Masivní úhyn ptáků v srbském městě ohrožuje populaci kalousů ušatých
Ornitologové nazývají Kikindu "světovým hlavní městem kalousů ušatých". Na stromech v okolí centrálního náměstí tohoto malého srbského města nedaleko hranic s Rumunskem tráví zimní měsíce až 700 těchto sov. Své jméno získaly podle charakteristických ušních boltců.
V posledních dnech bylo ale na polích v okolí nalezeno více než 800 mrtvých ptáků. Odborníci se domnívají, že příčinou tohoto masivního úhynu mohla být otrava. Žádný z uhynulých ptáků zatím nebyl kalous ušatý. Většinou šlo o havrany a kavky, kteří jsou zde chráněnými druhy. Pro místní ekosystém jakož i zdejší soví populaci jsou však zásadní.
"Havrani si staví hnízda," říká Marko Šćiban, který pracuje v projektu LIFE Danube Free Sky. "Když je v květnu opustí, využívají je sovy, sokoli a poštolky," dodává.
Tito ptáci si vlastní hnízda nestaví, takže pokud nebudou mít kde hnízdit, mohou se z Kikindy odstěhovat. A to by mohlo mít zničující důsledky pro zemědělce, kteří na ně - ať už vědomě, nebo ne - spoléhají při hubení škůdců. Podle některých odhadů sovy během pěti zimních měsíců sežerou až půl milionu hrabošů a myší. Obzvláště důležité je to v této sezóně.
"V loňském a letošním roce trpěli zemědělci v severním Srbsku invazí milionů hlodavců," říká Milan Ružić, ředitel srbské společnosti pro ochranu a studium ptáků.
"Jednoduše není dostatek zvířat, která by hlodavce lovila. Pokud máme méně volně žijících živočichů, máme s hlodavci větší problémy," dodává Ružić, jehož organizace se snaží povzbuzovat zemědělce a místní úřady k sázení stromů a živých plotů, které poskytují útočiště živočichům lovícím hlodavce.
Místo toho, aby se farmáři touto radou řídili, však podle něj frustrace ze škod na úrodě vedla k tomu, že někdo začal po krajině rozhazovat otrávená semena s cílem vyhubit škůdce. Jed ale patrně nepozřeli hlodavci, nýbrž havrani a vrány.
🚨 Unprecedented mass poisoning of birds strikes Northern Serbia🚨
— BirdLife Europe & Central Asia (@BirdLifeEurope) March 6, 2024
Members of @BirdLifeSerbia have made a disturbing discovery in the agricultural land near the village of Nakovo, in northern Serbia. More than 800 lifeless birds were found scattered across the area. Among the… pic.twitter.com/zJPyFUOg3k
"Viděli jsme, jak ptáci umírají přímo před našima očima," říká Ružić. "Byli nahoře na stromech, chovali se opravdu podivně a pak prostě spadli dolů. Škody jsou obrovské," dodává.
Poté, co ornitologové vyhlásili poplach, se do věci rychle vložily úřady. Veterinární úředníci uhynulé ptáky odvezli a nyní je analyzují, aby posoudili, zda se skutečně jedná o otravu, a pokud ano, o jakou.
Ružić, sám povoláním veterinář, je však již nyní přesvědčen, že se jedná o poslední z "dlouhé řady nelegálních otrav" v tomto regionu. Obává se, jaký to bude mít dopad na Kikindu, která se každoročně těší přílivu turistů přijíždějících obdivovat největší hnízdiště kalousů ušatých na světě.
"Celé město v zimě a na podzim na tuto podívanou spoléhá. Přináší městu obrovské množství peněz, pokud jde o návštěvníky, lidi ochotné tu přespat, zajít do restaurace, nakoupit suvenýry. Místním obyvatelům to přináší zisk," vysvětluje.
"Snažíme se lidem sdělit, že nejde jen o tento jeden případ. Musíme zajistit, aby se to už nikdy neopakovalo. Nejen vranám, ale i jiným druhům," říká Ružić. "Protože to má dopad na lidské životy," uzavírá.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Karel Zvářal
6.3.2024 12:14Marcela Jezberová
6.3.2024 21:15 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
7.3.2024 06:46 Reaguje na Marcela JezberováKarel Zvářal
7.3.2024 08:04 Reaguje na RadekMarcela Jezberová
7.3.2024 08:14 Reaguje na Karel ZvářalDaniel Fiala
26.3.2024 14:34https://danubefreesky.eu/en/#project-area
Pak stačí vzít loď a pádlo. Pod Děvínem stojí cedule 1880 a ten krásný svět budete mít den co den na dosah paže. A nejkrásnější jsou ty momenty kolem soumraku, když si vaši bližní začnou vyprávět prastaré příběhy, které jsme v našem barákově skoro zapomněli.