https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lososi-priplavali-zpatky-do-kamenice-hlasi-narodni-park-ceske-svycarsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lososi připlavali zpátky do Kamenice, hlásí Národní park České Švýcarsko

11.11.2012 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Lososi se vrací! Na snímku je v řece Kamenici zachycený dospělí jedinec lososa
Lososi se vrací! Na snímku je v řece Kamenici zachycený dospělí jedinec lososa
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Václav Sojka / NP České Švýcarsko
Od začátku listopadu bylo v korytě Kamenice spatřeno nejméně pět dospělých lososů, kteří sem připlavali vyvést novou generaci ryb. Lososi u nás byli dříve vyhubeni a do volné přírody se vrací umělým vysazováním. V Národním parku České Švýcarsko v rámci snah o obnovu ryby vypustili do Kamenice už dvanáct tisíc mladých lososů.
 

Lososi tráví většinu svého života v moři, třít se však připlouvají do řek, odkud sami pocházejí. V Česku byly tyto ryby vyhubeny, zejména tím, že jim člověk kladl do cesty překážky v podobě přehrad a pro ryby těžko překonatelných jezů. Svůj vliv mělo i silné znečištění řek.

Vyhubení ale snad bylo jen dočasné. Dospělých lososů, kteří se vracejí na místo svého vypuštění, může být více. Jak informuje Tomáš Salov, tiskový mluvčí parku, voda v řece Kamenici je kvůli deštivému počasí a pracím v korytě řeky mírně zakalená, což ztěžuje pozorování.

Sedm jedinců nicméně zaznamenali i němečtí rybáři v toku Lachsbach v Bad Schandau. Ti očekávají nárůst počtu pozorování v souvislosti se zvýšením průtoku, ke kterému v uplynulém týdnu došlo.

Vypouštění malých lososů do řeky Kamenice
Vypouštění malých lososů do řeky Kamenice
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Václav Sojka / NP České Švýcarsko

„Důležitější než absolutní počet ryb je sama skutečnost, že se dospělí lososi vracejí pravidelně, a to i navzdory letošní poměrně nízké hladině vody v Kamenici a v Labi,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko. “Pokud jim však člověk bude nadále pomáhat, například zprůchodňováním migračních překážek na vodních tocích, mohou počty vracejících se ryb v budoucnu dále stoupat.”

Losos obecný je v minulosti vyhubený druh, který se do české přírody vrací právě díky lidské pomoci. Český rybářský svaz usiluje o návrat lososů od roku 1998 pravidelným jarním vypouštěním rybího plůdku, správa národního parku od roku 2008 podporuje návratové programy rybářského svazu podzimním vypouštěním větších rybiček, a to v rámci projektu Návrat lososů.

Projekt Návrat lososů je společná aktivita Správy Národního parku České Švýcarsko, Českého rybářského svazu, obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko a norské značky konzervovaných ryb King Oscar, jejímž smyslem je především zapojení veřejnosti do unikátního reintrodukčního programu. Projekt tak pomáhá šířit myšlenku spoluodpovědnosti za stav prostředí, které je životním prostorem nejen pro člověka, ale také pro množství jiných druhů, z nichž celá řada patří k druhům silně ohroženým, případně byly v minulosti člověkem již vyhubeny.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist