https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecky-kraj-dokoncil-projekt-na-podporu-vzacne-kunky-ohnive
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecký kraj dokončil projekt na podporu vzácné kuňky ohnivé

17.5.2019 00:25 (ČTK)
Liberecký kraj dokončil hlavní část projektu zaměřeného na zlepšení podmínek pro život a rozmnožování vzácné kuňky ohnivé v oblasti Cihelenských a Manušických rybníků na Českolipsku. / Ilustrační foto
Liberecký kraj dokončil hlavní část projektu zaměřeného na zlepšení podmínek pro život a rozmnožování vzácné kuňky ohnivé v oblasti Cihelenských a Manušických rybníků na Českolipsku. / Ilustrační foto
Liberecký kraj dokončil hlavní část projektu zaměřeného na zlepšení podmínek pro život a rozmnožování vzácné kuňky ohnivé v oblasti Cihelenských a Manušických rybníků na Českolipsku. Nové prosluněné tůně už přilákaly nové obyvatele, řekl včera mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička. Kuňka, která je pro své charakteristické červené skvrny na břiše nazývána také kuňka ohnivá, je silně ohroženým druhem. Na kvalitu biotopu je velmi náročná.
 

Žabka vyhledává osluněná místa. I proto projekt zahrnoval nejen vybudování nových tůní, ale také kácení náletových stromů a keřů a kosení rákosí v bezprostředním okolí vodních ploch. "K rybníkům, z nichž obzvlášť Cihelenské jsou v naprosto žalostném stavu a z původně čtyř jsou alespoň částečně takzvaně na vodě už jen dva, přibyly loni na podzim na čtyři desítky nových vodních ploch," řekl krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).

Kácení desítek stromů a keřů v oblasti dokončili letos v březnu, těsně před začátkem období rozmnožování obojživelníků. "Už na začátku dubna byli v tůních zastiženi nejen samci kuňky ohnivé, jak svým typickým melancholickým hlasovým projevem lákají samičky, ale i další druhy obojživelníků jako blatnice skvrnitá, ropucha obecná, skokan štíhlý i hnědý a také evropsky chráněný čolek velký," doplnil Mikulička. Projekt bude podle něj v létě pokračovat znovu kosením ploch kolem tůní a výřezem mladých výhonků po pokácených dřevinách.

Zlepšení podmínek pro vzácnou žabku stálo Liberecký kraj přes 2,5 milionu korun, většinu se ale podařilo získat z Operačního programu Životní prostředí. "Liberecký kraj tak uhradí pouze neuznatelné náklady projektu ve výši 113.000 korun," řekla radní pro evropské projekty Radka Loučková Kotasová (ANO). V současné době připravuje podle ní Liberecký kraj podobný projekt na Stružnických rybnících a v nivě Ploučnice za Českou Lípou, kde se vzácná žabka rovněž vyskytuje.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist