https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lovci-v-cr-zastreli-kolem-ctvrt-milionu-kachen.zacina-sezona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lovci v ČR zastřelí kolem čtvrt milionu kachen. Začíná sezona

1.9.2020 11:35 | PRAHA (ČTK)
Podle kritiků záměru neexistuje vhodná alternativa olověného střeliva. Argumentují tím, že užívání střel z oceli, mosazi, bismutu nebo wolframu by zhoršilo bezpečnost střelby a až několikanásobně ji prodražilo. Kromě kachen se od září mohou lovit také jelenci běloocasí, kozy bezoárové, lysky černé, poláci velcí nebo poláci chocholačky.
Podle kritiků záměru neexistuje vhodná alternativa olověného střeliva. Argumentují tím, že užívání střel z oceli, mosazi, bismutu nebo wolframu by zhoršilo bezpečnost střelby a až několikanásobně ji prodražilo. Kromě kachen se od září mohou lovit také jelenci běloocasí, kozy bezoárové, lysky černé, poláci velcí nebo poláci chocholačky.
Divoké kachny jsou v ČR po většinu roku chráněné, nyní ale začíná na tři měsíce lovecká sezona, kdy je myslivci a další lovci můžou střílet. Do konce listopadu každoročně uloví kolem čtvrt milionu kusů. Například v posledním mysliveckém roce šlo o 243 028 ptáků, uvádí Český statistický úřad. Podle zástupce myslivců se kachny loví ve středu a v sobotu brokovnicí se psy, zájem o lov je. Do budoucna se myslivci obávají zákazu olověného střeliva v mokřadech.
 

Lov se uskutečňuje kvůli omezení doby prakticky bez ohledu na počasí, sdělil ČTK za Českomoravskou mysliveckou jednotu (ČMMJ) Vlastimil Waic. "Lov kachen podle zákona probíhá pouze na společném lovu - honu - nebo na tahu, a to pouze dva dny v týdnu - ve středu a v sobotu. Lovu kachen se musí účastnit alespoň tři lovci," uvedl Waic. Při lovu kachen je pak podle něj povinné využívání psů, na první tři střelce musí být jeden pes, pro každých deset (i započatých) střelců je pak povinný další pes se zkouškou.

V současnosti se myslivci obávají evropského zákazu používání olova u vodních ploch. "Zájem o lov kachen je konstantní. Do budoucna lze čekat, že jej ovlivní připravovaný návrh zákazu užívání olověného střeliva do brokovnic na mokřadech. Pokud toto omezení v současně navrhovaném znění vstoupí v platnost, tak se bude týkat všech vodních ploch na území ČR a ochranného pásma 100 m kolem nich. Dle současného návrhu bude mokřadem z právního hlediska i kaluž po dešti. Ocelové broky, které zřejmě budou náhradou, jsou lehčí, proto zvěři způsobují menší zranění, a tím větší utrpení. Do značného množství držených brokovnic navíc vůbec nejdou použít," řekl Waic.

V únoru evropský výbor pro registraci, vyhodnocování, autorizace a zákazy chemických látek neschválil návrh Evropské komise na zákaz používání olova ve střeliva, informovala tehdy jednota. Myslivci proti změně protestovali, komise podle jednoty navrhla 300metrovou velikost ochranných pásem v okolí mokřadů, šlo by tak prakticky o čtvrtinu České republiky.

Problematická je podle myslivců především chybějící definice velikosti mokřadu, ve kterém by se střelivo nesmělo využívat, a oblast kolem něj, kde by byl zákaz také platný. "Definice toho, co je považováno za mokřad, je klíčovým faktorem při určování proveditelnosti a vymahatelnosti navrhovaného omezení. Každá viditelná voda, i třeba kaluž o velikosti 50 cm čtverečních, může být definována jako mokřad," uvedla jednota.

Proti plošnému zákazu olověného střeliva a olůvek v EU se loni na podzim postavila Sněmovna. Odmítla, aby orgány EU zasahovaly do systému držení zbraní a střeliva podle českého práva.

Podle kritiků záměru neexistuje vhodná alternativa olověného střeliva. Argumentují tím, že užívání střel z oceli, mosazi, bismutu nebo wolframu by zhoršilo bezpečnost střelby a až několikanásobně ji prodražilo. Kromě kachen se od září mohou lovit také jelenci běloocasí, kozy bezoárové, lysky černé, poláci velcí nebo poláci chocholačky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

2.9.2020 09:52
Tomu hlavnímu se pisatel obloukem vyhnul. Jedná se o to, že naprostá většina z toho čtvrt milionu kachen jsou kachny polodivoké, které se "vyrábějí" na rybnících v hustotách kolem 250 ks na hektar. Jen pro srovnání - přirozená hustota kachen je na menších rybnících max. 20-25 ks/ha a na velkých zhruba poloviční a menší. Takže:
Střílení kachen je dneska převážně kratochvíle pro VIP hosty, pro producenty kačen zase velmi lukrativní byznys, který samosebou produkuje spoustu olova do okolí. Ale jde jen o nějakou byznysovou aktivitu, takže jako jakákoli jiná by měla mít jasnou nregulaci, co smí do prostředí za škodlivé látky dodávat a co nikoli. A jestli to pořadatelé nedokážou zajistit, je prostě po byznysu. Nebo chtějí mít v nákladech i položku odstraňování olova z půdy polí okolo rybníků , z rybničního bahna a z mokřadů? Hádám, že nikoli. Ten byznys je totiž postaven na tom, že zisky jsou moje a náklady vaše. Pokud by se vrátili k lovu opravdových divokých kachen, spotřebuje se střeliva tak málo, že by ani nestálo za to to řešit.
Jo a neloví se se psem, ale s Ukrajinci, co pak vysbírají ty kačeny, naloží do chladicího kamionu, co je doveze, např. do Francie.
A ještě něco. Rybníky jsou chovem kachen pro sváteční střelce zničené sinicáky, nemluvě o ztrátě biodiverzity na živočiších i rostlinách. Také se chovem kačen dostává do vody velké množství fosforu (na 1 kačenu 7 kg obilí!), který pak pokračuje dále s vodou a uplatní se v podpoře sinic na jiných vodních nádržích. A aby toho nebylo úplně málo, tak se těmi odchovávanými kačenami likviduje genofond opravdických divokých kachen (přeživší se spáří s divokými a vzniká "jiné" potomstvo).
To je tak, když článek obsahuje jen půlku reality - pušky, broky a střelbu, ale vyhne se pdostatě - a tou je byznys bez zodpovědnosti a na účet nás všech.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.9.2020 15:21 Reaguje na Jindřich Duras
Mohl byste prosím stručně popsat, jak je ona produkce polodivokých kachen prováděna? Viděla jsem kdysi na vlastní oči bažanty odchované myslivci, aby měli co střílet. Po vypuštění do volné přírody běželi vstříc svým střelcům, protože si je spojili s krmením.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.9.2020 15:29 Reaguje na Jindřich Duras
S těma Ukrajincema - není to přehnané nebo pomluva?

Ukrajinci byli (možná stále jsou) najímáni byznysmeny kromě jiného jako kopáči při nelegálním hledání vltavínů. Přece jen mně ale připadá, že cvičených loveckých psů není málo a je snaha využít každou možnost, jak jim umožnit adekvátní vyžití. A na dohledání střelené kachny by měli být šikovnější než lidé.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.9.2020 15:30 Reaguje na Majka Kletečková
I levnější.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.9.2020 15:50 Reaguje na Majka Kletečková
Celkem jednoduše. Mladé kačeny jsou z hromadného chovu (inkubovaná vejce a vykrmená káčata) v červnu vyvezena do jednotlivých rybníků, kde jsou vesele krmena až do popravy v září a říjnu. JE to poprava, protože ti střelci nejsou lovci, ale klienti, co potřebují něco občas zabít, aby byli šťastní. Any nemuseli na skutečný lov, mají kolem rybníka a taky uprostřed množství dřevěných posad, odkud to pálí hlava nehlava. Už na 4 hektarovém rybníce = na malé louži, je kolem 1000 ks kačen. Představte si ten masakr.
Ukrajince jsem zmínil podle mě známé lokality, možná se jinde najímají jiné národnosti. Na psy zapomeňte. Možná někdy někde nějaký, ale uvědomte si, že za den se ten rybník prakticky vystřílí. To by se psy nešlo. Každý lovec dostane jednu zastřelenou a zbytek se sesbírá hned po akci.
Výjimkou není ani pěkný cattering, podle toho, co si kdo zaplatí.
Najděte si třeba rybníky Skutek a Potěšil v Nadějské soustavě u Veselí nebo rybníky Sahara a Prádlo blízko Boru u Tachova, kdybyste chtěla vidět ty střelecké palposty...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist