https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/majitel-rezervace-na-chov-nosorozcu-v-jar-zada-vladu-o-povoleni-prodavat-rohy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Majitel rezervace na chov nosorožců v JAR žádá vládu o povolení prodávat rohy

8.9.2021 14:24 | PRETORIA (ČTK)
Hume chce získat i povolení k prodeji živých zvířat.
Hume chce získat i povolení k prodeji živých zvířat.
Majitel největší jihoafrické rezervace chovající nosorožce John Hume požádal úřady o povolení prodávat rohy těchto zvířat. Bez toho podle něj nedokáže chov a park dále udržet v chodu a chránit zvířata před pytláky.
 

Agentura Reuters získala informaci, že v parku nebyl 54 měsíců zaznamenán žádný pytlácký útok na nosorožce, jichž je v rezervaci 1985. Provoz ale stojí měsíčně pět milionů randů (7,5 milionu korun), přičemž polovina z toho je potřebná na bezpečnostní opatření a zbytek na dodatečné krmivo a správu.

Humeova rezervace chová nosorožce bílé jižní a od roku 2019 se tam ročně narodilo 200 mláďat. Pytláky od útoků odrazuje systém kamer a detektorů.

Nosorožčí rohy jsou ceněné v čínské tradiční medicíně, což je motivem pytláků k zabíjení zvířat. Obchodování s rohy je ale zakázáno.

Devětasedmdesátiletý Hume se snaží vládu přemluvit, aby mu umožnila legální odprodej nashromážděné rohoviny.

Na dotaz Reuters, zda rezervace může najít investory, Humeova kancelář odpověděla, že se váhají zapojit kvůli nejistotě kolem povolení prodeje rohů.

Hume chce získat i povolení k prodeji živých zvířat. "Pokud mi vláda pomůže, bude tento projekt vzkvétat a bude tu ještě víc nosorožců. Nemohu ale pokračovat donekonečna jako dosud," řekl Hume.

Ministerstvo životního prostředí na jeho žádost nereagovalo, na své internetové stránce má ale informaci, že prodej nosorožčích rohů zakazuje Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Útoků pytláků v první polovině letošního roku v JAR přibylo ve srovnání s loňskem o 50 procent. Zaznamenány jsou ale hlavně ve státních rezervacích. Menší počet loňských incidentů souvisel s epidemickými opatřením proti koronaviru.

V některých parcích se záměrně rohy odebírají všem nebo části nosorožců, což má pytláky odradit od útoků. Jak píše Reuters, není to zcela účinné, protože část rohoviny zůstává na místě a postupně přirůstá.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

8.9.2021 14:49
pánovi fandím, bylo by to prospěšné pro ochranu nosorožců. Obávám se však, že od úředního šimla dostane pohlavek s odkazem na CITES.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist