https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-v-cesku-zrecyklovali-60-milionu-uspornych-zarivek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé v Česku zrecyklovali 60 milionů úsporných zářivek

15.11.2019 00:14 (ČTK)
Za posledních 14 let kolektivní systém Ekolamp zrecykloval na 9903 tun světelných zdrojů a 7256 tun lustrů a lamp. / Ilustrační foto
Za posledních 14 let kolektivní systém Ekolamp zrecykloval na 9903 tun světelných zdrojů a 7256 tun lustrů a lamp. / Ilustrační foto
Foto | Ekolamp / Ekolamp
Za posledních 14 let kolektivní systém Ekolamp zrecykloval na 9903 tun světelných zdrojů a 7256 tun lustrů a lamp. Přes 30 procent rodin v Česku však vysloužilé kompaktní zářivky či LED žárovky stále netřídí, uvedl včera Ekolamp v tiskové zprávě. Zářivky by měly končit ve speciálních sběrných nádobách kvůli obsahu toxické rtuti.
 

Mluvčí společnosti Ekolamp Zuzana Adamcová uvedla, že se zrecyklovalo 60 milionů kompaktních a lineárních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů. Z nich pak byly znovu využity tisíce tun skla, plastů a kovů. Do přírody se podle ní díky recyklaci nedostalo 240 kilogramů rtuti. "Té je sice ve světelném zdroji nepatrné množství, ale ve větších objemech, třeba na skládkách, by rtuť ze zářivek mohla ohrožovat životní prostředí," řekla Adamcová.

Ačkoliv se podle společnosti sběr elektroodpadu dlouhodobě lepší, v průměru 33 procent rodin v tuzemsku kompaktní zářivky či LED žárovky vyhazuje do běžných popelnic. Povědomí o nutnosti recyklace má posílit například mobilní hra Zrecykluj to. S tím, kam odnést staré světelné zdroje, lidem pomůže i mapa na internetu či aplikace v mobilu. V Česku je více než 4400 sběrných míst, ve sběrných nádobách by měly končit všechny světelné zdroje. Mnozí spotřebitelé totiž běžně nepoznají ty s obsahem rtuti.

"Vysloužilé kompaktní zářivky lze odevzdat ve sběrných dvorech, v obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. Malé sběrné nádoby jsou také velmi často rozmístěny v supermarketech i nákupních centrech nebo na obecních a městských úřadech," zdůraznila Adamcová.

Společnost Ekolamp je neziskový kolektivní systém pro zpětný odběr elektrozařízení. Sdružuje výrobce a dovozce elektrozařízení, za které plní jejich povinnosti týkající se sběru elektroodpadu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

vladimír šmídl

15.11.2019 05:06
Provoz na recyklaci jsem viděl např. v Brand-Erbisdorfu (Narva, ale recyklace stojí ekonomicky mimo výrobu). Na www.nbb.bohemia.cz je video na téma recyklace Hg.
Ale srovnání s jinými zdroji Hg je problém: jen elektrárna Počerady emituje 229 kg ročně. To se recyklací získá za několik let, litr rtuti představuje tři a půl milionu výbojek .
A ještě něco: kompaktní zářivka (pokud nemá oddělitelnou výbojku) je duševní zmetek. Čím menší, tím kratší životnost při stejném (!) obsahu Hg.
Rozhodujícím kritériem by neměly být retrofity (závitové upevnění kompaktů), ale životnost (trubice T5, 21W OSRAM ...33 000 hodin, kompakty max.6 000 hod.).
LED osvětlení je běžný elektroodpad.
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.11.2019 09:07
Proč to recyklovat, když je to údajně plnohodnotná náhrada za žárovky, které se recyklovat nemusejí?
Tu třetinu občanů, co to hážou do popelnice, berte jako protestující proti tomu, že nám byl bruselským befélem vnucen tenhle póvl místo normálních žárovek.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist