https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/maly-samecek-orangutana-z-prazske-zoologicke-zahrady-dostal-jmeno-harapan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Malý sameček orangutana z pražské zoologické zahrady dostal jméno Harapan

2.6.2024 20:00 | PRAHA (ČTK)
Měsíční sameček orangutana sumaterského v náruči své matky, jedenáctileté samice Diri. Jméno Harapan budou chovatelé zkracovat na Harry a výhodou je, že se zvukově nepodobá ostatním jménům orangutanů chovaných v pražské zoo.
Měsíční sameček orangutana sumaterského v náruči své matky, jedenáctileté samice Diri. Jméno Harapan budou chovatelé zkracovat na Harry a výhodou je, že se zvukově nepodobá ostatním jménům orangutanů chovaných v pražské zoo.
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha
Měsíční sameček orangutana sumaterského, který se v pražské zoologické zahradě narodil na začátku května, dostal jméno Harapan. Jméno vybral tým chovatelů ze zhruba 2000 návrhů od lidí. Mezi možnostmi byl například i Mossi nebo Maurice. Samečkovi dnes v pražské zoo přidělil jméno ředitel zahrady Miroslav Bobek, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti), britský velvyslanec v ČR Matt Field a náměstkyně primátora hlavního města Jana Komrsková (Piráti). Slavnostního křtu se zúčastnilo několik desítek lidí.
 
"Jméno jsme vybrali, protože v indonéštině má skvělý význam, znamená to naděje," řekl Bobek a dodal, že zkráceně se mu bude říkat Hari. "Jméno ani ve zkratce nezní podobně jako jména dalších orangutanů, takže když je chovatelé oslovují, nemůže dojít k záměně," uvedl ředitel.

Sameček Harapan je první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Zoologický náměstek zahrady Jaroslav Šimek na slavnostním křtu řekl, že orangutaní matka dokáže za život odchovat pouze čtyři až pět mláďat, přestože jsou orangutani dlouhověcí. Poprvé mají tato zvířata podle Šimka mládě až v 11 letech, často až po patnáctém roku života. Ve srovnání s gorilami nebo šimpanzi věnují orangutaní samice svým mláďatům větší a intenzivnější péči, dodal.

Pohlaví samečka potvrdily krevní testy už v polovině května. Tehdy začínal malý Harapan podle chovatelů reagovat na podněty ve svém okolí a lidé ho mohli vidět zpravidla na břiše matky. Podobně tomu bylo i dnes, chovatelé po výběhu rozmístili granule a zeleninu, návštěvníci tak mohli matku Diri pozorovat se spícím mládětem. Otec Pagy na dění přihlížel z povzdálí.

Orangutany chová pražská zoo takřka nepřetržitě od roku 1961. Dosud posledním narozeným mládětem orangutana v Praze byl sameček Pustakawan, zvaný Kawi, kterému budou letos v listopadu čtyři roky. Obývá expozici spolu se svou matkou Mawar. Diri s Pagym a jejich narozené mládě žijí na sousedním ostrově v horním patře pavilonu Indonéská džungle.

Ministr Lipavský na křtu poděkoval řediteli za rozvíjení vztahů pražské zoo po celém světě a ocenil, že zahrada pomáhá zvířata nejen chránit, ale i navracet do volné přírody. Příkladem je program obnovy populace divokých koní v Kazachstánu, kam v pondělí z Prahy odletí první čtyři koně Převalského. Koně zamíří do kazašských stepí Altyn Dala. V budoucnosti tam chce pražská zoo dopravit zhruba 40 koní.

Slavnostní pojmenování samečka orangutana doprovázely i další akce, které pražská zoo připravila při příležitosti Dne dětí. Zoo nabídla během víkendu například komentovaná krmení zvířat, trénink lachtanů a vytvořila program pro děti ve spolupráci s městskou policií.

Kriticky ohrožení orangutani jsou největší vysloveně stromoví savci, kteří na zem slézají jen zcela výjimečně a velice neradi. V korunách stromů tráví většinu života. Typická je pro ně dlouhá splývavá rezavá srst.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

3.6.2024 07:22
asi by se tolik nehodil Harapes
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist