https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-maji-sazet-stromy-ale-pri-kaceni-musi-mlcet-varuji-ochranci-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé mají sázet stromy, ale při kácení musí mlčet, upozorňují ochránci přírody

2.10.2019 16:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na snímku je vykáceno 73 stromů podél silnice na Jesenicku. Ilustrační snímek.
Na snímku je vykáceno 73 stromů podél silnice na Jesenicku. Ilustrační snímek.
Foto | ČIŽP / ČIŽP
Zelený kruh s Arnikou vítají nový dotační program Ministerstva pro životní prostředí na podporu komunitní výsadby stromů na veřejných prostranstvích. V souvislosti s tím však upozorňují na stále více oklešťované možnosti veřejnosti chránit stromy již zasazené. Cíle programu, který hodlá investovat 100 milionů korun, tak mohou být rychle zmařeny.
 

"Veřejnost byla před dvěma roky vyloučena z řízení, v nichž se rozhoduje o kácení stromů kvůli stavebním projektům, v současné době projednává parlament novelu zákona o drahách, která má umožnit kácet dřeviny v blízkosti tratí jen dle uvážení správce cesty a bez jakékoli konzultace s odbornými pracovišti veřejné správy," připomíná ředitel Zeleného kruhu Daniel Vondrouš.

„Pokud má mít program dlouhodobý pozitivní vliv na obce, města i krajinu, musí se stát znovu umožnit místním spolkům chránit stromy již vysazené. Konkrétně to znamená vrátit do stavebního zákona účast veřejnosti v řízeních, kde se o kácení rozhoduje," říká Vondrouš.

"Každý jeden strom má pro naše klima nezastupitelnou roli a zaslouží si ochranu. Důvody, proč se stromy kácejí, musí být pod kontrolou jak odborných pracovišť veřejné správy, tak veřejnosti,“ myslí si Daniel Vondrouš.

„Arnika iniciativu ministerstva podporuje. Pokud ale nebudou mít vysázené stromy dlouhodobě zajištěnou kvalitní péči a zejména právní ochranu, nemohou nám přinést požadované benefity a nepomůžou nám zmírnit dopady klimatické změny," říká Marcela Klemensová z Arniky, vedoucí kampaně Zachraňme stromy.

"Bavíme se tu o desítkách let, které malé sazenice potřebují, aby se z nich staly vzrostlé stromy. Jsme proto znepokojeni přístupem státních institucí, které si opakovaně vynucují zásahy do zákona o ochraně přírody a krajiny, usnadňující jim kácení vzrostlých stromů prakticky bez omezení,“ dodává Marcela Klemensová.

Spolky věnující se ochraně životního prostředí jsou vyloučeny z většiny územních a stavebních řízení od ledna 2018 s odůvodněním, že způsobují svými připomínkami průtahy v řízení. Praxe však podle Zeleného kruhu ukázala, že k žádnému zrychlení v povolovacích řízeních nedošlo. Zdržení způsobovalo a nadále způsobuje především nedodržování lhůt ze strany úřadů. Naopak lidé nesmějí připomínkovat mj. návrhy na kácení stromů, které – nově s podporou státu - sami vysazují.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

2.10.2019 18:34
Nevybrali si moc dobrý obrázek. Strom, kořenící do náspu silnice (viz pařez v popředí vlevo) jednak může zdevastovat silniční těleso, jednak otřesy z dopravy poškozují jeho kořeny a zkrátí jeho život.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

16.10.2019 21:26 Reaguje na Jan Šimůnek
Navíc takový strom ohrožoval životy lidí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist