https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lonsky-rok-byl-v-evrope-druhy-nejteplejsi-v-historii-mereni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Loňský rok byl v Evropě druhý nejteplejší v historii měření

10.1.2023 16:25 | BRUSEL (ČTK)
Teplotně nadprůměrné bylo zejména léto, což v kombinaci se suchým počasím vedlo k neobvykle vysokému počtu požárů v jihozápadní Evropě, zvláště ve Francii a Španělsku.
Teplotně nadprůměrné bylo zejména léto, což v kombinaci se suchým počasím vedlo k neobvykle vysokému počtu požárů v jihozápadní Evropě, zvláště ve Francii a Španělsku.
Celoroční průměr evropských teplot byl loni druhý nejvyšší v historii záznamů, předčil jej jen rok 2020. Loňské léto bylo v Evropě dosud nejteplejší a doprovázely jej mimořádně dlouhé a intenzivní vlny veder na západě a severu kontinentu. V celosvětovém měřítku se rok 2022 zařadil na páté místo. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy agentury Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus. Podle jejích měření zaznamenala Evropa nejvyšší emise škodlivých plynů z lesních požárů za uplynulých 15 let a stejně jako v posledních letech rostla koncentrace oxidu uhličitého a metanu v ovzduší.
 

V řadě zemí západní a jižní Evropy byl loňský rok nejteplejší v historii, v ostatních částech kontinentu se však zařadil až za několik teplejších roků z poslední doby. Celkově byl podle dnešní zprávy o 0,3 stupně Celsia chladnější než rok 2020 a o desetinu stupně teplejší než další roky v pořadí – 2014, 2015 a 2019. V celé Evropě kromě Islandu byly roční teploty vyšší než průměr let 1991-2020.

Zpráva v souladu s dalšími podobnými výstupy konstatuje, že teplota v Evropě se za posledních 30 let zvýšila více než dvakrát proti celosvětovému průměru a její nárůst je nejvyšší ze všech kontinentů na světě.

Teplotně nadprůměrné bylo zejména léto, což v kombinaci se suchým počasím vedlo k neobvykle vysokému počtu požárů v jihozápadní Evropě, zvláště ve Francii a Španělsku.

"Rok 2022 byl dalším rokem klimatických extrémů v Evropě i na celém světě. Tyto události zdůrazňují, že již nyní pociťujeme ničivé důsledky našeho oteplujícího se světa," uvedla zástupkyně ředitele služby Copernicus Climate Change Service Samantha Burgessová. Dnešní zpráva je podle ní dalším potvrzením toho, že nejhorším důsledkům může lidstvo předejít pouze v případě, že "urychleně sníží emise uhlíku a rychle se přizpůsobí měnícímu se klimatu."

V celosvětovém měřítku byl loňský rok o 0,3 stupně Celsia nad průměrem období 1991 až 2020. Například v některých částech Sibiře či severní Antarktidy překročily teploty tento průměr o dva stupně. Antarktického mořského ledu ubylo natolik, že jeho minimální rozsah byl nejnižší za 44 let satelitního sledování. Zpráva zmiňuje také dlouhotrvající vlny veder v Pákistánu, Indii a Číně a rozsáhlé záplavy v Pákistánu.

Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře se loni zvýšila přibližně o 2,1 ppm (částic na milion molekul vzduchu), což je podobné tempo jako v posledních letech. Dále narostla i koncentrace metanu v ovzduší, která se zvýšila méně než v rekordních případech posledních dvou let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

11.1.2023 16:58
A hned jsme pocítili, jaká katastrofa s oteplením přišla. Reálné příjmy nám klesly meziročně o 10% a inflace dostoupala do výšek, které nepamatujeme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.1.2023 10:40
Stále se to zrychluje a obávám se, že šestá zpráva IPCC, která je velmi opatrná, nebude mít pravdu.
+5,7°C do konce století znamená totální devastaci zemských ekosystémů a zničení lidské civilizace, ale vypadá to, že to nastane daleko dřív.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist