https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-v-ramci-unikatniho-projektu-nafotili-ptaky-ve-svete-plnem-odpadku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé v rámci unikátního projektu nafotili ptáky ve světě plném odpadků

8.8.2022 01:00 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Snímky ptáků ze všech kontinentů s výjimkou Antarktidy, kteří jsou zapletení do odpadků, nebo je používají k hnízdění, už zaslali lidé z celého světa do internetového projektu nazvaného Ptáci a odpadky. Vědci, kteří projekt spustili, uvedli, že se jim sešly snímky ptáků zapletených do všeho možného, od provazů a rybářských šňůr až po provázky z balónků či plážové žabky, napsal server BBC News.
 

Téměř čtvrtina fotografií zachycuje ptáky hnízdící nebo zamotané do jednorázových roušek, jejichž používání celosvětově prudce stouplo v souvislosti s pandemií covidu-19.

Projekt se zaměřuje na zachycení toho, jaký dopad má odpad, a především pak plasty, na ptačí svět. "V podstatě platí, že pokud si pták staví hnízdo z dlouhých vláknitých materiálů - jako jsou mořské řasy, větve nebo rákosí - je pravděpodobné, že bude mít někde v hnízdě lidské odpadky," řekl doktor Alex Bond z Přírodovědného muzea v Londýně, který se do projektu běžícího už čtyři roky zapojil.

Cílem je upozornit na všudypřítomný problém plastového odpadu v životním prostředí. "Když se po těchto věcech začnete trochu rozhlížet, uvidíte je všude," řekl Alex Bond. "Tento projekt nám ukázal obrovský geografický rozsah problému s odpadky. Dostali jsme zprávy z Japonska, Austrálie, Srí Lanky, Británie, Severní Ameriky - je to skutečně globální problém," dodal. Bond přirovnal globální opatření, jež by byla nutná k řešení problému znečišťujících plastů, k Montrealskému protokolu, který zakázal chemické látky poškozující ozonovou vrstvu.

Tato smlouva je všeobecně považována za jednu z nejúspěšnějších světových dohod, jaké kdy byly podepsány. "Totéž potřebujeme v případě znečištění plasty. Sice už jsme se vydali správným směrem, ale zatím postupujeme jen velmi, velmi pomalu," dodal Bond.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist