https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-na-pobrezi-filipin-si-po-uniku-oleje-z-tankeru-stezuji-na-nevolnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé na pobřeží Filipín si po úniku oleje z tankeru stěžují na nevolnosti

7.3.2023 17:06 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Desítky lidí žijících v pobřežních vesnicích na Filipínách postihly nevolnosti, závratě a křeče poté, co se u pobřeží minulý týden potopil tanker přepravující 800 000 litrů topného oleje. Uniklý olej se již dostal k nejbližším rybářským obcím a pokryl pláže černými skvrnami, informoval zpravodajský server BBC News.
 

Plavidlo MT Princess Empress, které mělo na palubě dvacetičlennou posádku, se potopilo minulé úterý u filipínského ostrova Mindoro. Posádku zachránila cizí nákladní loď.

Filipínské úřady vyhlásily v zasažených oblastech stav katastrofy a zakázaly rybolov, dokud se moře nevyčistí. Zákaz rybolovu má značný dopad na životy místních lidí; podle úřadů se kvůli nehodě tankeru nesmí na moře vydávat více než 18 000 rybářů ze 60 obcí.

Obyvatelé pobřežních oblastí mají navíc zdravotní problémy, na něž si podle BBC stěžovali i dělníci čistící zasaženou vesnici Pola. Vdechování výparů topného oleje může způsobit bolesti hlavy či nevolnost. Při kontaktu s kůží může olej způsobit svědění a puchýře, píše BBC.

Filipínské ministerstvo turistického ruchu vyjádřilo obavy, že by únik mohl znečistit vody, které vyhledávají potápěči, včetně míst kolem ostrova Verde Island, oblasti u největšího filipínského korálového útesu Apo či lokality u ostrova Palawan, kde se nacházejí vraky dvou lodí z druhé světové války.

Mořští biologové varují, že ohroženo je 36 000 hektarů moře s korálovými útesy, mangrovy a řasami. Olej může korály zabít nebo zpomalit jejich růst. Může také otrávit či zadusit další živočichy, a narušit tak potravní řetězec a ekosystémy.

Filipínská pobřežní stráž se již týden snaží šíření olejové skvrny zabránit. Na skvrnu záchranáři rozprašují chemikálie a instalují zábrany. V pondělí filipínské úřady uvedly, že se jim pravděpodobně podařilo lokalizovat plavidlo, které se z původního místa nehody posunulo jinam.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

7.3.2023 20:40
Jo, jo, bez ropy se neobejdeme a je naprostý nesmysl se snažit to nějak aspoň omezit. Ropáci to mají jasný.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist