https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-maji-zajem-o-solarni-elektrarny-dodavatele-maji-nasobne-vyssi-poptavku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé mají zájem o solární elektrárny, dodavatelé mají násobně vyšší poptávku

21.5.2022 01:48 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidé i firmy mají zájem o fotovoltaické elektrárny. Jejich dodavatelé zaznamenali nárůst poptávky, v meziročním srovnání až několikanásobně. Zároveň se o měsíce prodlužují termíny dodání. Kvůli pandemii covidu i konfliktu na Ukrajině se řada dodavatelů potýká s výpadky dodávek některých součástí, například baterií, zjistila ČTK. Solární elektrárna pro rodinný dům vyjde řádově na stovky tisíc korun.
 

Například u společnosti ČEZ ESCO vzrostla poptávka po solárních elektrárnách meziročně trojnásobně. Firma letos již zahájila 80 projektů, dvojnásobek jako za celý loňský rok. Instalací fotovoltaiky si tak lidé podle ČEZ zajistí svou vlastní spotřebu elektrické energie na zhruba 30 let.

"Celá Evropa dnes hledá způsoby, jak posílit vlastní výrobu energií a snížit závislost na Rusku. Tento trend jednoznačně vidíme i u českých firem a obcí. S tím, jak se zvyšují ceny energií, tak roste raketově zájem o všechny produkty, které mohou pomoct zákazníkům ušetřit a přispět k energetické bezpečnosti," řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Podobně roste zájem i o další úsporná řešení. Například u projektů energetických úspor formou EPC má už teď ČEZ ESCO projekty v realizaci na úrovni trojnásobku tržeb loňského roku. Energetické služby se zárukou (EPC) zákazníkovi přímo garantují ve smlouvě, že dodavatel řešení těchto úspor dosáhne, jinak musí rozdílovou částku dodavatel sám doplatit.

ČEZ nabízí solární elektrárny v cenách po odečtení dotace od 160 000 až do zhruba 355 000 korun. Investice do nejprodávanějších fotovoltaik u E.ON se pohybuje kolem 200 000 Kč s DPH po odečtení dotace, která se také pohybuje zhruba ve výši 200 000 Kč, často tedy pokrývá až 50 procent investice.

E.ON eviduje nárůst poptávek po solárech meziročně o čtyřnásobek. "Za hlavní důvod nárůstu zájmu o fotovoltaiky považujeme zejména velký nárůst ceny elektřiny. Lidé se nyní více zajímají o možnosti, jak za energie ušetřit, jak se před vyššími náklady za energie chránit a jak být energeticky více soběstační," řekl vedoucí zákaznických řešení E.ON Ondřej Hájek.

Lhůty dodání solárních elektráren se u E.ON ze standardních tří měsíců, což je doba nutná pro vyřízení projektu, získání dotace a připojení k distribuční síti, prodloužily často až na pět až šest měsíců. Tuto změnu podle Hájka nezpůsobily pouze nižší kapacity na straně dodavatelů, ale i celosvětový problém s dodávkou materiálu a nedostačující kapacity úřadu schvalujícího dotace.

Společnost S-Power Energies zaznamenala nárůst poptávky po solárních elektrárnách meziročně o 2,5násobek. V prvním čtvrtletí letošního roku firma přijala až 3500 poptávek měsíčně. "Termíny instalací se skutečně prodloužily, aktuálně v S-Power Energies uvádíme osm měsíců od podpisu smlouvy. Proti dřívějšku jsou nyní termíny dvojnásobné. Důvodem však nejsou pouze instalační kapacity, ale i výpadky v dodávkách technologií, které nejsme schopní ovlivnit," řekla ČTK mluvčí Věra Kubátová.

Pandemie covidu podle ní narušila dodavatelské řetězce, konflikt na Ukrajině znemožňuje dovoz technologií kamionovou dopravou přes Rusko a Bělorusko. "Aktuálně tak dochází k výpadkům dodávek technologií, zejména baterií. V S-Power Energies se přesto snažíme dělat maximum, proto i za cenu vyšších nákladů (pro nás, nikoli pro klienta) jezdíme k některým zákazníkům nadvakrát. Aby nemuseli čekat déle, než je nutné, instalujeme jim nejprve samotnou fotovoltaiku, a teprve posléze bateriové úložiště," uvedla Kubátová. Očekává,že firma by letos mohla nainstalovat na 2200 solárních elektráren.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (93)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

21.5.2022 10:08
zrovna ukazovali jak si tornádo poradí se střechou a tedy i s panely na ní umístěné...to můžou být kšefty za všechny prachy
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.5.2022 20:18 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Asi je nutno to pojistit.
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.5.2022 16:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi je nutno to kvalitně připevnit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 19:14 Reaguje na karel krasensky
Zbytečné.Tornádo vám vytrhne strom ze země i s kořeny. FVE nemá šanci.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

21.5.2022 18:04
Samozřejmě si fv elektrárnou nikdo nezajistí elektřinu na 30 let. Dokonce ani na jeden rok. Bez baterie si zajistí elektřinu jen ve dne, pokud nebude moc zataženo. Tedy v době, kdy je obvykle v práci a nemůže smysluplně energii využívat.
No a pokud přidá baterie, je na dvojnásobné ceně a stále nebude mít přes zimu elektřinu. Do deseti let bude měnit střídače a možná i baterie, které zestárnou, poklesne jich kapacita a vzroste vnitřní odpor.
A pokud tomu někdo nerozumí, tak si zadělává akorát na problémy s dalším krámem v baráku, který nebude fungovat jak si někdo myslel a který bude vyžadovat odborný servis.
Odpovědět
kk

karel krasensky

21.5.2022 19:02 Reaguje na Richard Vacek
1+
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.5.2022 20:23 Reaguje na Richard Vacek
Třeba jen v Německu, ktré není zrovna slunná země, mají na střeše fve snad statisíce rodinných domků. Už dlouhá léta a stále se staví nové a nové. Bude to tím, že zrovna Němčouřu jsou totální hlupáci a vůbec tomu nerozumí, ale problémy nějak nemají.
V jiných normálních zemích je to podobné, Jih má víc eslunce a třeba Španělsko v tom jede velmi rychle.
Voni budou asi hlava, pane vachmajstr..
Odpovědět
kk

karel krasensky

21.5.2022 20:50 Reaguje na Pavel Hanzl
No vídíš a já mám na střeše holuby a posranou střechu
Odpovědět
RV

Richard Vacek

21.5.2022 21:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Však taky mají v Německu nejdražší elektřinu. A jakmile bude povinnost mít fotovoltaiku na střeše, tak porostou jako houby po dešti. S tím, jestli to má smysl, to ale nemá nic společného.
Ve fotovoltaice je totiž například 30x nižší produktivita práce, než v jaderné energetice. Tedy namísto toho, aby se na zajištění spotřeby elektřiny podílelo pár skvěle placených zaměstnanců v jaderné oblasti, bude zajišťovat trochu energie 30x víc mizerně placených otroků ve fotovoltaice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.5.2022 22:59 Reaguje na Richard Vacek
Muhehehe ti 30x méně produkující pracovníci asi nahání košťaty sluneční paprsky na správná místa, že?
Vy jste si asi spletl investiční a provozní náklady lidské práce, že? FVE totiž maká zadara, kdežto v jaderce dělají v provozu stovky lidí.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.5.2022 08:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Můžete si to spočítat dle dat v energetické ročence USA za rok 2020:
https://www.usenergyjobs.org/
V roce 2019 (zaměstnance na částečný úvazek jsem počítal 50% úvazkem)
1. Jaderná energetika:
Zaměstnanci 66 000, Výroba na pracovníka 10 GWh
2. Fotovoltaika:
Zaměstnanci 288 000, Výroba na pracovníka 0.3 GWh
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 08:59 Reaguje na Richard Vacek
Ti pracovníci jsou ale počítaní při instalaci, tj. jako investiční akce. K rovozu fve nepotřebuje nikoho, jenou čas od času údržbu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.5.2022 23:02 Reaguje na Richard Vacek
Německo si totálně a od základu překopává vcelou energetiku a to něco stojí. My děláme kulový a jen bečíme, že to nejde. Ale elektriku máme dražší v paritě stejně.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 08:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč zase lžete, Hanzle? Před pár dny jsem vám dával odkaz na poslední data Eurostatu, podle kterých mají naopak Němci i podle parity kupní síly se započtením všech poplatků a daní dražší elektřinu než my. Navíc parita kupní síly vypovídá spíš o tom, že v Německu mají vyšší příjmy a ne levnější elektřinu.
Pro zájemce zde, stačí správně nastavit pole taxes a currency: http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=nrg_pc_204&lang=en
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 08:15 Reaguje na Emil Novák
Ten odkaz se mi nepodařilo otevřít.
Ale stačí selská logika: pokud jsme měli před válkou 1kWh normálně za 5,50 Kč a Němčouři za 8,-Kč, tak při průměrném trojnásobném platu to vyjde pro ně levněji.
Leda byste to zkomplikoval jako kachní křivku a došli k opačném výsledku, což vy ale nepoznáte.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 08:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, takže vy neumíte otevřít odkaz a to je pro vás omluva že tu můžete lhát? Logika level Hanzl. Navíc sám teď přiznáváte, že k tomu žádná data nemáte a jen je odhadujete vaší "logikou". Zjevně tou samou logikou, kterou jste si vymyslel vlastní definici kachní křivky, zcela odlišnou (a zcela mylnou) od té kterou si můžete všude snadno najít.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 08:39 Reaguje na Emil Novák
Ceny elektřiny pro domácnost:
ČR 0.1176 - 0.1498
Ger 0.1389 - 0.1596
Ceny, ne parita. Dál nekomentuji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 08:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Ta vaše kachní křivka je skutečný fenomén.
Tvrdíte, že je to rozdíl mezi eklektřinou vyrobenou a spotřebovanou....
Vyrobím 10MWh a 3 vyvezu, 1 dám do akumulátorů, 0.5 se mi ztratí v přenosu a 5.5 prodám do spotřeby. Jak tohle souvisí s kachní křivkou?
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 09:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, tak znovu po x-té: netvrdím že "je to rozdíl mezi eklektřinou vyrobenou a spotřebovanou" a nikdy jsem nic takového netvrdil, to jen vy nejste schopen ani správně opsat to co tvrdím, a co tvrdí každá definice kachní křivky. Tvrdil jsem a tvrdí to i definice, že to je cituji: "rozdíl mezi spotřebou a výrobou obnovitelných, zejména fotovoltaických zdrojů", což je dost podstatný rozdíl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 10:19 Reaguje na Emil Novák
Dobře: vyrobím 10Mwh ze soláru, 3 vyvezu do zahraničí, 1 dám do baterií, 0,5 se mi ztratí, 5.5 jde do sítě- do spotřeby. Kde je ta křivka??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 10:25 Reaguje na Emil Novák
Zkusím teda vysvětlení komplexní:
kachní křivka je denní spotřeba určitého systému z klasických zdrojů, kde je dost fve - ta se tam proto neobjeví.
Pokud do toho grafu přidám velbloudí křivku, která zahrnuje spotřebu ze všech zdrojů (i fve), tak rozdíl integrálů obou křivek nám dává spotřebovanou elektřinu z fve. Integrál je plocha pod křivkou.
Jednodušeji to neumím.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 11:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže kachní křivka nevyjadřuje spotřebu, jak jste tvrdil původně, ale jen určitou část spotřeby, která se musí rovnat určité části výroby, o které jste tvrdil, že "výroba tam není vůbec". Postupně tedy jinými slovy začínáte popisovat to, co jsem tvrdil od začátku a co tvrdí ta definice. Integrály a plochy pod křivkou do toho zatahujete úplně zbytečně, k definici kachní křivky nejsou vůbec potřeba.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 12:23 Reaguje na Emil Novák
Vy jste mistr světa v mlžení.
Ta křivka ukazuje určitou část spotřeby, která se musí rovnat určité části výroby.
Co je to za blábol? 1=1.
Samozřejmě u kachny není fve, od toho je ten velbloud, aby bylo vidět, kolik té fve je. Fakt to nechápete?
Já mám pocit, že se bavíme každý o něčem jiném, to jinak není možný.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 12:54 Reaguje na Pavel Hanzl
O čem se ve skutečnosti bavíte vy nevím, Hanzle, já se bavím o definici kachní křivky, která je úplně jiná než všechny definice, které vy jste zatím dokázal vymyslet, a že jich už bylo. Ta definice je skutečně velice jednoduchá: "The duck curve is a graph of power production over the course of a day that shows the timing imbalance between peak demand and renewable energy production. Used in utility-scale electricity generation, the term was coined in 2012 by Karen Edson of the California Independent System Operator." Není do ní vůbec potřeba zatahovat velbloudy ani jiná zvířata, ani integrály ani nic dalšího, jako to děláte vy, vy mistře světa v mlžení a blábolení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 14:36 Reaguje na Emil Novák
Já to pochopil!!
Je to sice silně komplikované, ale dá se tak hódně složitě říci, to samé, co tvrdím já.
Ten údaj je nerovnováha mezi počtem rohlíků v obchodě před mým příchodem a po mém odchodu.
Já tomu říkám, že je to počet rohlíků, které jsem si odnesl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 14:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Navíc se to týká jen fve, ničeho jiného. VE, vodní nebo jiná obnovitelná tuhle křivku nevytváří.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 16:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, není to ani komplikované ani to samé co tvrdíte vy, přestože tvrdíte každou chvíli něco jiného. A jestli někdo jednoduchou věc komplikuje, tak jedině vy těmi svými integrály, rohlíky, velbloudy a podobně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 19:16 Reaguje na Emil Novák
Zkuste pochopit příměr s rohlíky. Je to to samé, nebo ne??
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 09:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to zase melete, člověče? Řeč byla o cenách podle parity kupní síly, vy tu přes moje upozornění opakovaně píšete nesmysly, vymlouváte se že se vám nepodařilo odkaz otevřít, a následně si z toho samého odkazu (který údajně neumíte otevřít) vybíráte úplně jiné informace, které s tou vaší původní lží vůbec nijak nesouvisí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 10:19 Reaguje na Emil Novák
Ten odkaz jsem v tom druhém příspěvku otevřel a tohle jsem vypsal.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 11:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy nečetli a přesto vypsali, Hanzle? Výslovně jsem psal, cituji: "stačí správně nastavit pole taxes a currency", což jste se pochopitelně neobtěžoval. Proč taky, ono je jednodušší pořád dokola plácat nesmysly, než si zjistit fakta, že?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 20:49 Reaguje na Emil Novák
Ten odkaz jsem v tom druhém příspěvku otevřel a tohle jsem vypsal.
Ani tohle ne?
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 21:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejste schopen ani podle jednoduchého návodu získat správná data. Nejdřív se vymlouváte že neumíte odkaz otevřít, pak zas nejste schopný nastavit si dvě hodnoty, abyste získal data o kterých je řeč, tak opisujete jako opička data o kterých řeč vůbec nebyla. To o vás vypovídá tak nějak vše.
Odpovědět
kk

karel krasensky

21.5.2022 19:08
Dejte si dejte.Praxe a čas ukážou realitu.Dejte si dejte ekokotel čás ukáže.Osobně znám týpka,který má bohumínský litinový Viadrus od roku 1985 a veselé topí,ale pouze dřívím z většiny bukem.
Odpovědět
ms

22.5.2022 02:46
Když zpravodajský portál, který má ambice být seriozní, napíše ve prospěch píár největšího stavitele solárů u nás, tedy pro formu ČEZ, lež - cituji "instalací fotovoltaiky si tak lidé podle ČEZ zajistí svou vlastní spotřebu elektrické energie na zhruba 30 let" -, tak to je opravdu hodněě silné zelené kafe. Ale takové placené piár je spíše kontraproduktivní. Každopádně se největší světoý výrobce solárůních panelů Čína hodněě raduje. Ne z nás, my jsme houfňouskové. Německo chce do 2030 koupit a insstalovat přes 300 milionů velkých panelů. Ať žijí světlé zelené zítřky a rostoucí bohatství totalitní Číny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 07:42 Reaguje na
Mě by zajímalo, co je lež na tom, že vlastní fve člověku zajistí svoji spotřebu. Vždyť si to všichni proto pořizují.
Čínské panely jsou nejlevnější, takže se na nich balíkuje ještě nejméně, navíc kupujeme od nic stovky dalších věcí, takže zase o ničem.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 08:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Lež je překvapivě v tom, že fve zajistí spotřebu jen ve chvílích kdy svítí slunce, což se zdaleka nekryje s dobou, kdy se elektřina spotřebovává. Na jaře a v létě to sice může vyřešit drahá akumulace, o které v tvrzení nic není, ale nikoliv už na podzim a v zimě. Takže těch 30 let je skutečně jen iluze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 08:21 Reaguje na Emil Novák
Nebudu vaše paranázory považovat za lež.
Názor není lež, lež je opak informace.
Fve je zcela standardně doplněna baterií, která vykrývá noční odběr a pokud využijete virtuální baterii, tak při dobrém dimenzování z ní pokryjete i celou zimu.
Systém fve je komplexní a jen jedinec zcela ducha mdlého začne bedákat, když večer sluníčko zapadne.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 08:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, že fotovoltaika v zimě žádnou spotřebu nepokryje není žádný názor (natož "paranázor"), ale holý fakt, se kterým neuděláte vůbec nic, i kdybyste se na hlavu postavil.
Virtuální baterie je pouze virtuální, účetní, marketingový a dočasný nástroj účtování spotřeby elektřiny, který zajišťuje že od vás dodavatel v létě solární přebytky vykoupí a v zimě vám za stejnou cenu (+ distribuční a jiné poplatky) prodá elektřinu z uhlí, jádra a plynu, protože výroba solárních elektráren je v tu dobu těžce nedostatečná. A že je to produkt, který s vyšším podílem fotovoltaiky v mixu zase zmizí, protože pro dodavatele přestane být výhodný, je jistota. Ukazují to i příklady ze zemí, kde ten podíl už vysoký je, a které vše na bázi netmeteringu ruší. V Austrálii se už dokonce za dodávku do sítě z fve v poledne i platí: https://amp.brisbanetimes.com.au/politics/federal/rooftop-solar-export-charging-scheme-to-open-in-2025-20210811-p58hst.html?__twitter_impression=true
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 08:50 Reaguje na Emil Novák
Rozporovaná informace říká: "instalací fotovoltaiky si tak lidé podle ČEZ zajistí svou vlastní spotřebu elektrické energie na zhruba 30 let"
Což je pravda, protože si zajistí. jestli kšeftem s Paroubkovými Marťany atd se tam neřeší. Každopádně je to současná realita, neboli pravda. Vy jste sice hnidopich, ale zatahování vnějších prvků se to celé snažíte zamlžit. Do kachnáí křivky jste se taky zkoušel voperovat nějaký meziroční posun, o kterém to skutečně není.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 09:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Nezajistí, Hanzle, můžete to překrucovat jak chcete. I kdybychom předstírali, že si lze zajistit spotřebu elektřiny nějakým účetním trikem, tak na virtuální baterii nevzniká instalací fotovoltaiky na 30 let žádný právní nárok a dodavatel může tento produkt zrušit třeba zítra. Navíc stále musíte platit distribuční a jiné poplatky, které nejsou malé. Realita oproštěná od marketingových řečí je taková, že na podzim a v zimě jste pořád závislý na dodavateli elektřiny prakticky stejně jako bez fotovoltaiky, vy Marťane.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 10:31 Reaguje na Emil Novák
Zase do toho taháte nějaké právní nároky. Proč? V kličkování jste mistr, to jo.
Pokud nadimenzujete fve tak, aby vám dávala víc elektřiny, než za rok spotřebujete, tak sa zajistíte. Dnes je to virtuální baterka, zítra to může být vodíková vyvíječka, domluva se sousedem, chemická tepelná baterie, thoryová nebo jakékoliv jiná, třeba i setrvačník, čort znajet.
Ale ta první věta prostě platí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 10:38 Reaguje na Emil Novák
Při dimenzování samozřejmě počítám se ztrátami, v případě virtuální je to aspopň 50%.
Při normálním výpočtu jsem v plusu 9 měsíců, listopad, prosinec, leden musím čerpat z virtuálu.
Pokud mám ostrov, musím mít zálohu, třeba obyčejný dýzlák.
Nebo živím i firmu, kterou na ty 3 měsíce zavřu a pak mi to vyjde bez zálohy, nebo další série jiných postupů.
Stačí myslet trochu hlavou a nekopírovat jen z Wiki informace, o kterých vůbec nevím, co znamenají.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 12:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Kličkujete tu jedině vy, Hanzle. Žádná fotovoltaika elektřinu na 30 let nezajistí, protože to je z principu nesmysl. Vyrábí hlavně na jaře a v létě, na podzim a v zimě je její výroba naprosto nedostatečná. Běžná domácnost, pokud ještě k tomu elektřinou topí tepelným čerpadlem, spotřebuje v listopadu, prosinci, lednu a únoru, tedy v jedné třetině roku, dvě třetiny veškeré energie. V tu samou dobu ale fotovoltaika vyrobí jen cca 10 % své roční spotřeby. Ve zbylých měsících vyrobí 90 % elektřiny, ale to spotřebuje domácnost jen jednu třetinu své roční spotřeby. Zajištění elektřiny na 30 let je tedy evidentní nesmysl.
Marketingové triky, jak elektřinu z uhlí a jádra zabalit do fotovoltaického pozlátka, nic neřeší, stejně jako vodíkové "vyvíječky" nebo další vaše praštěné sci-fi nápady.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 14:49 Reaguje na Emil Novák
Já mám barák v Eritrei a dvě třetiny elektřiny spotřebuji na klimatizaci a netopím vůbec. A ono mi to vychází.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 16:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte velké kulové a jen tu trollíte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 10:47 Reaguje na Emil Novák
Fve právě v zimě dává slušný výkon, pokud mrzne a svítí slunce. Den je kratší, ale těch slunných dní je většinou čím dál více.
Proto se počítá, že únor je už plusový. Problém jsou inverze to, fakt dá nula nic, ale to je zase jen pár dní v roce.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 12:47 Reaguje na Pavel Hanzl
V prosinci u nás v průměru svítí slunce 36 hodin, tj. asi hodinu denně, a ještě pod nevhodným úhlem, takže ten "slušný výkon" je naprosto nedostatečný. Fakta se okecat nedají, Hanzle, a fakta jasně říkají, že v nejhorších měsících vyrobí fotovoltaika zhruba desetinu toho co v těch nejlepších, takže je naprosto jasné, že buď v těch nejlepších není elektřinu kam dát, a nebo v těch nejhorších absolutně nestačí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 14:40 Reaguje na Emil Novák
Zkuste si vygůglit slova akumulátor, záložní zdroj, úprava spotřeby, virtuální baterie atd. atd. nebo jen připojení na síť.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 16:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale o tom tady už dobrou čtvrthodinu hovoříme, Mlho!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 20:15 Reaguje na Emil Novák
Nehovoříme, ale píšeme. Jako hnidopich byste to měl řešit.
Pochopil jste tu kachní křivku jako příměr s rohlíky? Já mám pocit, že mě to došlo celý.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 20:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud máte potřebu někomu sdělovat svoje pocity, zkuste linku bezpečí, mě vaše pocity absolutně nezajímají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 20:51 Reaguje na Emil Novák
Pochopil jste tu kachní křivku? I s tím příměrem?
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 21:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Já jsem ji na rozdíl od vás pochopil už dávno, hloupé příměry od někoho, kdo vymyslel už tři vlastní definice, všechny špatně, mě vůbec nezajímají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.5.2022 07:27 Reaguje na Emil Novák
Fakt jste to pochopil? Tak to vysvětlete vlastními slovy.
Vezmu z křivky tři údaje:
4.00h - 10Mw
7.00h - 15Mw
11.00h - 12Mw.
Co znamenají?
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.5.2022 07:55 Reaguje na Pavel Hanzl
To tu dělám už asi měsíc a stále marně, Hanzle. Ale dobře, poslední pokus. Jak vyplývá z definice, je to: "imbalance between peak demand and renewable energy production", tedy rozdíl mezi aktuální spotřebou a výrobou intermitentních OZE (slunce, vítr), tj. výkon, který je potřeba dodat klasickými disponibilními zdroji, aby se soustava nezhroutila.
Stejně to ale bylo marné a stejně budete dál chrlit nesmysly. Že mám pravdu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.5.2022 09:38 Reaguje na Emil Novák
Tak znovu: údaj 4.00h - 10Mw.
To je rozdíl mezi spotřebou (ta je kolik??) a výrobou OZE (ta je jaká?). Fučí, nefučí? Svítí nesvítí? Teče voda, neteče? To tam fakt není.
Máte další pokus.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.5.2022 09:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale jdete správnám směrem.
"tj. výkon, který je potřeba dodat klasickými disponibilními zdroji, aby se soustava nezhroutila."
Není to o žádném hroucení a o výkonu OZE, ale tudy cesta skutečně vede.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.5.2022 11:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže to dopadlo přesně jak jsem předpovídal - Hanzl dál bezmyšlenkovitě chrlí jeden nesmysl za druhým. Typické chování internetového trolla.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.5.2022 14:18 Reaguje na Emil Novák
Mám pro vás dobrou zprávu. Hanzl objevil Novinky, takže je šance, že se větší měrou bude realizovat mezi svými a tady přestane plevelit diskuze.

Je to sice jen naděje, ale ...

Jinak že je to nejhloupější člověk tady je známá věc. Von za to asi nemůže, prostě jako děcko mamince asi vyklouzl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.5.2022 14:19 Reaguje na Emil Novák
Zato vy opíšete definici z Wikipedie a vůbec nepochopíte, co znamená. Nahoře.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.5.2022 17:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, jediný kdo tu definici nepochopil, jste prokazatelně vy sám, když jste nejprve tvrdil, že "výroba v tom není vůbec" a zároveň jste tvrdil, že je to graf spotřeby, což je taky úplný nesmysl. Navíc jste prokázal že vy tu definici ani opsat neumíte, viz výše.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.5.2022 14:36 Reaguje na Emil Novák
Jedn bod z grafu, co znamená?
4.00h - 10Mwh.
Stačí dvě slova.
Odpovědět
va

vaber

22.5.2022 08:01 Reaguje na
nezáviď Číně, začni je vyrábět ty ,v kapitalizmu to musí jít lépe než v totalitní Číně
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2022 08:16 Reaguje na vaber
Musí být levnější vyrábět v kapitalizmu s kapitalistickou cenou práce než v Číně s cenou práce nulovou, když tam pracují nuceně zadarmo Ujguři v pracovních táborech?
https://www.bbc.com/news/world-asia-china-57124636
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 08:23 Reaguje na vaber
Vyrábět cokoliv v prostředí, kde i pracovníci v daném oboru mají právo na slušný plat a soc. a zdrav. zabezpečí, vyjde vždycky dráž, než v otrokářství.
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.5.2022 10:49
Dejte si FVE.Vzhledem k tomu co se ted děje s cenami plynu,el.energie muže být taky hodně zajímavá cena a doba ,až nastane výměna baterii.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 11:40 Reaguje na karel krasensky
Dnes garantují na autobaterii milión kilometrů. to nenajezdí te za celý život. Ty domovní na to budou podobně.
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.5.2022 12:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Měl jsi vubec někdy v životě auto a měnil jsi baterku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 12:26 Reaguje na karel krasensky
Elauto jsem nikdy neměl a baterku jsem proto v něm nikdy neměnil. Proč se ptáte?
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.5.2022 12:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože jsi 3,14
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 20:17 Reaguje na karel krasensky
Pnae Krásenský, už i pan Vinkler z vás má čurinu. A to je co říct.
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.5.2022 21:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Je hodně už jdi ráději spát.Pokud bys nemohl usnout tak si počítej putiny
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

22.5.2022 15:54
Musím konstatovat, že Hanzl má opět jeden ze svých extra dní 😀.
Že jeden troll dokáže vyplodit tolik hloupostí v tolika příspěvcích, to je obdivuhodný výkon.
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.5.2022 16:32 Reaguje na Jaroslav Studnička
1+
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

22.5.2022 15:54
Musím konstatovat, že Hanzl má opět jeden ze svých extra dní 😀.
Že jeden troll dokáže vyplodit tolik hloupostí v tolika příspěvcích, to je obdivuhodný výkon.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2022 20:18 Reaguje na Jaroslav Studnička
Zato vy nevyplodíte vůbec nic. Jen kritiku a ruské demagogie, nadiktované slovo od slova.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

22.5.2022 20:23 Reaguje na Pavel Hanzl
:-)))), vemte si prášek, zacvrnkejte si kuličky a dobrou...

Odpovědět
Tomáš Sotona

Tomáš Sotona

23.5.2022 13:47 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tak jak to tedy je? Vyplatí se EKONOMICKY fve, nebo ne?
Odpovědět
Tomáš Sotona

Tomáš Sotona

23.5.2022 13:47 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tak jak to tedy je? Vyplatí se EKONOMICKY fve, nebo ne?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.5.2022 15:20 Reaguje na Tomáš Sotona
Já jsem reagoval na zcela jiné věci. Problematika ekonomiky FVE to nebyla.
Nicméně váš dotaz by bylo vhodné lépe formulovat. Řešíme střešní instalaci do 10 kWp? Řešíme současně akumulaci? ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.6.2022 20:28 Reaguje na Jaroslav Studnička
Můžete řešit naprosto cokliv, výsledek je znám předem...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.5.2022 14:35
Pro Emila Nováka - kachní křivka:
10Mw je OKAMŽITÁ SPOTŘEBA ve 4.00h. Bez započítání fotovoltaiky.

Dá se to popsat jako disblanci mezi výkonem OZE a spotřebou, jako "výkon, který je potřeba dodat klasickými disponibilními zdroji, aby se soustava nezhroutila."
Proč to popisovat jednoduše, když to jde složitě, že?

Koupím si ve kšeftě 4 rohlíky.
Tahle událost se dá popsat jako "numerické vyjádření nerovnováhy (disbalanci) mezi počtem rohlíků v obchodě před tím, než jsem tam vstoupil a tím, když jsem odcházel".

Dobře. Víme už o co jde.
Jenže ta kachní křivka je celkem nezajímavá a o ničem, pokud není doplněná křivkou velbloudí (taky si vygůglujte).
Ta nám dává taky denní spotřebu ve stejné síti, ovšem se započítání všech zdrojů, tj. i fve.
Takže odečtením obou integrálů (ploch pod oběma křivkami) se nám pěkně zobrazí spotřebovaný výkon fve v časové i výkonové struktuře.

Právě proto je to zajímavé a velmi názorné. Zkuste stýčka gůgla a nastudujte tam několik stran anglického textu, abyste došel k tomu samému, co sem píšu já.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.5.2022 15:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl učí orla lítat.

Pane Bože, ty to vidíš.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.5.2022 17:38 Reaguje na Svatá Prostoto
Já si nejsem jist, že zrovna pan Novák je orel. Zatím se dost topil v silně komplikovaných definicí z anglické Wikipedie a význam mu zcela unikal.
Nechci nikoho urážet polopatismem, ale tak jednoduchou věc tak zkomplikovat dokáže jen strýček gůgl.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.5.2022 18:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Pěkná ukázka působení trolla Hanzla zde. Celá diskuse o kachní křivce začala mým dotazem: "Tak schválně, co takový "kachní graf" vyjadřuje?" Prvotní Hanzlova definice byla skutečně kouzelná, cituji: "Rozdíl intergálů těchto grafů vám říká, kolik se spotřebuje energie ze slunce a tím pádem se ušetří elektřina ze stávajících zdrojů." Následovalo tvrzení, cituji: "Celé je to o spotřebě a ne o výrobě", dále tvrdil "Výroba tam není VŮBEC, protože to je zcela jiné číslo vztažené ke konkrélnímu zdroji, který zásobuje ještě úplně jiné spotřebitele, kteří vůbec v tom grafu nefigurují."
Skutečnou definici, která říká, že jde o graf rozdílu mezi spotřebu a výrobou obnovitelných zdrojů v průběhu dne přitom nejpve odmítal, později ji označuje za složitou (na rozdíl od jeho výše zmíněných "definic"), přičemž sám nakonec přes původní kategorický nesouhlas tvrdí: "Dá se to popsat jako disblanci mezi výkonem OZE a spotřebou" a náhle je kachní křivka "celkem nezajímavá a o ničem", přestože tu o ní vede sáhodlouhé diskuse už nejméně pod třetím článkem. Na závěr ještě radí studovat, abychom prý došli k tomu samému co troll Hanzl...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.5.2022 21:09 Reaguje na Emil Novák
Tu disbalanci jste sem dotáhl z Wiki vy. Ale já jsem tu dost nesmyslnou definici pochopil, i že v ní je dost výrazná chyba.
Obývám se, že vy jste to nepochopil vůbec, jen stále omíláte tu definici. Proč to nejste schopen vůbec vysvětlit?
Co znamená bod na grafu 10MW - 4.00h? Vysvětlete tu disbalanci.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.5.2022 22:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Ta výrazná chyba je jen ve vaší hlavě, Hanzle. Každý se může přesvědčit o tom, co jste tu psal za hlouposti, které si vzájemně odporují a hlavně odporují definici kachní křivky, tak jak ji uvádí na svých stránkách např. i americké ministerstvo energetiky:
https://www.energy.gov/eere/articles/confronting-duck-curve-how-address-over-generation-solar-energy
Ale moc vás prosím, napište na americké ministerstvo energetiky, že ta jimi uváděná definice je nesmyslná, mají v ní "dost výraznou chybu", že je příliš složitá a pošlete jim ty své tři vlastní definice. Určitě se chytnou za nos a tu dost výraznou chybu odstraní, celkově svou definici zjednoduší a nahradí jí těmi vašimi třemi jednoduchými. Dejte vědět až vám pošlou děkovný dopis, rád bych si ho přečetl. Než se tak stane, odpusťte si ve vlastním zájmu ty vaše nekonečné pindy na téma kachní křivka, protože v jasném světle ukazují, jaký jste zoufalec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.5.2022 07:00 Reaguje na Emil Novák
Asi se bavíme každý o jiné křivce, to jinak není možný.
Ten bod na grafu (který nejste shopen vysvětlit vůbec) znamená okamžitou spotřebu elektřiny ve 4.00h bez fve.
Vím sice, jak do toho zamontovat tu disbalanci, ale je to dost nesmysl.
Celá kachní křivka je o vlivu fve na síť, o žádném OZE. Obávám se, že žádné ministerstvo se takovou pitomostí zabývat nebude, nebo Američani uvažují trochu jinou hlavou. čort znajet.
Jen jsem si ověřil, že vy jste mistr v gůglování a vůbec shánění informací, ale nepochopíte co znamenají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.5.2022 07:10 Reaguje na Emil Novák
Ale dobře, sama kachna je izolovaná informace a její význam se objeví jen v propojením s velbloudem. Zkuste to z téhle strany.
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.5.2022 07:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Byla by velká škoda, kdyby se vám podařilo podobnými nekonečnými pindy zakrýt výše zmíněná fakta, takže v této diskusi s krmením trollů končím. Na další vaše blábolení reagovat nebudu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.5.2022 07:20 Reaguje na Emil Novák
https://oenergetice.cz/akumulace-energie/pomuze-obri-precerpavaci-elektrarna-kalifornii-boji-kachni-krivkou
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.5.2022 11:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Sorry jako, ale proti vám by byl orlem i tučňák:-))).
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist