https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/luzicke-hory-jsou-letos-v-cr-nejvice-postizene-kurovcovou-kalamitou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lužické hory jsou letos v ČR nejvíce postižené kůrovcovou kalamitou

25.6.2021 01:35 | SVOR (ČTK)
Do budoucna by lesy v Lužických horách měly být výrazně pestřejší a podíl listnatých stromů by měl být minimálně 60 procent.
Do budoucna by lesy v Lužických horách měly být výrazně pestřejší a podíl listnatých stromů by měl být minimálně 60 procent.
Foto | Tomassulc / Wikimedia Commons
Lužické hory jsou letos v republice oblastí nejvíce postiženou kůrovcovou kalamitou, konkrétně jde o Českolipsko a Rumbursko. Generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček odhaduje, že tam letos vytěží až 400 000 metrů krychlových kalamitního dřeva. Státní firma obhospodařuje přes 90 procent CHKO Lužické hory. Kvůli rozsáhlé těžbě ale lesníci čelí kritice místních i od turistů. Podle starostky Svoru Kateřiny Jonákové jim vadí například poničené cesty.
 

"Všichni jsou z toho nešťastní, protože chodili do území, které měli nějakým způsobem rádi, a teď není. Za to samozřejmě nemohou Lesy ČR, ale je to způsobené kůrovcem. Možná jsme ale tomu mohli předejít a nemuselo to být ve stavu, v jakém to je," řekla Jonáková.

Podle Vojáčka ale mohou cesty dát do původního stavu až po skončení těžby. "Chápu stesky občanů, že si stěžují, že ten rok je rozbitá cesta, kde jezdili na kole, chodili na procházky, ale dokud nedokončíme zpracování kalamity, bylo by zbytečné cestu opravovat, kromě nejnutnějších oprav, aby byla provozuschopná," řekl.

Peníze by měly být i na obnovu silnic, které poškozují nákladní auta odvážející dřevo. "Máme nachystané peníze v rámci programu rozvoje venkova plus dohodu s ministerstvem pro místní rozvoj na obnovu cest, komunikací," řekl dnes při návštěvě Svoru ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). K dispozici by mělo být podle něj 460 milionů korun.

Mezi další výtky podle ředitele Lesů ČR patří, proč kácí "zelené" stromy. Zdůvodnil to tím, že jsou zdrojem šíření kůrovce. "Z jednoho takového stromu se rozmnoží do dalších deseti," uvedl Vojáček. Jiná cesta než rozsáhlé kácení podle něj není. Za příklad dal Národní park České Švýcarsko, které sousedí s Lužickými horami a kde se zásahy proti kůrovci skončilo před dvěma lety. "Je z toho jasné, že pokud se zasahovat nebude, tak během dvou let brouk zlikviduje smrkové porosty, které v dané oblasti jsou a nese to výrazně negativnější dopady pro občany, jako jsou zákazy vstupu, nebezpečí ohrožení života a další záležitosti," dodal. V Lužických horách Lesy ČR v roce 2018 vytěžily 17.800 metrů krychlových dřeva, v roce 2019 to bylo už 100.000 a loni zhruba 311.000. Letos jen do konce května to bylo dalších 117.000. "V oblasti nyní pracuje 27 komplexních těžařských čet s motorovými pilami i traktory a osm harvestorových uzlů," uvedl Vojáček.

Do budoucna by lesy v Lužických horách měly být výrazně pestřejší a podíl listnatých stromů by měl být minimálně 60 procent. "Takové lesy mají do budoucna větší šanci podle mě odolávat i klimatickým změnám i škůdcům," uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. S obnovou porostů Lesy ČR už začaly, letos podnik plánuje vysadit 900.000 sazenic na 150 hektarech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

25.6.2021 07:54
ono není divu. naturpark sachsenschweitz přestal před pár lety zasahovat, a tam už je kompletně sežráno (pár živých smrků je v mrazových údolích u potoků), pak to bylo české švýcarsko, kde nebyla šance, a teď je to holt v Lužickejch, kde se opět tak maximálně dá zachránit dřevo. za dva roky to budou jizerky a krkonoše. nebo ne?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.6.2021 08:56 Reaguje na Lukas B.
Přesně tak. Stačí ho nechat se někde nerušeně namnožit a letí dál.
Naši předci se ho snažili likvidovat v počátcích kdekoliv kácením,
odkorněním na místě a spálením kůry i s larvami. Dnešní liknavost
mu umožní dospět a namnožit, případně ho i někam s neodkorněnou
kulatinou dovézt kamiónem. Tohle to chápe každý moudrý člověk
a nevěří pohádkám o nemožnosti tomu čelit a o neškodnosti mnoha
jiných škůdců v hospodářských lesích. Každý tvor, kterému se
umožní nerušeně množit, toho využije a pak jsou s ním problémy.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.6.2021 11:13 Reaguje na Lukas B.
stromy v Jizerkách a Krkonoších jsou poměrně mladé...nicméně co s týká druhové rozmanitosti lesů tak je to spíš na houby, vzhledem k tomu, že převládající smrk by měl být až od nadmořské výšky okolo 900 metrů výš , což je zároveň průser všude v ČR tedy smrky v Lužických horách, které jsou do 800 m.n.m ani neměly být
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.6.2021 14:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Pokud nedojde k souběhu nepříznivých okolností minulých
let, kdy se k několika suchým a teplým létům přidá i to,
že se zanedbá prevence, tak mají ty smrky šanci přežít
i tam. Nesmí se již opakovat to, že se bude buď těžbě
v počátcích kalamity bránit a nebo nebudou kapacity na
rychlý zásah při počínajícím zvýšeném výskytu kůrovce.
Takže šance tu je a bude záležet nejen na přírodě, ale
i na včasnosti a intenzitě zásahů. Sucha tu byla i v minulosti a dobří hospodáři si poradili a nevymlouvali
se na předky. Kdyby tomu tak nebylo, tak tu dnes nemáme
ty smrkové velikány a ty kvanta smrkových lesů. Není
jak se vymlouvat na jiné, aby si lidé nevšimli toho, že
to nějak v tom tržním hospodářství nezafungovalo. Trh
je dřívím údajně přesycen a ono je stále dražší a i
dostupnost je stále menší(myslím pilařského a i horší
kvality). Trh umožnil vývoz až do stavu, že je u nás
řezivo dražší než před kalamitou a po ní ho budeme
za ještě více peněz dovážet.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.6.2021 11:09
Lužické hory jsou nejmenším pohořím a ještě ke všemu je Česká část i zároveň jižní tedy na závětrné straně tedy jestli je něco skutečně vysušeného, tak jsou to hory ve svém hlavním a zároveň hraničním hřebeni, což může vést i k problémům v případě horka se zalesněním stromy, které nemají žádný stín.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist