https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-behem-lednoveho-scitani-pozorovali-792.000-ptaku-zatim-nejvice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé během lednového sčítání pozorovali 792 000 ptáků, zatím nejvíce

2.2.2024 01:45 (ČTK)
Stejně jako v minulých letech nejvíce lidí, přes 88 procent, spatřilo sýkoru koňadru.
Stejně jako v minulých letech nejvíce lidí, přes 88 procent, spatřilo sýkoru koňadru.
Foto | Dalibor Válek / ČSO
Lidé během lednového sčítání pozorovali zhruba 792 600 ptáků, což je zatím nejvíce. Sčítání nazvané Ptačí hodinka se konalo pošesté a zapojilo se do něj přes 35 000 lidí. Stejně jako v minulých letech nejvíce lidí, přes 88 procent, spatřilo sýkoru koňadru, uvedla Česká společnost ornitologická (ČSO).
 

Díky pravidelnému sčítání získávají ornitologové důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují. Během Ptačí hodinky dobrovolníci sledují výskyt jednotlivých druhů a také počet jedinců. "Statistiku nejpočetnějších ptáků sýkora koňadra letos ovládla s počtem 142 000 jedinců, na druhém místě byl vrabec polní se 117 000 a za ním vrabec domácí s počtem 101 000. Vrabcům v jejich umístění významně pomáhá, že létají na krmítka ve velkých hejnech, která mají v průměru deset jedinců," uvedla koordinátorka sčítání Eliška Konopáčová z ČSO.

Žebříček druhů, které navštívily největší procento krmítek, se ale liší. Sýkora koňadra přiletěla na 88 procent sčítacích míst, sýkora modřinka na 72 procent a kos černý na 69 procent. Pořadí zůstává dlouhodobě stejné, u kosa ale ornitologové zaznamenali meziroční nárůst o 15 procentních bodů.

Desítka nejčastěji pozorovaných druhů zůstala letos téměř stejná. Nově se do ní dostala jen červenka obecná, která nahradila zvonka zeleného. U některých ptáků lidé pozorovali velké rozdíly v rozšíření. Například stehlíka obecného na Hodonínsku zaznamenala čtvrtina lidí, na Táborsku ale jen osm procent pozorovatelů. Stejně jako v jiných letech dobrovolníci objevili i několik jedinců výjimečně zimujících druhů, které většinou odlétají zimovat do Středomoří. Šlo například o rehky domácí, holuby hřivnáče, konipasy bílé či pěnice černohlavé.

Účastníci letos pozorovali více ptáků než loni. Průměrně jich za hodinu zaznamenali 33, loni to bylo 28. "Pravděpodobný vliv mělo počasí. Během ročníku 2023 bylo teplo, ptáci měli dostatek přirozené potravy a nemuseli létat na krmítka. Naopak letos byly teploty nižší, a v neděli dokonce nasněžilo, takže ptáci hledali potravu v blízkosti lidí," uvedla Konopáčová. Kompletní výsledky jsou k dispozici na ptacihodinka.cz.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

2.2.2024 12:38
No, nepřehánějte ty počty - mnozí ptáčkové/sýkorky, brhlík, se vracejí na krmítko několikrát.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.2.2024 12:46 Reaguje na smějící se bestie
To je správná poznámka, brhlík je takový ptačí "křeček", který vydrží létat sem a tam, aby poodnášel všechnu slunečnice do skrýší pod kůrou. Také si dovolím pochybovat o správnosti určení vrabců, řekl bych, že spousta lidí domácího od polního nepozná. Prostě je u domu, tak to bude domácí...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.2.2024 09:44
Celé to sčítání beru jako zábavu pro laiky s cílem je seznámit s ptáky
a povzbudit je k přikrmování. O přesném součtu nepřesných čísel mám své
pochybnosti i vzhledem k počasí a době sledování. Na má krmítka totiž
létají ptáci v určitých denních dobách a určité druhy létají zase jindy.
No a pokud vyjde slunce a prohřeje někde ukrytý hmyz tak hmyzožraví ptáci loví raději ten hmyz. Dobrý pozorovatel vypozoruje hodnověrněji počty
ptáků podle jiných ukazatelů, než jejich počet na krmítku. Může to být
obsazenost budek, úspěšnost odchovů mláďat, jejich počet u přirozených
"krmítek" a napajedel. No a samozřejmě svoji roli hraje i plachost ptáků
podle druhu. Koňadry, vrabci a kosi se u mne nebojí ani na parapetním
krmítku, kdežto jiné druhy létají pouze do krmítka v "lese" na zahradě.
Tudíž počty a druhy na obou místech jsou značně rozdílné a nemohou být
hodnověrnými vstupními údaji pro "přesnou" statistiku. Z odborného
hlediska to je paskvil, ale z hlediska nalákat laiky záslužná akce.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist