https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/masove-pouzivani-herbicidu-by-mohlo-skoncit-nahradit-by-jej-mohly-roboticke-plecky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Masové používání herbicidů by mohlo skončit. Nahradit by je mohly robotické plečky

12.2.2018 12:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ještě stále má problémy rozpoznat plevel od pěstované plodiny, ale pracuje se na tom.
Ještě stále má problémy rozpoznat plevel od pěstované plodiny, ale pracuje se na tom.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Steven Fennimore
Používání herbicidů v zemědělství je z celé řady důvodů problematické. Ruční pletí je zase extrémně pomalé a velmi drahé. Jenže do pletí by se mohli pustit roboti. "Ačkoli technologie není dokonalá, je stále lepší a lepší," říká Steven Fennimore z Kalifornské univerzity, který pracuje na vývoji a testování robotických pleček přes deset let. "Jejich komerční využití je na dosah," dodává.
 

Plečky využívají drobné čepelky, které se vysouvají, aby vytrhávaly plevel bez poškození pěstovaných plodin. Stroje jsou nastaveny tak, aby rozpoznaly plodinu, kterou mají zachovat. Dokáží poznat rozdíl mezi rostlinou a půdou, stále však mají problémy s rozeznáním rozdílu mezi plevelem a plodinou.

Aby tedy mohl zemědělec robota na pole vypustit, musí být při setí velmi přesný. "Řádky musí být rovné, o něco širší, než je zvykem, a jedna musí být jako druhá. Roboti nemají rádi překvapení," říká Steven Fennimore.

Ruční pletí je nutné u plodin, jako je salát, cibule, brokolice nebo rajčata. Lidských rukou je v zemědělství nedostatek a tak se cena jejich práce pohybuje mezi 150 až 300 dolary (3 - 6 tisíc Kč) za akr. I to motivuje pěstitele poohlížet se po automatizovaných plečkách.

Aby tedy mohl zemědělec robota na pole vypustit, musí být při setí velmi přesný.
Aby tedy mohl zemědělec robota na pole vypustit, musí být při setí velmi přesný.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Steven Fennimore

Cena robotické plečky se v současné době pohybuje mezi 120 000 a 175 000 dolary (2,4 - 3,5 milionu Kč). Někteří kalifornští pěstitelé se rozhodli, že tato investice je pro ně z dlouhodobého hlediska lepší a jistější než drahé ruční pletí. Pro jiné je to zatím příliš peněz a vyčkávají, až se technologie zlepší a stroje zlevní. Robotické plečky už ale můžeme potkávat i na evropských polích. I tady je důvodem zvyšující se cena pracovní síly a navíc větší pobídky k ekologickému zemědělství.

Fennimore je přesvědčen že roboti jsou budoucností polí bez plevele. A protože každá plodina potřebuje jiný systém pletí, zaměřuje se na schopnost pleček rostliny rozlišit. "Máme teď verzi stroje 1.0 a je tu obrovský prostor pro zlepšení," říká. "Věřím, že v čem jsou robotické plečky lepší než herbicidy, je flexibilita této elektronické technologie. Robotickou plečku můžete snadno aktualizovat," dodává. "Všichni neustále aktualizujeme své telefony a počítače a s touto technologií to není jiné."reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FV

Franta Vokřahlo

29.3.2018 06:10
Výborný nápad.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist