https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/litomysl-meri-kvalitu-ovzdusi-na-strese-radnice-ma-meteostanici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Litomyšl měří kvalitu ovzduší, na střeše radnice má meteostanici

5.3.2022 00:39 | LITOMYŠL (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Město Litomyšl na Svitavsku měří kvalitu ovzduší, přístroje má pronajaté na rok. Výsledky může kdokoli sledovat on-line. Meteostanice je nainstalovaná na střeše městského úřadu, uvedla radnice.
 

"Pronajaté zařízení umí měřit a zaznamenávat data o desítkách druhů emisí. Hodnoty chceme sdílet s veřejností jako takzvaná open data a také na jejich základě jednat, pokud by došlo k nějakým negativním změnám," řekl starosta Daniel Brýdl (Generace 89).

Stanice měří směr a rychlost větru, teplotu, srážky, vlhkost vzduchu, tlak vzduchu, hodnoty oxidu dusičitého, siřičitého,uhelnatého či ozónu. Sdružují také informace o množství prachových částic ve vzduchu.

Čidla jsou nainstalovaná v ulici T. G. Masaryka poblíž střední zahradnické a technické školy. Město má pronájem schválený na jeden rok a zaplatí za něj 100 000 korun.

K dispozici je odkaz, stačí pak zadat přihlašovací e-mail: mesto@litomysl.cz a heslo: mereni. Jsou tam denní údaje i výsledky za delší dobu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZK

Zan K.

6.3.2022 12:09
Měří také podíl kyslíku v ovzduší? Ten by měl zajímat nejvíc ony průmyslové oblasti...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist