https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-v-uhach-na-kladensku-v-referendu-souhlasili-se-stavbou-vetrnych-elektraren
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé v Uhách na Kladensku v referendu souhlasili se stavbou větrných elektráren

26.4.2025 19:48 | UHY (ČTK)
Větrné elektrárny.
Větrné elektrárny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatelé obce Uhy na Kladensku v pátečním referendu podpořili výstavbu tří větrných elektráren v katastru obce. Pro jich bylo 157 a proti 23, hlasovalo 60,54 procenta obyvatel. Referenda se zúčastnilo 181 z 299 oprávněných voličů, jeden hlas byl neplatný. Výsledky referenda jsou tak platné a závazné, vyplývá z informací na úřední desce obce.
 
"V pondělí máme zastupitelstvo, kde referendum stvrdíme, a pak už to bude na firmě, jak s tím bude pracovat dál," řekl dnes ČTK starosta obce Václav Dobrovolný (TJ SOKOL UHY). Ve hře je podle něj řada neznámých, se kterými se nyní bude muset firma vypořádat, například různé průzkumy. "Souhlas v referendu je ale prvotní věc, aby se tím mohli vůbec zabývat," doplnil Dobrovolný. Vysoká účast v referendu a drtivý výsledek ho překvapily. Před plebiscitem vyzýval k co nejvyšší účasti. "Tak závažné rozhodnutí jsme jako zastupitelé nechtěli rozhodovat sami," řekl Dobrovolný.

Obec se zhruba 400 obyvateli by díky stavbě elektráren mohla získat značný příjem do rozpočtu. Vedle jednorázové platby 700.000 korun by po dobu 30 let ročně dostávala 2,9 milionu korun. Kromě toho by měli mít lidé možnost získat elektrickou energii o 20 procent levněji, a to po dobu 30 let. "Máme s firmou uzavřené memorandum, a pokud to celé dopadne, bude smlouva uzavřená podle těchto podmínek," řekl Dobrovolný.

Lidé v místním referendu odpovídali na jednu otázku, a to zda souhlasí, aby zastupitelstvo obce podpořilo výstavbu tří větrných elektráren na čtyřech pozemcích v jižní části katastru obce. Soukromý investor chce vybudovat tři větrné elektrárny o celkovém výkonu 18,6 megawattu (MW). Celková výška stožáru je 199 metrů. Podle plánu projektu zveřejněného na webu obce by fáze přípravy trvala 30 až 48 měsíců, případná stavba šest až devět měsíců.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KV

Karel Valenta

27.4.2025 11:49
„Z centra obce (obecní úřad) nebude větrné elektrárny vidět. Nadmořská výška 204 metrů a okolní zástavba bude výhledu na větrné elektrárny bránit.“
Takže tu máme další podraz s větrníky, tentokrát od obce Uhy. Využívají totiž tvar katastru své obce, kdy obec je na severu katastru a větrníky chytře umístili na jih. Takže penízky shrábnou oni a ty další benefity větrníků jako „pěkné“ výhledy apod. nechají sousedním obcím.
Pro Omegu – dle podmínek dotace musí být účinnost dotovaného větrníku minimálně 23 % a pak mi roční výroba vychází 37500 MWh (nenašel jsem, co se stane, když podmínky dotace nejsou splněny). A s využitím investičních a provozních dotací jsou tito obchodníci s naší krajinou těžce za vodou.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

27.4.2025 11:50 Reaguje na Karel Valenta
Poslední odstavec jsem do této diskuse zkopíroval omylem.
Odpovědět
va

vaber

28.4.2025 09:08 Reaguje na Karel Valenta
Bylo by hezké kdyby čísla byla kompletní, to by mělo být v článku, ne jen kolik dostane obec a kolik možná vyrobí elektřiny.
Tedy kolik stojí výstavba a cena větrníků, kolik dělají dotace na stavbu a kolik provozní dotace,ročně i celkové a kolik bude dostávat obec.
Mě zajímá jaký je poměr dotací a všech ostatních nákladů na výstavbu a provoz.
Já mám stále na vyúčtování elektřiny položku 0,45Kč za kWh na obnovitelné zdroje. Při ceně 6Kč za kWh to dělá odhad 7% ceny energie.
Odpovědět

Radek Čuda

28.4.2025 16:14 Reaguje na Karel Valenta
+1

Souhlasit s tím, že se to prdne někam na hranici katastru, kde to místním možná opravdu nevadí, bo za humny to bude mít sousední ves je slušná křivárna.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist