Maďarsko: Evropa by měla spíše zvýšit dodávky plynu než snižovat spotřebu
Szijjártó hovořil na budapešťské konferenci zaměřené na zkapalněný zemní plyn (LNG) a připustil, že LNG by mohl hrát roli v energetické diverzifikaci Maďarska. Dodal nicméně, že je nutné rozšířit příslušnou infrastrukturu, což podle něj bude vyžadovat finance od Evropské unie.
Ministr také upozornil, že Maďarsko dosáhlo politické dohody o dodání 100 milionů krychlových metrů plynu z Ázerbájdžánu v letošním roce. Dohoda podle něj předpokládá, že po podpisu dlouhodobého kontraktu se dodávky zvýší na dvě miliardy krychlových metrů ročně.
Szijjártó rovněž varoval, že podle odborníků by příští topná sezona v Evropě mohla být "mnohem obtížnější" než ta současná, mimo jiné kvůli chybějícím dodávkám plynu z Ruska a vyšší globální poptávce po plynu v důsledku oživení čínské ekonomiky.
Ministři energetiky členských států EU minulý týden schválili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení dobrovolného patnáctiprocentního omezení spotřeby plynu o jeden rok, které má zajistit dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Proti návrhu byli pouze ministři z Maďarska a Polska.
Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko loni v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Maďarsko je na ruském plynu i ropě silně závislé a v Evropské unii je nejhlasitějším odpůrcem sankcí vůči Rusku.
Předloni Maďarsko s ruskou plynárenskou společností Gazprom uzavřelo dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu. Loni se navíc s Gazpromem dohodlo na dodávkách nad rámec již uzavřené smlouvy. Podle dlouhodobé dohody s Gazpromem má Maďarsko ročně dostávat 3,5 miliardy krychlových metrů ruského plynu přes Bulharsko a Srbsko a další miliardu přes Rakousko. Dohoda byla sjednána na 15 let.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Jaroslav Řezáč
4.4.2023 08:09sv
4.4.2023 21:15 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPavel Hanzl
4.4.2023 09:04Ovšem klasická chyba v čláku je, že plyn byl zastaven z důvodu sankcí, to se objevuje pořád a je to zásadní omyl.

Elektrárna Opatovice chce na konci příštího roku převzít první paroplynový blok
Odpadová společnost OZO Ostrava získá dvě nové kogenerační jednotky
Dvě polské tepelné elektrárny omezují provoz kvůli nízké hladině Visly