahenní je jediným původním druhem želvy žijící na území České republiky.
Želva bahenní je jediným původním druhem želvy žijící na území České republiky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Liberecká záchranná stanice pro volně žijící živočichy Archa loni přijala kriticky ohroženou želvu bahenní. K nezvyklým zásahům patřil také skoro měsíc trvající odchyt jestřábí samice s poraněným křídlem nebo ošetřování puštíka, který vlétl do jedoucího auta. Archa loni přijala rekordních 1933 zvířat, což je o 133 více než v roce 2020. Zpět do volné přírody se podařilo vypustit více než polovinu zvířat, informovala vedoucí záchranné stanice Ivana Hancvenclová.
 

Želva bahenní je jediným původním druhem želvy žijící na území České republiky. "Tato vodní želva se vyskytuje pouze na několika málo lokalitách zejména na Moravě a lidé ji našli procházet se na silničce v Jizerských horách. Po konzultaci s úřady jsme želvu předali do Zoo Hluboká, která je dlouhodobě úspěšně chová," uvedla Hancvenclová.

K dalším netradičním zásahům patřila i záchrana jezevce, který uvízl ve vodoměrné šachtě, vyprošťování kuny zaseknuté ve ventilačním zařízení nebo odchyt jestřábí samice s poraněným křídlem. "Tu jsme se v Ostašově pokoušeli odchytit téměř měsíc. Podařilo se to, až když si pěšky došla pro slepici do kurníku," uvedla vedoucí stanice. Neobvyklý byl i zásah v létě u Hodkovic nad Mohelkou, kdy do jedoucího auta vletěla otevřeným oknem samice puštíka. "Přistála na malých dětech, které seděly na zadní sedačce. Dětem se naštěstí nic nestalo, řidička duchapřítomně zastavila a puštíka, který si zlomil nohu, byla schopná odchytit. Puštíkovi byla zlomenina operována a po měsíci byl vypuštěn zpět," uvedla Hancvenclová.

Výjezdů za záchranou zvířat v nouzi měli loni pracovníci Archy 539. Stanice poskytuje pomoc handicapovaným volně žijícím zvířatům, která jsou v důsledku zranění, nemoci či jiných okolností dočasně či trvale neschopná přežít ve volné přírodě. Jako v předchozích letech i loni tvořili nejvyšší podíl přijatých živočichů netopýři. Bylo jich 856 a z nich 364 pocházelo z jediného panelového domu v Jablonci nad Nisou. "Od začátku ledna do konce března jsme tam vyjížděli i dvakrát denně, protože se z nejasných příčin budili ze zimního spánku a pronikali elektroinstalací do chodeb domu. Všichni netopýři dozimovali v Arše a na jaře byli vypuštěni zpět do volné přírody,“ dodala vedoucí záchranné stanice.

Loni se dostal do Archy i neobvykle velký počet káňat lesních - 23, což je dvakrát více, než bývá běžný roční průměr. "Nejzajímavější byla pomoc káněti, které nebylo schopno letu, neboť mělo ulomených několik ručních letek - dlouhých brků na křídle. Mohli jsme ho nechat ve stanici, než přepeří, ale to by trvalo příliš dlouho. Kolegové ze zoo nám ukázali metodu, jak zlomená brka nastavit z náhradních dílů. Použili přitom vypadlé letky z jiných káňat, bambusové špejle a vteřinové lepidlo. Oprava se podařila a káně mohlo být brzy vypuštěno do volné přírody," uvedla Hancvenclová. Stejnou metodu podle ní využili také u poštolky a rorýse.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

7.1.2022 13:01
Za totáče jsem našel samce želvy žlutohnědé. Po přijetí CITES šla z baráku. Mít želvy bahenní byl můj sen vždy. Už se asi nenaplní.
Odpovědět
PA

Petr Adamec

7.1.2022 18:28
Čekal bych na tomto serveru trochu poučenější autory. Želva bahenní je chráněná, snad jde o zbytek původní populace na jižní Moravě, proto je chráněná. Ovšem jde jinak o poměrně běžný druh, který můžete vidět velmi často na okraji měst - jde o vysazené jedince teraristy. Želvy se moc nerozmnožují, bývá na ně mráz, ale když je mírná zima, zvládnou to. Ten jedinec z Jizerek byl zcela jistě vyhozený či méně pravděpodobně uteklý.Právě ty vysazené kusy narušují a ničí nejvíc tu naši zbytkovou (?) populaci, její genofond.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist