https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecke-zoo-hrozi-ze-bez-podpory-bude-muset-omezit-provoz-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecké zoo hrozí, že bez podpory bude muset omezit provoz

17.3.2021 12:04 | LIBEREC (ČTK)
Ve společném dopise pro premiéra zoo uvádějí, že jsou stále vyloučené z možnosti žádat stát o finanční kompenzace v důsledku uzavření areálu na základě protikoronavirových opatření.
Ve společném dopise pro premiéra zoo uvádějí, že jsou stále vyloučené z možnosti žádat stát o finanční kompenzace v důsledku uzavření areálu na základě protikoronavirových opatření.
Zdroj | ZOO Liberec
Liberecké zoo hrozí, že bez podpory státu bude muset omezit provoz. Obdobně jsou na tom i další zoo v ČR, ve společném dopise žádají premiéra Andreje Babiše (ANO) o jednání a řešení problému. ČTK o tom informoval ředitel liberecké zoo a člen komise ministerstva životního prostředí pro zoo David Nejedlo. Situace je vážná i podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka.
 

"Je to silný apel na předsedu vlády, že přes naše předchozí výzvy nám zatím nikdo významně nepomohl," uvedl Nejedlo. Bez pomoci státu budou podle něj muset už v dubnu začít dělat radikální opatření. "Hrozí třeba, že budeme muset snižovat stavy zvířat, propouštět lidi, omezovat aktivity," uvedl.

Ve společném dopise pro premiéra zoo uvádějí, že jsou stále vyloučené z možnosti žádat stát o finanční kompenzace v důsledku uzavření areálu na základě protikoronavirových opatření. "Téměř čtyřměsíční uzavření zoologických zahrad jsme v roce 2020 dokázali zvládnout vlastními silami. Do nového roku 2021 jsme ale vstoupili v daleko horší ekonomické kondici, než tomu bylo vloni, protože veškeré rezervy již byly vyčerpány," píše se v dopise. Zoologické zahrady upozorňují na to, že nestačí, že výdaje dlouhodobě snížily na minimum nutné k zajištění provozu. "V současné době však alespoň bez částečné pomoci státu není v silách zoologických zahrad provoz udržet," varují ve společném dopise.

Podle Nejedla by pomohlo, kdyby například ministerstvo životního prostředí zvýšilo dotace v programu určeném pro zoo. "Kdysi se z něj rozdělovalo až 60 milionů pro 15 zahrad, v posledních letech to bylo 18 milionů pro 28 zahrad. Co se podařilo vyjednat zatím, že z rezervy přidal ministr Richard Brabec deset milionů. Je tam tedy asi 30 milionů. Když se to ale rozdělí, tak je to prostě drobek po každou zahradu," uvedl Nejedlo. Zoo proto prosazují navýšení o 50 až 70 milionů korun. "Tato částka by zahradám pomohla překlenout kritické období do druhé poloviny května, kdy lze předpokládat alespoň částečné rozvolnění opatření a otevření venkovních areálů," uvedli zástupci zoo v dopise.

K iniciativě se připojila i zoo v pražské Troji, člen Unie českých a slovenských zoologických zahrad, která je podle Bobka původcem dopisu. Ředitel doplnil, že propad příjmu v případě pražské zoologické zahrady vysoce přesahuje sto milionů korun, a situace je tak vážná. Pražské zoo klesla v roce 2020 návštěvnost o 42 procent oproti roku 2019. Do zoo zavítalo 851.623 návštěvníků. Část finančních ztrát loni sanoval zřizovatel. Praha tehdy přidělila zahradě dotaci 45 milionů korun.

Zoo v Liberci patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Libereckém kraji. Ročně jí projde až 400 000 lidí, loni ale měla kvůli nařízením vlády 117 dní zavřeno a ve zbytku roku ji navštívilo 275 659 lidí. Přišla tak asi o čtvrtinu obvyklých tržeb, zhruba o 13 milionů korun. Letošní propad je zatím podle Nejedla čtyři miliony korun, otevřeno neměla zoo ani jeden den. Od dubna, kdy začíná hlavní část sezony, bude propad podle něj výrazně narůstat. "Denně to budou desítky až stovky tisíc korun," dodal Nejedlo. Liberec jako zřizovatel zoo její provoz dotuje zhruba z poloviny, letos to bude zhruba 50 miliony korun ročně. Víc peněz město kvůli propadu vlastních příjmů není schopné dát.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

17.3.2021 16:48
už si někdo položil otázku k čemu a proč zrovna v nevelké ČR potřebujeme 28 zahrad?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

17.3.2021 21:43 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A už si někdo položil otázku, proč v nevelké ČR máme na tisíc obyvatel největší počet policistů z celé Evropy? A proč Babiš, i když sliboval boj s byrokracií, přijal dalších třicet tisíc úředníků? A proč Schillerová, i když loni slibovala úspory, rozdala na ministerstvu odměny ve výši skoro 12 miliónů korun?
Odpovědět
Sl

Slovan

17.3.2021 23:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tuhle otázku opravdu myslíte vážně? To snad není možný, opravdu...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist