https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/likvidace-ryb-z-becvy-stala-pul-milionu-chysta-se-vysazovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Likvidace ryb z Bečvy stála půl milionu, chystá se vysazování

7.10.2020 18:42 | PŘEROV (ČTK)
Podporu rybářům přislíbilo ministerstvo životního prostředí i kraje, dosud však žádnou finanční pomoc nedostali. Územní svaz rybářů proto minulý týden v pátek požádal o pomoc veřejnost; založil transparentní účet 35036038/5500, veškeré finanční prostředky na tomto účtu budou čerpány výhradně na pokrytí škod vzniklých na řece Bečvě.
Podporu rybářům přislíbilo ministerstvo životního prostředí i kraje, dosud však žádnou finanční pomoc nedostali. Územní svaz rybářů proto minulý týden v pátek požádal o pomoc veřejnost; založil transparentní účet 35036038/5500, veškeré finanční prostředky na tomto účtu budou čerpány výhradně na pokrytí škod vzniklých na řece Bečvě.
Foto | palickap / Wikimedia Commons
Likvidace uhynulých ryb z řeky Bečvy, které na konci září otrávil uniklý kyanid, přišla rybáře na zhruba půl milionu korun. Do kafilérie odvezli více než 40 tun ryb ze zasažené oblasti Přerovska. Celkovou škodu však počítají až na desítky milionů korun. V pátek a v sobotu tento týden se ale již chystají vysadit do řeky, ve které kyanid otrávil veškerý život, první ostroretky, řekl ČTK Pavel Kocián z Českého rybářského svazu. Rybáři také kvůli pokrytí vzniklých škod požádali o pomoc veřejnost; vyhlásili transparentní sbírku.
 

V první várce vysadí několik tisíc kusů ročních ostroretek z rybníku v Hranicích. "Odchovali jsme tam ročka, který se bude nyní vysazovat. Půjde o tisíce kusů, zarybňovací plán máme 10 000, věřím, že to bude více, uvidíme," řekl ČTK předseda místní organizace v Hranicích Pavel Helísek. Podle rozborů kyanid zničil i mikroorganismy, kterými se ryby živí. "Byla však větší voda, něco mohlo natéct. Budeme to testovat, po malých částech budeme řeku pomalu zarybňovat a sledovat životaschopnost," doplnil předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián.

Uhynulé ryby z Bečvy rybáři po vylovení ze zamořené řeky odváželi do kafilérie v Mankovicích. Náklady na likvidaci vyšly na téměř 550 000 korun, vzhledem k okolnostem ekologické havárie však vedení firmy tuto částku rybářům snížilo o zhruba 78 000 korun.

Celkovou škodu na rybí obsádce, včetně nákladů na likvidaci uhynulých ryb, však počítají rybáři na desítky milionů korun. Podle zákona však škody na rybách nemají jak vymáhat. Podle předsedy svazu rybářů Kociána totiž tabulkové ceny platí pro registrované chovatele ryb, jako jsou například rybníkářské firmy. "Od těchto dodavatelů nebo od dodavatelů z našich místních organizací nakoupíme násady. V momentě, kdy ryby nakoupíme, převezeme a vysadíme do revírů, však nejsou ničí. I když se zjistí viník havárie, ze zákona po něm náhradu nemůžeme nárokovat," uvedl Kocián. Rybáři přitom podle něj musí každým rokem v revíru vysadit předepsané množství ryb.

Podporu rybářům přislíbilo ministerstvo životního prostředí i kraje, dosud však žádnou finanční pomoc nedostali. Územní svaz rybářů proto minulý týden v pátek požádal o pomoc veřejnost; založil transparentní účet 35036038/5500, veškeré finanční prostředky na tomto účtu budou čerpány výhradně na pokrytí škod vzniklých na řece Bečvě. Dosud se na něm sešlo téměř 150 000 korun, přispívají na něj lidé z celé republiky.

Ekologická havárie postihla řeku Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Do řeky vypustil kyanid dosud neznámý pachatel, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.10.2020 18:47
A kde je původce znečištění, který by vše uhradil ?
Co dělá policie , agenti, donašeči a jiná státem placená individua ?
Odpovědět
JH

Jaqen Hghar

7.10.2020 19:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
sem od samého začátku říkal, že to vyšumí, tedy původce se nenajde i když ve valmezu smrdí na všechny strany a proto nemá smysl nic vysazovat, neboť tu hrozí nebezpečí, že rybičky budou znova otrávené, akorát to nebude tolik vidět
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

7.10.2020 20:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Samozřejmě, že všichni jednají podle zákonů ...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

8.10.2020 09:32
LČR zničí lesy a vyhlásí se akce pro veřejnost "zalesněme ČR" a hloupý občané jdou sázet.... ani neví proč a co, ale jdou... a viníka nikdo nehledá....

Někdo (dost možná DEZA) vytráví život ve 40km řeky a po pachateli se opět adekvátně nepátrá... rybáři, kteří dělají, že jim řeka patří vyhlásí akci "občané pomozte nám" (ne řece) a občané opět poslušně pošlou penízky....

A tak se to všechno bude pořád dokola opakovat, dokud se občané nezamyslí a neřeknou si, že by to tak nějak chtělo řešit příčinu a budou volit politiky, kteří příčinu řešit budou a to zodpovědně..... pokud se toto nestane, tak je opravdu hloupé hrát si tu na smutné občany z toho co se v této zemi děje....

Komunismus a jeho praktiky jsou v mozcích obyvatel ČR stále přítomny.... státní správa se tak po převratu nemusela moc měnit a občané zvyklí na to, že je s nimi manipulováno jsou prostě zvyklí....

Od člověka, který nechce řešit příčiny hovadského zacházení s ŽP jak ze strany soukromých podnikatelských subjektů tak ze strany státu nechci slyšet žádné naříkání nad tím co se v ČR děje...... pokrytectví totiž ještě žádné zemi nepomohlo.....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist