https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mastercard-spustil-globalni-projekt-recyklace-platebnich-karet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mastercard spustil globální projekt recyklace platebních karet

24.6.2023 01:03 | LONDÝN (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Vydavatel platebních karet Mastercard zahájil globální projekt recyklace svých kreditních a debetních karet. Je to součást plánu na záchranu miliard plastových karet v oběhu po celém světě, aby neskončily na skládkách. Na počátku se firma spojila s bankou HSBC Holdings, která umožní recyklaci v osmi britských pobočkách, a počítá s tím, že do projektu se budou moci zapojit banky po celém světě, z nichž některé již spustily lokální projekty, uvedla agentura Reuters.
 

V rámci plánu poskytne Mastercard firmě HSBC skartovací přístroje, z nichž každý je schopen pojmout až 10 000 karet, což odpovídá 50 kilogramům plastu. Po naplnění budou tyto stroje převezeny do zařízení na recyklaci plastů.

Finanční detaily nového plánu nebyly zveřejněny. Pilotní projekt má běžet šest měsíců a umožní zákazníkům recyklovat jakoukoli plastovou kartu, včetně karet od konkurence. Pilotní projekt má poskytnout důležité poznatky a podklady pro dlouhodobější plány, uvedla HSBC.

Mastercard odhaduje, že v současnosti má v oběhu zhruba 3,1 miliardy platebních karet. Každým rokem se v tomto odvětví vyrobí kolem 600 milionů karet a životnost každé z nich je zhruba pět let.

Analytická zpráva odvětví Nilson Report uvádí, že v roce 2022 bylo v oběhu téměř 26 miliard karet. Odhaduje, že jejích počet by do roku 2027 mohl vzrůst na 28,4 miliardy.

Prudce rostoucí používání plastů vytvořilo jeden z největších světových problémů pro životní prostředí. Plastový odpad je pohřbíván na skládkách nebo znečišťuje řeky a oceány. Výroba plastů je také významným zdrojem skleníkových plynů, které oteplují planetu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

24.6.2023 18:30
Kolik miligramů na osobu a den to je?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist