https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-z-ceskeho-svycarska-vyzvali-v-dopise-premiera-k-pomoci-a-otevreni-stezek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé z Českého Švýcarska vyzvali v dopise premiéra k pomoci a otevření stezek

19.1.2024 19:19 (ČTK)
Obyvatelé a podnikatelé z Českého Švýcarska vyzvali v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu (ODS) k pomoci v regionu, který v létě 2022 zasáhl ničivý požár. Vadí jim zejména to, že zůstávají uzavřeny turistické cesty napříč územím národního parku. Ekonomické škody za léta 2022 a 2023 jsou vyčísleny na více než dvě miliardy korun, uvedli signatáři dopisu, který zveřejnili na webu.
 

Od požáru je uzavřena Edmundova soutěska. Z provozu plavby na lodičkách po soutěsce a návštěvnických poplatků měla příjmy obec Hřensko, která kvůli jejich výpadkům ruší pracovní místa a obnovuje poplatky. Roční návštěvnost soutěsky se pohybovala kolem 300 000 lidí. Zavřena je také Gabrielina stezka na Pravčickou bránu a další cesty.

Uzavírka nejvýznamnějších turistických cílů poškodila návštěvnost regionu tak, že hotely a penziony zůstávají poloprázdné, napsali v dopise provozovatelé penzionů a starostové obcí. "Ministerstvo životního prostředí ČR ani Správa národního parku České Švýcarsko po měsících slibů doposud nepředložily a nerealizovaly žádnou závaznou podobu harmonogramu obnovy a zpřístupňování cest. Obnovu historických a přeshraničních cest odmítají," uvedli.

"S otevřeným dopisem nepovedeme žádnou polemiku. Adresátem je premiér," řekl ČTK mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Premiéra, který přijel v době požáru na místo, žádají signatáři o urychlené řešení dané situace. Podnikatelé vyčítají státu, že přes proklamace v době těsně po požáru dodnes neposkytl žádné plnění, kterým by zabránil ekonomickému úpadku. "Veškeré dosavadní formální i neformální pokusy domoci se náhrad škody se minuly účinkem. Zájem představitelů státu o pomoc postiženým podnikatelům opadl společně s mediálním zájmem o lokalitu zasaženou požárem," uvedli autoři dopisu.

Požár zasáhl v parku více než 1000 hektarů. Jeho ikvidace byla velmi náročná. Vystřídalo se při ní 6000 hasičů. Kvůli založení požáru podal státní zástupce obžalobu na bývalého dobrovolného strážce parku. Hrozí mu až 15 let vězení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

19.1.2024 21:21
No, nejdříve musí být jisté, že nejenom ty stezky, budou v takovém pořádku, jak mají být/podle potřeb požárníků, záchranných služeb.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.1.2024 10:00 Reaguje na smějící se bestie
zadrhl jsem jim Disneyland a plačky už startují.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.1.2024 09:59
Přírodě to prospěje. Ti, co mají rádi přírodu a nejsou líný, tak si cestu najdou.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.1.2024 10:40 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nabádáte porušovat zákazy vstupu? To není pane o línosti, ale o tom,
že svoji aktivitou třeba uvolníte požárem a erozí skalní masív a ten
někoho zraní, či zabije pod vámi. Já zažil takové aktivní sportovce
na stezce kolem skal, kteří při svém aktivním pohybu (nebyli líní)
uvolnili kus skály, která spadla kousek za námi přímo na stezku po
které jsme předtím prošli. Jít o trochu pomaleji, tak jsme to měli
za sebou. Příroda je pro všechny a to i pro ty o kterých píšete,
že jsou líní, ale oni jsou pouze ukáznění a chodí po povolených
cestách na rozdíl od neukázněných, kteří si jako vy "cestu najdou"!
Takže co doporučujete? Zrušit NP a chodit si kam se vám zlíbí a
nebo NP ponechat a chodit pouze po zabezpečených cestách?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist