https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/macron-predstavil-plan-na-urychlene-snizovani-emisi-sazi-i-na-elektromobilitu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Macron představil plán na urychlené snižování emisí, sází i na elektromobilitu

26.9.2023 18:20 | PAŘÍŽ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ale_Mi / Depositphotos
Francouzský prezident Emmanuel Macron představil plán na dosažení vytyčeného cíle snížit v zemi do roku 2030 úroveň emisí skleníkových plynů o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Francie podle něj musí urychlit snižování závislosti na fosilních palivech a podpořit elektromobilitu, informovala agentura AP.
 

Macron po zvláštním zasedání vlády řekl, že francouzský cíl ohledně snižování emisí je dosažitelný. Aby ho ale dosáhla, musí země podle něj více než zdvojnásobit své úsilí. "Musí se nám podařit snižovat emise o pět procent ročně v období let 2022 až 2030," řekl Macron. Připomněl přitom, že v předchozích pěti letech šlo snižování emisí tempem dvou procent ročně.

"Celá tato strategie umožní snížit naši závislost na fosilních palivech, zejména uhlí, ropě a plynu, z 60 procent na 40 procent do roku 2030," zdůraznil šéf Elysejského paláce.

Macron potvrdil, že dvě zbývající francouzské uhelné elektrárny budou vypnuty a do roku 2027 přestavěny na spalování biomasy, tedy dřeva, rostlin a dalšího organického materiálu. Elektrárny spalující uhlí nyní představují méně než procento francouzské spotřeby elektřiny.

Obě elektrárny měly být uzavřeny už loni, ale energetická krize vyvolaná válkou na Ukrajině a odstávky francouzských jaderných reaktorů kvůli různým problémům vedly vládu k odkladu tohoto kroku. Francie vyrábí z jádra více než 60 procent elektřiny, což je více než jakákoli jiná země.

Další výzvou je podle Macrona podpořit používání elektromobilů výrobou těchto automobilů a baterií přímo ve Francii. Vláda v listopadu oznámí systém státních dotací, který umožní domácnostem s nízkými příjmy pořídit si v Evropě vyrobený elektromobil na leasing při splátkách zhruba 100 eur (přes 2400 korun) měsíčně. Už v příštím roce program začne s několika tisíci automobily, slíbil Macron. Do roku 2027 Francie vyrobí nejméně milion elektromobilů a otevře čtyři továrny na baterie na severu země, dodal francouzský prezident.

Kromě toho stát podpoří 13 projektů na budování sítě příměstských vlaků kolem několika velkých měst balíčkem v objemu 700 milionů eur, aby lidé, kteří nyní jezdí autem, mohli místo toho využívat veřejnou dopravu, oznámil Macron.

Macron už letos oznámil sérii pobídek na podporu inovativního průmyslu a přechodu na zelenější technologie. Zahrnuje například slevy na dani v oblasti výroby baterií, elektromobilů a vodíkové a větrné energie. Ve srovnání s letoškem má Francie v příštím roce investovat do energetické a klimatické transformace o sedm miliard eur více, píše AP.

Macron řekl, že pět desítek průmyslových zařízení, které nejvíce poškozují klima, do listopadu formálně podepíše plán na snížení svých emisí skleníkových plynů o 45 procent do roku 2030. Těchto 50 průmyslových provozů přitom vypouští zhruba deset procent celkových emisí skleníkových plynů ve Francii.

Minulý týden oznámil britský premiér Rishi Sunak mimo jiné odklad zákazu prodeje nových automobilů se spalovacími motory o pět let na rok 2035. Podle něj dosavadní cíle znamenaly "nepřijatelné náklady" pro obyčejné lidi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

26.9.2023 19:15
Každý účastník summitu něco vzletného naslibuje a Green Deal je splněn.
Odpovědět

Radek Čuda

27.9.2023 14:35
Koukám, že renesance centrálního plánování je tu:-))).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist