https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/madrid-zrusi-omezeni-pro-vjezd-neekologickych-aut-do-centra-mesta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Madrid zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra města

20.6.2019 00:22 (ČTK)
Nové pravicové vedení madridské radnice zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra španělské metropole, které je v platnosti teprve od loňského listopadu. / Ilustrační foto
Nové pravicové vedení madridské radnice zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra španělské metropole, které je v platnosti teprve od loňského listopadu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nové pravicové vedení madridské radnice zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra španělské metropole, které je v platnosti teprve od loňského listopadu. Madrid se stane prvním evropským městem, které takové opatření odvolá, uvedl list El País. Evropská komise varovala, že Španělsko může čelit postihu, pokud nesplní normy pro znečištění ovzduší.
 

Radnice, kterou po květnových místních volbách ovládli pravicoví lidovci (PP), tento týden sdělila, že od 1. července zruší pokuty za vjezd aut bez ekologické známky do středu města vymezeného vnitřním městským okruhem. Svůj krok odůvodnila tím, že restrikce obyvatele příliš obtěžovaly.

Projekt nazvaný "Madrid central" byl zahájen bývalým levicovým vedením města loni v listopadu a zahrnoval zákaz vjezdu pro většinu aut jezdících na benzin (vyrobené před rokem 2000) i naftu (vyrobené před rokem 2006). Jedním z důvodů byla skutečnost, že Madrid porušoval evropské limity pro koncentraci oxidu dusičitého v ovzduší.

Španělský eurokomisař pro klima Miguel Arias Caňete, který v minulosti působil jako ministr ve vládě PP, podle agentury Reuters uvedl, že EK v minulosti varovala několik španělských měst, která porušovala limity pro kvalitu ovzduší, požádala je o nápravu a zahájila proceduru kvůli jejich nedostatečnému postupu. Podle listu El País může komise opět zahájit sankční proceduru, kterou přerušila pouze proto, že program "Madrid central" považovala za efektivní.

Úřadující španělská socialistická vláda, jež pokládá ochranu životního prostředí za svou prioritu, chystaný krok nové madridské radnice kritizovala.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

20.6.2019 05:35
Krok správným směrem. Bude-li bruselská lúza blekotat, pohrozit odchodem z EU.
Odpovědět
ig

20.6.2019 07:33
Ty programy zákazů vjezdů jsou dost kontroverzní, viz například opatření v Hamburku, kde koncentrace NOx po jeho zavedení vzrostla a v několika dalších německých městech, kde neklesla (jinde to pro jistotu radši neměřili). Zjevně nutno a) hledat zdroj NOx jinde, b) přehodnotit, do jaké míry NOx skutečně škodí, když už se podařilo je třeba oproti 70. létům snížit o dva řády. Podle mě jen levice chce prostě jen něco dalšího zakazovat, protože zakazování a nařizování je princip jejich politiky. A blbé je, že mnoho lidí (překvapivě voličů levice :-)) si v prostředí plném svazujících pravidel lebedí, protože mají nalinkováno jak mají žít a nemusejí o ničem přemýšlet.
Odpovědět
LL

Lemra Líná

20.6.2019 09:37 Reaguje na
V přístavních městech znečišťuje hodně lodní doprava.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist